Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 16-17/2019 (331-332)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
STRAJK CELEBRYTÓW KRZYSZTOF FEUSETTE
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
BRAWO, PAN PROKSA! JAN PIETRZAK
13
BERNARDYNI I JEZUICI BRONISŁAW WILDSTEIN
14
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
15
ABY POLSKA BYŁA PIĘKNA MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
16
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
17
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
18
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

20
CZY WARTO ODKRYĆ PRAWDĘ O JEDWABNEM MAREK PYZA

PO POŻARZE W PARYŻU

26
TRZY KRYZYSY I NOTRE DAME JAN ROKITA
30
PŁONĄCE SERCE EUROPY MARZENA NYKIEL

KRAJ

32
CO GRYZIE POLSKIEGO BELFRA DOROTA ŁOSIEWICZ
36
STRAJK W STYLU POP ALEKSANDER NALASKOWSKI
40
FERALNA PIĄTKA STANISŁAW JANECKI
44
Z JADWIGĄ EMILEWICZ ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK
48
TAKA NAPRAWDĘ JEST POLSKA JACEK KARNOWSKI
50 UPADEK KOKAINOWEGO KUMPLA CELEBRYTÓW @ MAJA NARBUTT

NA MAJÓWKĘ

65
NOCLEG NA BASZCIE NA WULKANIE ANNA MONICKA
70
MIASTO JAK SZLACHETNA SZKATUŁKA PRZEMYSŁAW BARSZCZ
72
POŻEGNANIE Z… EUROPĄ TADEUSZ BRZOZOWSKI
76
WHO ARE YOU, MISTER ZEŁENSKI? GRZEGORZ GÓRNY
80
ZAWROTNE PRĘDKOŚCI, OLBRZYMIE PIENIĄDZE, WIELKI TRAGEDIE CEZARY KOWALSKI
82
CO POTRAFI AKTOR JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
87
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
88
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
90
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

92
BENEDYKT XVI PRZERYWA MILCZENIE GRZEGORZ GÓRNY
96
ALFABET TYGODNIA HANNA KARP

KUCHNIA

102
MOJE SMAKI: KATARZYNA DOWBOR JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
103
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

104
BIAŁO-CZERWONI W SWOIM KOROWODZIE MACIEJ PAWLICKI
106
PO NOTRE DAME WOJCIECH RESZCZYŃSKI
107
ETOS PRACY, ETOS PIENIĄDZA LECH MAKOWIECKI
108
TRZY PIERWSZE LEKCJE ALEKSANDER NALASKOWSKI
109
JĘZYKI OGNIA WIKTOR ŚWIETLIK
110
DZIEŃ FLAGI JAN POSPIESZALSKI
112
LEKCJA ŚPIEWU RYSZARD MAKOWSKI
113
NA SEN WIEKUISTY BULLTERIERKĘ GRANDY ODPROWADZAJĄC… LESZEK DŁUGOSZ
114
HOŁOWNIA, TWAROŻEK I PLANETA KATARZYNA ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

W sprawie nauczycieli III RP batoży samą siebie

 

Płyta zdarta i puszczana do znudzenia znowu gra. „Autorytety” i celebryci, medialni bonzowie i internetowi obrońcy III RP, wszyscy są dziś „z nauczycielami”. Rusza zbiórka pieniędzy, organizuje się koncerty poparcia, szykowane są świeczki. Do akcji próbuje się wciągać młodzież, a nawet maluchy. Kim ci wszyscy ludzie już nie byli? Aborcjonistkami, sędziami, młodymi lekarzami, osobami niepełnosprawnymi, pracownikami Trybunału Konstytucyjnego, miłośnikami barbarzyńskiej „Klątwy”, kornikami w puszczy, dzikami z ASF, obrońcami Jurka Owsiaka itp. Za sterami zawsze ci sami kierownicy – turboliberałowie. Ludzie o kamiennych sercach, całe pokolenia skazujący na konkurowanie wyłącznie kosztami pracy, a jednocześnie ludzie, którzy udają, że nie widzieli, jak mafie VAT-owskie podprowadzają im 300 mld pod nosem, mafie reprywatyzacyjne zaś – kamienice warte w sumie miliardy. Gdzie wtedy był TVN? Dziś płacze nad losem nauczycieli, nadaje ich protest songi. Przepraszam, ile lat już działa ta stacja? Kiedy sobie przypomniała o tej grupie zawodowej? Jednak TVN przy tygodniku „Polityka” to osesek. I teraz pismo to wybija na okładce lament nauczyciela z filmu „Dzień świra”, o tym, jak podle mu płacą. To znowu zapytam: film z roku 2002, wcześniej redakcja go nie widziała? O zakłamaniu gazety Michnika nie wspomnę – latami atakowali wszystkich którzy śmieli wspomnieć o konieczności wsparcia dla kogokolwiek ze strony państwa. Teraz napuszczają kolejne grupy społeczne na najbardziej prospołeczny po 1989 r. rząd. Jeśli kondycja zawodu nauczycielskiego jest tak zła, frustracje tak wielkie, to czyj to dorobek? Trzech lat rządów Prawa i Sprawiedliwości?! Najbardziej prospołecznego rządu w historii? Wolne żarty. Jakkolwiek by spojrzeć – w tej sprawie III RP batoży samą siebie. W odpowiedzi na tę kampanię trzeba mówić prawdę – że, owszem, nauczyciele za mało zarabiają, ale ten rząd już spore podwyżki dał, na dodatek położył na stole solidną, wielomiliardową ofertę; że dzięki rządom Zjednoczonej Prawicy do budżetu wracają setki miliardów złotych (np. z czterech kluczowych podatków w budżecie na 2019 r. jest 100 mld więcej, niż było w tym na rok 2015). Trzeba mówić o 40 mld zł więcej na programy prorodzinne w każdym z ostatnich lat i kolejnych kilkudziesięciu zaplanowanych na ten oraz przyszły rok. To też trafiło do rodzin nauczycielskich – choć oczywiście to tematu nie zamyka. I najważniejsze – trzeba mówić, że stają dziś do rzekomej walki o dobrobyt nauczycieli środowiska, które w praktyce rządzenia losem takich grup się nie przejmowały. I się nie przejmą. Jedyne, co ze swoich obietnic spełnią, to likwidacja urzędów wojewódzkich, CBA, IPN, TVP, spółek z udziałem skarbu państwa. Kamień na kamieniu nie zostanie. Ale turboliberałowie znowu chcą nabrać Polaków na swoją „wrażliwość”. I do Polaków należy wybór, czy nabrać się dadzą.

 

Michał Karnowski

W najnowszym podwójnym numerze „Sieci” o powracającej wciąż debacie na temat ekshumacji w Jedwabnem, która wymusza postawienie pytań: Jakie mogłyby być konsekwencje polityczne? Czy grozi to konfliktem z Izraelem i USA? I wreszcie: Czy kwestia ekshumacji w Jedwabnem wyjaśni, kto stał za zbrodnią? Ponadto w najnowszym numerze „Sieci” specjalny dodatek na majówkę z pięknym prezentem: reprodukcją arcydzieła Jana Matejki „Konstytucja 3 maja”.

W tygodniku „Sieci”: Jedwabne – niebezpieczny temat

28.04.2019

W najnowszym podwójnym numerze „Sieci” o powracającej wciąż debacie na temat ekshumacji w Jedwabnem, która wymusza postawienie pytań: Jakie mogłyby być konsekwencje polityczne? Czy grozi to konfliktem z Izraelem i USA? I wreszcie: Czy kwestia ekshumacji w Jedwabnem wyjaśni, kto stał za zbrodnią? Ponadto w najnowszym numerze „Sieci” specjalny dodatek na majówkę z pięknym prezentem: reprodukcją arcydzieła Jana Matejki „Konstytucja 3 maja”.

Czytaj więcej

Nowy numer tygodnika „Sieci”: Czy warto odkryć prawdę o Jedwabnem?

28.04.2019

Kwestia ekshumacji w Jedwabnem wróciła do polskiej debaty publicznej. Przed kilkoma tygodniami była używana w kolejnym sporze o historię z Izraelem. Jest obecna w dyskusjach polityków, również w ministerialnych gabinetach. Po 18 latach widać, że zlekceważona została dobra wola Lecha Kaczyńskiego, który zgodził się na ograniczoną formę prac ekshumacyjnych. Czy nasze państwo powinno wrócić do tego tematu? Dlaczego wszyscy się go boją? Jakie mogłyby być konsekwencje polityczne? pyta Marek Pyza w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Trzy kryzysy i Notre Dame

28.04.2019

W symbolicznych odczytaniach płonąca katedra stawała się enigmatyczną alegorią „płonącej Europy”, „płonącego Kościoła”, a w końcu także „płonącej Francji” pisze Jan Rokita w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Naleśniki a sprawy polskie

28.04.2019

Wiemy, że zwycięstwo wyborcze jest ważne, ale nie jest i nie może być celem samym w sobie – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, w rozmowie z Marcinem Fijołkiem na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Co gryzie polskiego belfra

28.04.2019

Polscy nauczyciele spędzają przy tablicy najmniej godzin w Europie. Z raportu OECD za 2018 r. wynika, że jest to 18 godzin tygodniowo, a europejska średnia wynosi 26 godzin. Niestety są też niemal najsłabiej w Europie opłacani. Jak im się na co dzień żyje, co myślą o swojej pracy i nauczycielskim strajku – oddajemy im głos.

Czytaj więcej

Benedykt XVI przerywa milczenie

28.04.2019

Po raz pierwszy po swym ustąpieniu w 2013 r. papież senior zabrał publicznie głos w sprawie kryzysu w Kościele. Za jego główne źródło Benedykt XVI uznaje przeniknięcie postulatów rewolucji seksualnej do wnętrza Kościoła. Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Grzegorz Górny omawia esej Benedykta XVI, który ukazał się w czasopiśmie archidiecezji bawarskiej.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła