Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Andrzej Duda w „Sieci”: Wytrzymamy!

opublikowano: 22 listopada 2021
Andrzej Duda w „Sieci”: Wytrzymamy!
Fratria/Sieci

To jest atak białoruskiego reżimu na odcinek granicy wspólnoty.

To jest atak białoruskiego reżimu na odcinek granicy wspólnoty, którym zarządza Polska i za którego ochronę odpowiadają polskie władze. I Polska, jako państwo członkowskie, swoje obowiązki realizuje – zapewnia prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym Jackowi Karnowskiemu i Marcinowi Wikło.

Prezydent podkreśla na łamach „Sieci”, że obecny kryzys na granicy traktuje w kategorii impasu pomiędzy Białorusią a całą Unią Europejską. Przypomina, jak eskalowały działania reżimu Łukaszenki i zaznacza, że sytuacja dotyczy całej unijnej wspólnoty.

Proszę pamiętać, skąd wzięła się dzisiejsza sytuacja. Najpierw było wymuszenie przez Mińsk lądowania samolotu Ryanair na Białorusi i aresztowanie opozycjonistów, którzy nim podróżowali. Wtedy Unia zastosowała sankcje wobec białoruskich linii lotniczych i Białorusi. Łukaszenka postanowił odpowiedzieć i zorganizował przerzut ludzi, najpierw w kierunku Litwy, a teraz na odcinek granicy UE strzeżony przez Polskę. Białoruś atakuje więc Unię Europejską – mówi Andrzej Duda.

Prezydent nie kryje również wyrazów uznania dla polskich służb.

Jestem ogromnie wdzięczny funkcjonariuszom Straży Granicznej, policjantom, żołnierzom Wojska Polskiego za to, że tam są, że w trudnych warunkach późnej jesieni pełnią tę odpowiedzialną i ważną służbę. Należą im się od Polaków głębokie wyrazy szacunku, gdyż strzegą oni nie tylko linii granicznej, lecz bezpieczeństwa nas wszystkich – czytamy. Zwierzchnik sił zbrojnych uważa, że strategicznie udało się osiągnąć najważniejsze cele. – Dzięki odpowiedzialności i męstwu polskich funkcjonariuszy Policji, Służby Granicznej, dzięki żołnierzom Wojska Polskiego wytrzymamy i nie pękniemy. Naszej granicy nie udało się fizycznie przełamać. A mówimy przecież o długim odcinku, kilkusetkilometrowym. Oczywiście pojedyncze przypadki przedarcia się nie są wykluczone, ale szlaku nie ma.

Dziennikarze pytają także polskiego prezydenta o to, jak traktuje pozytywne komentarze dotyczące postawy Polaków, które pojawiają się ze strony mieszkańców Europy Zachodniej.

Liberalno-lewicowi politycy pięknymi słowami, ale ze skwaszonymi minami ogłaszają dzisiaj, że Polska realizuje swoje zobowiązania członkowskie. Muszą tak mówić, bo tego domagają się ich społeczeństwa. Ludzie widzą nasze zaangażowanie, a jednocześnie mają dosyć presji migracyjnej. Nic dziwnego, że gdy w swoich telewizjach słyszą, że ci wszyscy ludzie wybierają się do ich krajów, to mówią: Polacy, brońcie granicy!

Andrzej Duda odnosi się również do rozmów Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką.

Jeśli ktoś chce sobie rozmawiać, niech rozmawia. Natomiast my nie uznamy wyników żadnych rozmów ani nie dostosujemy się do oczekiwań sformułowanych podczas dyskusji, w której nie uczestniczymy. To jest moje bardzo jednoznaczne stanowisko. Dla mnie jako prezydenta format, w którym nie uczestniczymy, nie może dotyczyć polskich spraw – wyraźnie zaznacza prezydent. Zauważa też, że Łukaszenka nie powinien być poważnie traktowany przez światowych liderów, gdyż sfałszował wybory w swoim kraju i jest uzurpatorem.

Więcej na temat oceny sytuacji międzynarodowej przez prezydenta RP w nowym numerze „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 22 listopada br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła