Archiwum

Wydanie nr 16/2021 (438)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
KIEROWNIK I LOLO KRZYSZTOF FEUSETTE
9
ZZERO W BUDKACH MIERZONE DOROTA ŁOSIEWICZ
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
TEST PATRIOTYZMU JAN PIETRZAK
12
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
13
PAŁACE GAFA BRONISŁAW WILDSTEIN
14
WALIZKA AGATY KONARSKIEJ MICHAŁ KORSUN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
WAŻNE DLA WŁAŚCICIELI PSÓW MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
OBYWATEL - WARTOŚĆ PODSTAWOWA TOMASZ ŁYSIAK

TEMAT TYGODNIA

20
CO PROKURATURA MA NA NOWAKA WOJCIECH BIEDROŃ
24
LĘKI TUSKA MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO

KRAJ

28
Z DANIELEM OBAJTKIEM ROZMAWIAJĄ MICHAŁ KARNOWSKI I WOJCIECH BIEDROŃ
32
POLICJA DO BICIA STANISŁAW JANECKI
34
OD PREMIERA DO BOKSERA DOROTA ŁOSIEWICZ
38
KTÓRA SZCZEPIONKA JEST NAJLEPSZA? KONRAD KOŁODZIEJSKI
41
Z KS. TOMASZEM BIAŁONIEM ROZMAWIA DOROTA ŁOSIEWICZ
44
MIRAŻ EUROPEJSKICH WAKACJI MAREK BUDZISZ

ŚWIAT

46
JAK ODZYSKAĆ SĄD NAJWYŻSZY? ALEKSANDRA RYBIŃSKA
48
WIELKA HISTORIA MAŁEJ SARY GRZEGORZ GÓRNY
50
NA KRAWĘDZI WOJNY MARCIN TULICKI
52
WYBUCHOWA HIPOTEZA JAN ROKITA

SIECI KULTURY

63
PO PROSTU KATE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
65
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
66
DZIENNIK CZASU ZARAZY ROBERT TEKIELI
67
WOJNA CYWILIZACJI ROBERT TEKIELI
68
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI

NATURA DLA LUDZI

70
ALPAKOTERAPIA PRZEMYSŁAW BARSZCZ

PODRÓŻE

72
MOJE SZLAKI: MONIKA WITKOWSKA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA

KUCHNIA

73
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

74
DRAMAT SMOLEŃSKI I CO Z NIEGO ZOSTAŁO HANNA KARP
77
JAKA BĘDZIE POLSKA ALICJA CZERNIAKOWSKA
78
JUDO, ODSZCZEPIEŃCY I WAJCHA LECH MAKOWSKIECKI
78
SOFA PANI ULI PIOTR CYWIŃSKI
80
POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO! JAN POSPIESZALSKI
81
PRZYPOMNIENIA KWIETNIOWE LESZEK DŁUGOSZ
82
CYWILIZACJA WYMAGA DANYCH KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Czekając na nowego rzecznika

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich stwarza szansę na wyjście z kryzysu ustrojowego. Likwiduje bowiem rozbieżność prawną między konstytucją a ustawą, a zarazem daje partiom w parlamencie trzy miesiące na wypracowanie nowych rozwiązań.

Jest to także dobra okazja, by się zastanowić nad miejscem, rolą i zadaniami urzędu RPO wżyciu publicznym. Upływająca kadencja była bowiem najbardziej zideologizowana i upolityczniona ze wszystkich, które nastąpiły po powstaniu tej instytucji w1988 r. Stało się tak dlatego, że Adam Bodnar, zamiast zachowywać bezstronność, został uczestnikiem sporów cywilizacyjnego i kulturowego, opowiadając się zdecydowanie po jednej ze stron oraz ignorując prawa i wrażliwość strony drugiej. Właściwie przy wejściu do jego biura mogłaby powiewać tęczowa flaga zamiast biało-czerwonej.

Wiąże się z tym szersze zagadnienie społeczne, mianowicie kreowanie wpływowych środowisk proaborcyjnych czy genderowych na ofiary, których prawa obywatelskie są zagrożone. Szczególnie wrażliwa na takie hasła jest część wielkomiejskiej młodzieży, która chętnie bierze udział w demonstracjach na rzecz aborcji czy LGBT, przedstawiając to jako wyraz odwagi, buntu, niezależności i bezkompromisowości. Maszerowanie pod tęczowymi sztandarami czy skandowanie proaborcyjnych haseł traktowane są niczym wyzwanie rzucone systemowi.

Jeśli jednak przyjrzymy się sprawie bliżej, okaże się, że owi buntownicy stoją dokładnie po tej samej stronie co najbogatsi ludzie świata i największe globalne koncerny. To fundacje Gatesów, Buffetta, Rockefellera, Sorosa czy innych multimiliarderów finansują międzynarodowe kampanie proaborcyjne i genderowe. To megakorporacje, które unikają płacenia podatków, a których budżety przekraczają budżety większości państw na świecie, angażują się w propagowanie tych samych akcji. W działaniach tych aktywnie uczestniczą też najwięksi giganci internetu, tacy jak Amazon, Apple, Google czy Facebook, promując jedne poglądy i cenzurując drugie.

Oczywiście każdy ma prawo stawać po stronie silniejszych i bogatszych, tych, którzy skupiają w swych rękach niewyobrażalną władzę i pieniądze. Stanięcie w jednym szeregu z najbogatszymi i najbardziej wpływowymi ludźmi na świecie nie jest jednak wyrazem odwagi czy bezkompromisowości. To nie bunt przeciw systemowi, lecz przejaw konformizmu i dostosowania się. To wpisywanie się w politykę prowadzoną przez możnych tego świata. Właśnie po to przeznaczają oni tak wielkie pieniądze na różne fundacje i organizacje pozarządowe, akcje i kampanie społeczne, by młodzi ludzie na ulicach krzyczeli dokładnie to, co mają krzyczeć.

Dziś coraz częściej prawdziwej odwagi wymaga publiczne przyznanie się do wiary lub stanięcie po stronie najsłabszych, czyli np. dzieci chorych na zespół Downa i zagrożonych śmiercią w okresie prenatalnym. Wtedy można się spotkać z atakami, poniżaniem, obrażaniem i zastraszaniem. Wtedy można zostać ocenzurowanym w mediach społecznościowych, stracić pracę w korporacji lub być poddanym innym szykanom. W ten sposób zagrożone stają się podstawowe prawa obywatelskie, takie jak wolność słowa, sumienia czy wyznania. Ci  ludzie często nie mają do kogo się zwrócić o pomoc.

A powinni liczyć na Rzecznika Praw Obywatelskich. Ten, kto obejmie wkrótce ów urząd, powinien być szczególnie uwrażliwiony na tego typu zagrożenia. Musi mieć oczy szeroko otwarte. Nie może być ślepy na prawe oko.

Grzegorz Górny

Co jest na Nowaka?

18.04.2021

W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym, ale w tej historii polityczne są tylko układy, które wyniosły go na szczyt. Reszta to wulgarna korupcja. Pozostaje jeszcze pytanie, ile wie Tusk? W artykule „Co prokuratura ma na Nowaka” Wojciech Biedroń pisze na łamach tygodnika „Sieci” o ustaleniach w sprawie byłego ministra rządu PO.

Czytaj więcej

Miraż europejskich wakacji

18.04.2021

Z przecieków z Brukseli już wiadomo, że ci, którzy nie będą posiadać „paszportu covidowego”, też będą mogli wybrać się na wakacje, ale wówczas będą musieli przedstawić testy potwierdzające, że nie są chorzy. Marek Budzisz opisuje na łamach tygodnika „Sieci” jakie są perspektywy zorganizowania wakacyjnych wyjazdów.

Czytaj więcej

Lincz nieudany

18.04.2021

Poseł opozycji pan Marek Sowa wyliczył wartość domu hen daleko od Warszawy, w Małopolsce, na 5 mln zł. Proponowałem mu, że sprzedam i za 2 mln. Nie skorzystał. Wartość mojego domu określił po cenie 17 tys. zł za metr kwadratowy, a swojego podał tysiąc za metr. To kpiny – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w rozmowie z Wojciechem Biedroniem i Michałem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Lęki Tuska

18.04.2021

Były premier jest coraz mniej finezyjny w retorycznych potyczkach. Raz bywa agresywny, raz histeryczny. Zachowuje się tak, jakby nie był już pewien, czy przyjaciele sprzed lat, dziś zagrożeni surową karą, dochowują milczenia. Czego naprawdę boi się Donald Tusk? – pytają na łamach tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

Która szczepionka jest najlepsza?

18.04.2021

Szczepionek na rynku – i to różnego rodzaju: genetycznych, wektorowych i białkowych – jest coraz więcej. Odpowiedź na pytanie, która z nich jest najlepsza, poznamy, gdy już zostanie zaszczepiona wystarczająco duża część populacji i będzie można porównywać wyniki. Nie oznacza to jednak, że nie wiemy nic pewnego o szczepionkach. Dane na ich temat są coraz pełniejsze, zwłaszcza że nie pochodzą już tylko z badań klinicznych, ale też z zastosowania w rzeczywistych warunkach. Konrad Kołodziejski omawia rodzaje i właściwości szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Czytaj więcej

Co prokuratura ma na Nowaka

18.04.2021

Porażający” – tak materiał dowodowy zebrany w międzynarodowym śledztwie w sprawie Sławomira Nowaka ocenia prokuratura. Śledczy znaleźli korupcyjne tropy, które wiodą do Nowaka, na Ukrainie, w Czechach, Estonii, na Cyprze, a nawet w Gruzji. Jak to się stało, że „złote dziecko PO” z politycznego i biznesowego szczytu stoczyło się na samo dno? Wojciech Biedroń opisuje ustalenia w sprawie byłego ministra w rządzie PO.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła