Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 10/2020 (379)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
WIEPRZE I PERŁA KRZYSZTOF FEUSETTE
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
SIŁA ZŁEGO NA JEDNEGO JAN PIETRZAK
13
PUŁAPKI DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ BRONISŁAW WILDSTEIN
14
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
15
PRZEDSZKOLE MARZEŃ ISTNIEJE MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
16
WALIZKA JACKA PAWŁOWICZA MICHAŁ KORSUN
17
STRACH ZAKASZLEĆ DOMINIK ZDORT
18
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

20
CO UKRYWA SZTAB KIDAWY-BŁOŃSKIEJ MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO

KRAJ

26
Z ELŻBIETĄ WITEK ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY
30
WEJŚCIE SMOCZKA STANISŁAW JANECKI
32
Z ADAMEM BIELANEM ROZMAWIA EDYTA HOŁDYŃSKA
36
TOWARZYSZ DYPLOMACJI KONRAD KOŁODZIEJSKI
39
Z PIOTREM ZGORZELSKIM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK
42
TAJEMNICZA BAZA DANYCH ARTUR CEYROWSKI, PIOTR FILIPCZYK
46
DWA GROBY MATKI PAPIEŻA MILENA KINDZIUK

SIECI KULTURY

49
PIĘKNOŚĆ KINA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
51
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
52
KAPITAN ŻBIK ZNÓW W AKCJI JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
54
KONIEC MITU? ŁUKASZ ADAMSKI
56
RECENZJE PRZEMYSŁAW SKRZYDELSKI, ADAM CIESIELSKI
58
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
60
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

HISTORIA

62
MILCZENIE PIUSA XII I HOLOKAUST ŻYDÓW GRZEGORZ GÓRNY

OPINIE

66
Z BP. ATHANASIUSEM SCHNEIDEREM ROZMAWIA JAKUB MACIEJEWSKI
70
Z RAFAŁEM PORZEZIŃSKIM ROZMAWIA DOROTA ŁOSIEWICZ
74
ALFABET TYGODNIA HANNA KARP

ŚWIAT

76
DLACZEGO PUTIN MOŻE NACISNĄĆ NUKLEARNY GUZIK MAREK BUDZISZ
80
SALVINI – PORYWACZ CZY PREMIER JAN ROKITA
83
TECHNOLOGIE GADŻETY
84
Z KRZYSZTOFEM IWIŃSKIM ROZMAWIA ANNA RACINIEWSKA
87
TECHNOLOGIE MOTORYZACJA

PODRÓŻE

88
MOJE SMAKI: WŁADYSŁAW PIESZKO JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
89
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

90
TUSKUMUSISZ DRUGI WŚCIEKŁY MACIEJ PAWLICKI
91
ZBLIŻA SIĘ COVID-19 WOJCIECH RESZCZYŃSKI
92
EKOLOGIA MÓZGU ALEKSANDER NALASKOWSKI
93
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
94
WYKLĘCI ALINA CZERNIAKOWSKA
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
96
ŻYCIE W CZASACH ZARAZY RYSZARD MAKOWSKI
97
KSIĘŻNA MARCELINA LESZEK DŁUGOSZ
98
WSPÓŁUDZIAŁ ZACHODU ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Prawica wie, jak wygrywać z hejtem

To nie będzie kolejny tekst narzekający na poziom hejtu wobec prezydenta Andrzeja Dudy i generalnie obozu Zjednoczonej Prawicy. Kto myślał, że będzie łatwo, grzeszył naiwnością. Kto sądzi, że można w polityce wygrywać bez boju, musi się jeszcze poduczyć.

A kto pyta, gdzie jest ewentualnie słabość kampanii Dudy, niech przeczyta bardzo ciekawy tekst pani redaktor Aleksandry Jakubowskiej: Jeden woźnica z porządnym batem w ręku – oto moja rada dla sztabu wyborczego Andrzeja Dudy (wPolityce.pl).

Zresztą, nie przesadzajmy z tymi słabościami. To, że niektóre największe media obozu III RP ruszyły do nagonki, nie zmienia faktu, że ogromna większość Polaków ma do ich przekazu duży dystans.

Tak, bez wątpienia w tej kampanii prawica znowu mierzy się z hejtem. To zła wiadomość. Dobra jest taka, że prawica wie, jak z nim wygrywać. I tutaj konieczna uwaga: wymiana pokoleniowa na prawicy to wielki sukces obozu propolskiego. Są dwudziesto-, trzydziestolatkowie, którzy podzielają jego wartości, chcą dla niego pracować – to znaczy, że żyje. To, że dopuszczono ich do tak ważnych funkcji, jest dowodem, że kanały awansu nie są zablokowane.

Ale jest i druga strona medalu: kampanie dawniejsze pamiętają słabo. Doświadczenie walki w warunkach ostrzału ogniowego imperium TVN, machiny Michnika, niemieckich zagonów medialnych, jest im nieznane. Warto więc przypomnieć wnioski, zasady, dzięki którym prawica umiała przetrwać taki ostrzał i wygrywać.

Po pierwsze, wiedza, a nie intuicja spin doktorów. Badanie i rozpoznawanie potrzeb społecznych, obaw, postrzegania rzeczywistości przez wyborców, nawet mitów, które weszły do głów, to podstawowe zadanie sztabowców.

Po drugie, własna agenda, samodzielne wskazywanie pola, na którym dzisiaj rozmawiamy. Dla tych, którzy tak bardzo martwią się tym, co w wielkich – od zawsze wrogich – mediach, mam dobrą radę – wyłączyć to. A w każdym razie nie wpatrywać się jak w lustereczko. Mówić otwarcie o manipulacjach, ale nie pozwolić, by to one stały się rdzeniem przekazu!

Hejt trzeba wyłączyć. Trzeba robić swoje, bo w tych atakach chodzi właśnie o wybicie przeciwnika z pewności siebie, zniszczenie jego planu działania, zaabsorbowanie na tyle, by nie miał sił realizować swojego scenariusza.

Zamiast wchodzić w niezliczone pyskówki, lepiej się zastanowić, jak pomimo takich mediów dotrzeć do Polaków z własnym przekazem. Wykorzystywać bezpośrednie spotkania (na szczęście, to się dzieje) i te kanały, które nie są stronniczymi filtrami.

Po trzecie, prawda. Trzeba mówić prawdę, trzeba operować tym, co sprawdzalne. Atu wszystko, każdy niemal wskaźnik gospodarczy i społeczny, przemawia na korzyść obozu Jarosława Kaczyńskiego. To dorobek, z którego warto być dumnym. W zestawieniu z tym, jak żyli Polacy za PO-PSL, co działo się w Polsce, to wręcz nokautujące. To też oś kampanijna (skrótowo: bitwa o 500+), z której nie warto zrezygnować. Pamiętajmy: obóz opozycji boi się debat merytorycznych, dlatego gra na nakręcenie toksycznych emocji.

Po czwarte, wartości polskie i chrześcijańskie. Bez przekazu wartości, bez mocy duchowej nie da się wygrywać. Słyszę w odpowiedzi, że społeczeństwo jest już inne niż w roku 2015. Na pewno tak bardzo inne? A jakie było w roku 1993, 2001, 2007 – kiedy wygrywały obozy lewicowe lub liberalne, często w sposób przytłaczający? Bywało w przeszłości, że wydawało się, iż dla przekazu patriotycznego w ogóle nie ma przestrzeni. Ale to nie była prawda. W istocie zadaniem było jedynie odnalezienie właściwego języka.

Po piąte, wzajemna solidarność i nerwy na wodzy. Chamstwo bywa straszne, na sali sejmowej, w terenie. Bojówki objazdowe nie cofają się przed niczym. Ale nie wolno odpowiadać im tym samym. Nie wolno. Dlatego dobrze, że w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezydent Andrzej Duda powiedział Marcinowi Wikle: „Jeśli ktoś w ten sposób chce mnie sprowokować, to swojego celu nie osiągnie”.

Powtarzam: prawica wie, jak wygrywać z hejtem, jak zwyciężać także w takich warunkach. Nie trzeba tu odkrywać nowych kontynentów.

Michał Karnowski

"Sieci": Co ukrywa sztab Kidawy

01.03.2020

W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze odkrywają tajemnice sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: twórca hejterskiego profilu SokzBuraka, który nadal pracuje dla Platformy Obywatelskiej oraz warszawskiego ratusza, został zatrudniony w komitecie wyborczym kandydatki PO na prezydenta. To tylko fragment tajemnic. Więcej w na łamach tygodnika. Najnowszy numer „Sieci” dostępny także z drugą częścią wyjątkowej książki „Żołnierze Wyklęci – ci, którzy nigdy nie ulegli.”. Publikacja ta przedstawia bohaterskie czyny, dramatyczne losy i wciąż żywe wspomnienia o Wyklętych.

Czytaj więcej

Co ukrywa sztab Kidawy-Błońskiej

01.03.2020

Ludzie odpowiedzialni za SokzBuraka znów mają namieszać w kampanii. Dotarliśmy do informacji o zatrudnieniu twórcy tego hejterskiego profilu w komitecie wyborczym Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Nadal pracuje też dla Platformy Obywatelskiej oraz warszawskiego ratusza. W tle jest jeszcze zionący nienawiścią do PiS Roman Giertych, współpracujący z SzB. Taka mieszanka może oznaczać, że dopiero zobaczymy, jak podła może być rywalizacja o Pałac Prezydencki – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Nie wygramy, jeśli zostaniecie w domach

01.03.2020

Wielu ludzi uznało, że pewne pozytywne zmiany są oczywiste, że to, co było, nie może wrócić. A to błąd − Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” z Elżbietą Witek, marszałkiem Sejmu, politykiem Prawa i Sprawiedliwość.

Czytaj więcej

Naszym asem w rękawie jest Andrzej Duda

01.03.2020

Pierwsze dni kampanii pokazują niestety, że oponenci prezydenta Andrzeja Dudy nie cofną się przed niczym. To efekt frustracji po trzech kolejnych przegranych wyborach w połączeniu z nadzieją, że uda się odbić prezydenturę – mówi Adam Bielan, rzecznik prasowy sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy w rozmowie z Edytą Hołdyńską na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Tajemnicza baza danych

01.03.2020

Dziennikarze związanego z trójmiejską elitą lokalnego portalu zbierają prywatne informacje na temat topowych polityków, robiących miliardowe interesy przedsiębiorców, ludzi kultury i mediów. Te wrażliwe dane znajdują się w specjalnej, liczącej setki rekordów bazie, z której korzysta właściciel portalu – ujawniają na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Artur Ceyrowski i Piotr Filipczyk.

Czytaj więcej

Dwa groby matki papieża

01.03.2020

Udało mi się odkryć nowe fakty na temat Emilii Wojtyłowej. Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazłam dwa grobowce matki św. Jana Pawła II. Jeden pochodzi z 1929 r., a więc z czasu, kiedy umarła, drugi zaś z roku 1934, kiedy została ekshumowana i przeniesiona do nowego grobu. Jak to się stało? – próbuje wyjaśnić na łamach „Sieci” Milena Kindziuk.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła