Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 15/2018 (279)

NA POCZĄTEK

6
Z ŻYCIA KOALICJI, Z ŻYCIA OPOZYCJI ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
8
NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA SYGNALISTA
9
POWRÓT "TEFONA" KRZYSZTOF FEUSETTE
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE PIOTR SKWIECIŃSKI
12
PINIENDZY NI MA JAN PIETRZAK
13
KTO DECYDUJE O KONSTYTUCYJNOŚCI BRONISŁAW WILDSTEIN
15
JAK DROGOWSKAZ MARTA KACZYŃSKA
16
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
17
PRAWDA NIGY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
18
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

20
Z MARTĄ KACZYŃSKĄ ROZMAWIAJĄ MAREK PYZA I MARCIN WIKŁO

KRAJ

28
Z MACIEJEM WĄSIKIEM ROZMAWIAJĄ JACEK KARNOWSKI I WOJCIECH BIEDROŃ
34
PLAN TUSKA STANISŁAW JANECKI
38
NASTĘPCY GROSSA KONRAD KOŁODZIEJSKI
41
WYJŚCIE BEZ WYJŚCIA PIOTR SKWIECIŃSKI
44
KRĘTA DROGA DO REFORMY SZKOLNICTWA WOJCIECH BIEDROŃ
46
ZBRODNIE POZA RUBRYKAMI MAJA NARBUTT

SIECI KULTURY

49
BOŻENA DYKIEL I MIECZYSŁAW HRYNIEWICZ: WIELE NAS ŁĄCZY JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
52
"DZIADY" DEJMKA: ODKRYWAMY TAJEMNICĘ PIOTR ZAREMBA
54
ZIMERMAN W BRAWUROWYM BLUESIE ADAM CIESIELSKI
55
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
56
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
58
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

60
SPÓR O WRON JAN ROKITA
62
KOŚCIÓŁ, PAMIĘĆ I HOLOKAUST KS. ANDRZEJ KOBYLIŃSKI

HISTORIA

65
UKRAIŃSKA WOJNA JARUZELSKIEGO PIOTR GONTARCZYK

ŚWIAT

68
GALOP POLITYCZNEJ POPRAWNOŚCI KRZYSZTOF TYSZKA-DROZDOWSKI

GOSPODARKA

71
Z PROF. TERESĄ CZERWIŃSKĄ ROZMAWIAJĄ MICHAŁ KARNOWSKI I MACIEJ WOŚKO
74
EKOLOGIA KONTRA RYNEK JANUSZ SZEWCZAK

NATURA DLA LUDZI

82
100 TYS. DZIKICH GĘSI PRZEMYSŁAW BARSZCZ

KUCHNIA

84
MOJE SMAKI: JOANNA JABŁCZYŃSKA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
85
SŁODKO-SŁONY/WINNICA MAZURKA ANNA MONICKA, ROBERT MAZUREK

NA KONIEC

86
RĘCZNIKI KRZYŻOWCÓW PIOTR SKWIECIŃSKI
87
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA
88
SCHRÖDER, MERKEL, KONTYNUACJA DARIUSZ KARŁOWICZ
90
O UPADŁYM DZIENNIKARSTWIE WOJCIECH RESZCZYŃSKI
91
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
92
KOMUNOPOL WIKTOR ŚWIETLIK
93
PRZYPOWIEŚĆ ALEKSANDER NALASKOWSKI
94
GŁUCHOTA WIEKU ŚREDNIEGO ROBERT MAZUREK
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
95
NARÓD NIE WYBACZY ANDRZEJ I KATARZYNA ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Szach i mat

 

Prawo i Sprawiedliwość miało problem z wytłumaczeniem opinii publicznej, dlaczego ministrowie ustępującego rządu Beaty Szydło otrzymali nagrody. Wszystko dlatego, że PiS wygrało wybory jako formacja politycznych ascetów – ludzi, których misją jest naprawa państwa, a nie napychanie sobie portfeli. Premie wywołały więc zgrzyt. Nic dziwnego, że opozycja podchwyciła nadarzającą się okazję i rozdmuchała sprawę nagród do niebywałych rozmiarów. Nastąpiło wahnięcie PiS w sondażach, które z pewnością można wiązać z ministerialnymi premiami.

W ubiegły czwartek antypisowska ofensywa została zatrzymana. Jarosław Kaczyński mistrzowsko odrzucił piłeczkę na stronę opozycji. A przy okazji obnażył niesłychaną wręcz hipokryzję swoich krytyków. Jeszcze przed jego konferencją w najlepsze rozkręcała się akcja pod hasłem: „PiS, oddaj kasę”. A gdy tylko Kaczyński zapowiedział, że ministrowie oddadzą nagrody, a przy okazji obniżone zostaną diety poselskie, nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozpoczął się lament, że to przecież nie o to chodziło, że to straszny populizm.

Populizm? Może i tak. Ale to przede wszystkim odpowiedź na nakręconą do granic absurdu znacznie bardziej populistyczną akcję opozycji. Czwartkowa decyzja PiS nie rozwiązuje problemu wynagrodzeń dla urzędników (sam od dawna uważam, że powinny być na tyle wysokie, aby nie opłacało się uciekać do prywatnego biznesu czy – co znacznie gorsze – brać łapówek), ale przecież opozycji nie chodziło o jakiekolwiek rozwiązania systemowe. A skoro krytycy PiS tak bardzo domagali się skromności w polityce, to teraz mają ją zagwarantowaną. Dzięki obniżkom diet poselskich i samorządowych. Cóż, kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie.

Oczywiście szkoda, że nie dało się tego załatwić w inny sposób. Że w ogniu politycznej wojny uciekł z pola widzenia ważny problem wynagrodzeń urzędników publicznych. Bo powinno to być pole wspólnych ustaleń władzy i opozycji, chodzi przecież o jakość państwa, a tej nie da się zagwarantować bez odpowiednich środków. Opozycja – jak zwykle – wybrała jednak inną drogę, zamiast debaty urządzono wściekłą nagonkę. Problem w tym, że w starciu z Jarosławem Kaczyńskim opozycja w tej akurat kwestii stoi na z góry przegranej pozycji. Prezes PiS nigdy nie przywiązywał wagi do spraw materialnych i trudno go uderzyć z tej strony.

Zapowiedź obniżki diet zabolała posłów. Ale najbardziej tych z opozycji. Bo oto rozpoczął się lament, że to niezasłużona kara za „pazerność ministrów”, że trzeba pilnować standardów etycznych itd. Panie i panowie z opozycji, sami tego chcieliście, więc nie pogrążajcie się już bardziej.

 

Konrad Kołodziejski

„Sieci”: Prawda zawsze zwycięży

01.01.1970

8 rocznica katastrofy smoleńskiej zmusza nie tylko do podsumowania ustaleń dotyczących jej przyczyn, ale także do refleksji nad tym, co ta tragedia w nas zmieniła i jak żyją osoby najbardziej nią dotknięte. W nowym numerze „Sieci” przejmująca i szczera rozmowa z Martą Kaczyńską o bolesnych wspomnieniach i braku rodziców oraz o wsparciu ze strony Jarosława Kaczyńskiego.

Czytaj więcej

Plan Tuska – Stanisław Janecki o zmianie strategii byłego premiera

01.01.1970

Kandydowanie byłego premiera na prezydenta będzie najpoważniejszym wyzwaniem dla PiS od wygrania wyborów przez Andrzeja Dudę – pisze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci” Stanisław Janecki.

Czytaj więcej

W cieniu Smoleńska – Marta Kaczyńska specjalnie dla tygodnika „Sieci”

01.01.1970

Ta tragedia została odhumanizowana. Wielu ludzi nie traktuje jej jako dramatu konkretnych rodzin. Dali się przekonać, że to coś abstrakcyjnego z ich punktu widzenia, niewygodnego, a może nawet niebezpiecznego – mówi Marta Kaczyńska w wyjątkowym wywiadzie udzielonym Markowi Pyzie i Marcinowi Wikło.

Czytaj więcej

Zachowałem się tak, jak należało

01.01.1970

Nie ma żadnych wątpliwości, że gdyby nie zmiana polityczna w Polsce, gdyby nie zmiany w prokuraturze, gdyby nie to, że Mariusz Kamiński został koordynatorem służb specjalnych, gdyby nie to, że Ernest Bejda został szefem CBA, to afera reprywatyzacyjna nie miałaby realizacji procesowej – z Maciejem Wąsikiem, zastępcą koordynatora służb specjalnych i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, rozmawiają Jacek Karnowski i Wojciech Biedroń.

Czytaj więcej

Następcy Grossa

01.01.1970

Zmienia się forma walki z rządzącą prawicą. Coraz częściej wykorzystuje się w niej prowokację i dezinformację. Zmienia się też obsada na pierwszej linii frontu. Po wykruszeniu się emerytów z KOD i wyraźnym spadku formy dotychczasowych zadymiarzy spod znaku Obywateli RP ich miejsce zajmują głęboko zaangażowani ideologicznie pogromcy faszyzmu i antysemityzmu – pisze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci” Konrad Kołodziejski.

Czytaj więcej

Kręta droga do reformy szkolnictwa

01.01.1970

Sejm rozpoczyna prace nad projektem ustawy reformującej szkolnictwo wyższe. Choć rewolucja w nauce autorstwa Jarosława Gowina zyskała poparcie rządu i akceptację Jarosława Kaczyńskiego, nie maleje opór w jej przeprowadzeniu, także w obozie władzy. Jej zagorzałym krytykiem jest Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS i wicemarszałek Sejmu. Projekt wicepremiera, nazywany „Ustawą 2.0”, nie spodobał się również ekspertom Zespołu Zadaniowego Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie – pisze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci” Wojciech Biedroń.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła