Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 14/2022 (487)

CZŁOWIEK WOLNOŚCI

4
Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM ROZMAWIAJĄ DOROTA ŁOSIEWICZ I MICHAŁ KARNOWSKI

WOJNA ROSJI Z UKRAINĄ

16
ROZBIERALI MĘŻCZYZN, BY ZNALEŹĆ FASZYSTOWSKIE TATUAŻE JAKUB AUGUSTYN MACIEJEWSKI
19
W TWIERDZY KIJÓW ANDRZEJ SKWARCZYŃSKI
24
CZAS NA MIĘDZYMORZE MAREK BUDZISZ
27
"STRACH CZYNI CIĘ WSPÓLNIKIEM" JAN ROKITA
30
SUMIENIE BIZNESU, SUMIENIE KLIENTA MAJA NARBUTT
34
ŻYCIE Z DALA OD WOJNY JAROMIR KWIATKOWSKI
38
Z PAWŁEM SOLOCHEM ROZMAWIAJĄ MAREK PYZA I MARCIN WIKŁO
42
POŻYTECZNI EKOLODZY KREMLA ALEKSANDRA RYBIŃSKA
45
OŚ MOSKWA-PEKIN KONRAD KOŁODZIEJSKI
48
LUDZIE PUTINA W USA GORAN ANDRIJANIĆ
50
SURWIWAL NA WOJNIE JACEK PAŁKIEWICZ

OPINIE

54
MISTRZ DŁUGIEGO MARSZU STANISŁAW JANECKI
57
Z PATRYKIEM JAKIM ROZMAWIA DOROTA ŁOSIEWICZ

SPORT

60
KŁUSZYN NA ŚLĄSKIM STANISŁAW JANECKI
62
Z CZESŁAWEM MICHNIEWICZEM ROZMAWIA CEZARY KOWALSKI

SIECI KULTURY

65
PRZYMKNIĘTE OCZY NA HOLLYWOOD JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
68
WOJNA CYWILIZACJI ROBERT TEKIELI
70
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

KUCHNIA

74
MOJE SZLAKI: ADRIANNA MARCZEWSKA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
75
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

76
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
78
GRODZKI KARABL KRZYSZTOF FEUSETTE
79
LEPIEJ PÓŹNIEJ NIŻ WCALE DOROTA ŁOSIEWICZ
80
HISTORIA NIGDY SIĘ NIE KOŃCZY... JAN PIETRZAK
81
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
81
NIEMIECKA PARTIA W POLSCE BRONISŁAW WILDSTEIN
82
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ POTOCKI
83
BEZPIECZEŃSTWO ZWYKŁYCH LUDZI MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
84
ZBRODNIE LUDOBÓSJTWA WOJCIECH RESZCZYŃSKI
85
WSZAWICA ALEKSANDER NALASKOWSKI
86
PUTIN MNIEJ STRASZNY NIŻ COVID JAN POSPIESZALSKI
87
WRÓG AKTUALNY I PRAWDA ETAPU SAMUEL PEREIRA
87
MARSZAŁEK GRODZKI, CZYLI DOPÓTY DZBAN... JERZY JACHOWICZ
88
POLSKA GOŚCINNOŚĆ RYSZARD MAKOWSKI
90
DIAGNOSTA CYWILIZACJI ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Polityka Orbána jest błędna i zimna, ale to nie on napadł na Ukrainę

Węgierski dystans wobec wojny na Ukrainie jest z polskiego punktu widzenia trudny do przyjęcia. Wszyscy czujemy, że te bomby lecą dziś na Charków, Mariupol, Kijów i setki miejscowości, ale za jakiś czas mogą polecieć i na nas. Wojna Putina, wojna Rosjan jest wyzwaniem rzuconym całemu cywilizowanemu światu, wszystkiemu, co osiągnęliśmy po 1989 r., od wolności przez rozwój gospodarczy po przynależność do NATO. To powoduje, że trudno nam akceptować polityczne czy biznesowe kalkulacje, niechęć do pełnego zaangażowania się po stronie wolności.

Z ukraińskiej, bałtyckiej i polskiej perspektywy, ale to też prawda obiektywna, sytuacja jest czarno-biała. Odwieczny wróg znów ruszył, by palić i mordować, zniewalać i gwałcić. Nie chcemy kupować w firmach, które w Rosji pozostały, nie chcemy ani baryłki ich ropy, ani tony ich węgla. Nie chcemy ich w naszych mediach, nie chcemy mieć z takimi zbrodniarzami nic wspólnego.

Stąd zrozumiała jest reakcja głębokiego rozczarowania wielu środowisk w Polsce wobec Węgier, których postawa jest mocno zachowawcza. Węgry odmawiają mocnego, przyjacielskiego stanięcia przy naszym boku w tej próbie.

Nie zgadzamy się z polityką Węgier wobec rosyjskiej agresji, ale to, co przy tej okazji jest wygadywane, jest często krzywdzące, niekiedy obrzydliwe. Próbuje się rysować Węgry i premiera Orbána niemal jak sprawcę rosyjskich zbrodni, kogoś, kto jest sojusznikiem Putina. To kłamstwo.

To nie Węgry napadły na Ukrainę, to nie Orbán finansował Putina, to nie Budapeszt ma moc, by tę wojnę zakończyć. Węgry przyjmują uchodźców z Ukrainy, wysyłają hojnie pomoc humanitarną proporcjonalnie w stopniu nie mniejszym niż Polska, z nie mniejszym zaangażowaniem. Potępiają jasno agresję rosyjską i wsparły sankcje europejskie – choć nie są zwolennikiem ich zaostrzania w takim stopniu jak nasz kraj. Nie są za całkowitym zakazem importu energii z Rosji, ale wspierają wszystko, co rosyjską przewagę zmniejsza. Wspierają państwowość ukraińską na forum międzynarodowym, lobbują za jej przyjęciem do UE.

Napisał o tym kilka dni temu na łamach portalu wPolityce.pl Zsolt Németh, węgierski ekonomista i polityk, obecnie zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Zgromadzenia Narodowego Węgier. „Po agresji na Ukrainę wcześniej poprawnie działające węgiersko-rosyjskie relacje nie mogą być już takie same, jakimi były dotychczas” – stwierdził.

Naprawdę, przy wszystkich zastrzeżeniach, nie jest to zestaw putinowski czy łukaszenkowski. Jeśli już szukać analogii, to raczej z Francją czy Niemcami. Nawet oceniając postawę Budapesztu krytycznie, uczciwość nakazuje widzieć tę zasadniczą różnicę.

Jednak wielu naszych świeżo narodzonych antyrosyjskich jastrzębi (niedawno uparcie resetowali, także na smoleńskich trumnach) wciąż nie ma odwagi, by wypowiedzieć choćby słowo krytyki wobec Berlina, który najpierw sfinansował rosyjskie bomby (z pomocą usypiającego Polaków i Europę pana Tuska), a dzisiaj niecierpliwie czeka na powrót do starych biznesów. I który palcem nie kiwnie, by na serio pomóc walczącemu z najazdem narodowi.

Wybiera się więc zastępczego chłopca do bicia. Pasuje, bo to państwo dużo mniejsze niż cyniczne Niemcy, a na dodatek rządzone przez siły konserwatywne, z silnym mandatem demokratycznym.

To wybór celu łatwego, ale wybór nieuczciwy. Chcielibyśmy, aby Węgry mogły więcej. Sądzimy, że swoją polityką dużo ryzykują, bo lepiej w takich sytuacjach stać jednoznacznie po stronie ofiar i prawdy. Zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jednak to nie powód, by równać ten dzielny, doświadczony straszliwie w XX w. naród z barbarzyńskimi najeźdźcami, by zapominać zupełnie o sprawach, które nas Polaków z Węgrami łączą, by przekreślać lojalność i solidarność w wielu trudnych sytuacjach z ostatnich lat i wiele momentów prawdziwej przyjaźni.

To też nie powód, by atakować ambasadę węgierską w Warszawie, miejsce od wielu lat pełniące funkcję centrum przyjaźni polsko-węgierskiej i spotkań obu narodów.

Ochłodzenie relacji jest dziś naturalne. Nie będzie przez kilka tygodni szczytów Grupy Wyszehradzkiej, powstała pewna zadra w tak przyjacielskich dotąd relacjach. Być może do przezwyciężenia, bo po wyborach – które premier Orbán ma dużą szansę znowu wygrać – otwiera się pole do jakiegoś przełamania, jeszcze większej korekty węgierskiej polityki.

Krytykujmy, rozmawiajmy, a przede wszystkim używajmy uczciwej miary.

Michał Karnowski

"Sieci": Stawką tej wojny jest także Polska!

03.04.2022

W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wywiad z laureatem tytułu Człowiek Wolności 2021, premierem Jarosławem Kaczyńskim, który na temat rozpętanej przez Rosję wojny na Ukrainie mówi, że jest to… typowa wojna zastępcza. W gruncie rzeczy to jest wojna wydana Zachodowi… Zachód musi Ukrainie pomóc.

Czytaj więcej

Stawką tej wojny jest także Polska

03.04.2022

Zgłosiłem pomysł misji pokojowej, bo jako polityk uważający, że należy wykorzystać każdą szansę, by ratować Ukrainę, postanowiłem skorzystać i z tej. Może temat wróci – mówi premier Jarosław Kaczyński w niezwykle ważnym wywiadzie na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci. Dorota Łosiewicz i Michał Karnowski rozmawiają z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, laureatem tytułu Człowiek Wolności tygodnika „Sieci” 2021. Premier Jarosław Kaczyński podkreśla w rozmowie, że wojna na Ukrainie… to typowa wojna zastępcza. W gruncie rzeczy to jest wojna wydana Zachodowi przez Rosję.

Czytaj więcej

To już jest konflikt światowy

03.04.2022

Straszenie ze strony Moskwy polega nie na tym, że użyje broni atomowej, tylko na tym, że w ogóle o tym mówi. Samo użycie wydaje się nierealne, bo doprowadziłoby prawdopodobnie do apokalipsy – mówi Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w rozmowie z Markiem Pyzą i Marcinem Wikło na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Czas na Międzymorze

03.04.2022

Marek Budzisz pyta na łamach tygodnika „Sieci”, jaka jest dziś pozycja Polski w nowych realiach geostrategicznych i przytacza wypowiedzi międzynarodowych ekspertów, którzy wyraźnie wskazują, że dotychczasowa polityka odstraszania Putina przez Zachód nie zdała egzaminu.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła