Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 12/2019 (327)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
ELGIEBETYWNA KRZYSZTOF FEUSETTE
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
14
SZLOCH I ZGRZYTANIE ZĘBÓW JAN PIETRZAK
15
ŻYDOKOMUNA BRONISŁAW WILDSTEIN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
POLSKIE OKNO NA ŚWIAT MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
ANGLICY ZNALEŹLI TROTYL MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO

KRAJ

28
KOALICJA GŁUPICH KROKÓW STANISŁAW JANECKI
32
Z RYSZARDEM LEGUTKĄ ROZMAWIA JACEK KARNOWSKI
38
Z KS. DR. MARKIEM DZIEWIECKIM ROZMAWIA RAFAŁ PORZEZIŃSKI
42
SODOMA NA WATYKANIE GRZEGORZ GÓRNY
44
POWRÓT DLA RODZINY ROZMOWA JAROMIRA KWIATKOWSKIEGO
46
CO TU ZAWINIŁO? KONRAD KOŁODZIEJSKI

SIECI KULTURY

49
JAK W OKRUTNEJ BAJCE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
51
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
52
Z APOSTOLISEM ROZMAWIA JAROMIR KWIATKOWSKI
54
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
56
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

60
ATAKUJĄC POLSKĘ, ATAKUJĄ WĘGRY PRZEMÓWIENIA PREMIERÓW POLSKI I WĘGIER
64
DESTRUKCJA JĘZYKA BRONISŁAW WILDSTEIN

ŚWIAT

68
PONADNARODOWA ABSTRAKCJA CZY SUPERMOCARSTWO ALEKSANDRA RYBIŃSKA
71
GDZIE JEST MERKEL? JAN ROKITA
74
WIELKIE ZASĘPIENIE ŁUKASZ ADAMSKI

GOSPODARKA

76
Z MARKIEM NIECHCIAŁEM ROZMAWIA EDYTA HOŁDYŃSKA

KUCHNIA

86
MOJE SMAKI: PRZEMYSŁAW BABIARZ JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
87
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

88
HAGADA, CZYLI NARRACJA WOJCIECH RESZCZYŃSKI
90
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
92
CHCESZ WIĘCEJ, DAJ WIĘCEJ ALEKSANDER NALASKOWSKI
93
WŁADCY MUCH WIKTOR ŚWIETLIK
94
MĄDRY POLAK PO SZKODZIE JAN POSPIESZALSKI
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
96
DRINK BEZRADNOŚCI RYSZARD MAKOWSKI
97
KSIĘDZA BAKI TEATR GROZY... LESZEK DŁUGOSZ
98
SPRZECIW SOCJOLOGICZNY KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

O co walczy prezes ZNP

25 marca poznamy rozstrzygnięcie referendum strajkowego zorganizowanego przez ZNP.

Strajk z pewnością się odbędzie, bo nauczyciele są zdeterminowani, by otrzymać podwyżki. I nikt zresztą nie twierdzi, że nie powinni godnie zarabiać. Uważam jednak, że zupełnie haniebne jest posługiwanie się dziećmi jako zakładnikami w tym sporze.

„Mamy w ręku potężny oręż, jakim jest promocja uczniów, jeśli go wykorzystamy, to edukacji grozi kompletny kataklizm” – oświadczył prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, rozpętując burzę. Szefowa MEN skwitowała te słowa stwierdzeniem, że doszło do przekroczenia granicy nieprzekraczalnej. I trudno się z taką oceną nie zgodzić. I choć szef ZNP za te słowa przeprosił, nie można oprzeć się wrażeniu, że kataklizm to jest właśnie to, co prezes Broniarz chce wywołać. Bo jak inaczej można wytłumaczyć groźbę strajku podczas kolejnych egzaminów przetaczających się przez szkoły? Termin strajku może się zbiec bowiem z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasistów. Matury mają się rozpocząć 6 maja.

Zdążyliśmy się już jednak przyzwyczaić, że od trzech lat co rusz kolejne grupy społeczne chcą wywołać kataklizm lub przynajmniej wrażenie, że on właśnie nadciąga. Zupełnie jednak niedopuszczalne jest posługiwanie się w tych działaniach dziećmi, także tymi niepełnosprawnymi, bo do strajku mają przystąpić szkoły specjalne. Prezes Broniarz, przystawiając władzy pistolet do skroni, drugą ręką obejmuje około miliona uczniów. Jednak zakładnikami prezesa ZNP stają się także nauczyciele, którym ta forma strajku nie odpowiada, oraz rodzice, którzy wraz z dziećmi będą musieli ponieść konsekwencje odwołanych egzaminów.

Może warto się zastanowić, skąd ta nadzwyczajna aktywizacja szefa ZNP, który na czele związku stoi już od ponad dwóch dekad. Jedną z odpowiedzi jest oczywiście czas przedwyborczy. Wówczas łatwiej politykom wyrwać pieniądze. Strajkiem można także wpłynąć na wyborcze rozstrzygnięcie. Jednak z jeszcze inną odpowiedzią spieszą internauci. Otóż okazuje się, że w 2019 r. kończy się pięcioletnia kadencja prezesa ZNP. Bardzo prawdopodobny jest więc scenariusz, że szef ZNP, walcząc o podwyżki dla nauczycieli (które przecież faktycznie są realizowane), walczy nie tyle o podwyżkę, ile o niezłą (każdy nauczyciel mógłby pozazdrościć) pensyjkę dla siebie. Na kolejną pięcioletnią kadencję.

 

Dorota Łosiewicz

W tygodniku „Sieci”: A jednak był trotyl

01.01.1970

Na łamach nowego numeru „Sieci” dziennikarze ujawniają sensacyjne doniesienia z brytyjskiego laboratorium badającego szczątki wraku Tu-154M. Angielscy eksperci przebadali kilkadziesiąt spośród ponad 200 próbek przekazanych przez Prokuraturę Krajową w maju 2017 r. Na zdecydowanej większości z nich znaleziono ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych. Jak się dowiadujemy, chodzi o trotyl, ale też inne składowe– piszą Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

"Sieci": Anglicy znaleźli trotyl

01.01.1970

W próbkach pobranych z wraku Tu-154M znaleziono ślady materiałów wybuchowych. To sensacyjny wniosek z częściowych badań brytyjskiego laboratorium współpracującego z Prokuraturą Krajową. Co oznacza taki wynik? Czy uprawdopodabnia tezę o wybuchu na pokładzie tupolewa? Jak wpłynie na dalsze śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej? Co jeszcze dzieje się w tym postępowaniu? – opisują na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

„Sieci”: Rządzący dziś Unią są w panice

01.01.1970

Znów mam poczucie, że jestem świadkiem bardzo ważnego procesu, podobnie jak w roku 1980 czy 1989. To jest czas historyczny, który daje może i wątłą, ale jednak nadzieję. Uczestnictwo w tym ma coś uwznioślającego mówi prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS i kandydat tej partii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z Małopolski, współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w europarlamencie w rozmowie z Jackiem Karnowskim.

Czytaj więcej

„Sieci”: Gdy seks staje się bogiem

01.01.1970

Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Rafał Porzeziński rozmawia z księdzem Markiem Dziewieckim na temat coraz bardziej nagłaśnianych działań ruchów LGBT, które zyskują orędownika i promotora we władzach polskich miast.

Czytaj więcej

„Sieci”: Koalicja Głupich Kroków

01.01.1970

Stanisław Janecki opisuje na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” działania obecnej opozycji, które mogą przyczynić się do jej rozpadu. Koalicja Europejska jest najszerszą dotychczas formą jednoczenia opozycji i jednocześnie największym zagrożeniem dla samej siebie – zauważa dziennikarz.

Czytaj więcej

„Sieci”: Urząd jak prokuratura

01.01.1970

Chronimy swoich informatorów i warsztat pracy, który stosujemy w konkretnym przypadku. Zawsze czekamy na dodatkowe informacje od sygnalistów, czyli na przykład osób, które w danej firmie pracowały i chciałyby się podzielić z nami informacjami o nieprawidłowościach. W postępowaniu antymonopolowym mamy instytucję świadka koronnego, którego chronimy do momentu wydania decyzji w sprawie mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” w rozmowie z Edytą Hołdyńską.

Czytaj więcej

Zapraszamy do Sieci Przyjaciół

01.01.1970

Zapraszamy do Sieci Przyjaciół portalu wPolityce.pl i największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce "Sieci"!

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła