Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 18/2019 (336)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
DEFICYT GODNOŚCI KRZYSZTOF FEUSETTE
10
POMNIK STANISŁAWA PYJASA BRONISŁAW WILDSTEIN
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
14
ZEŁENSKI - Z KABARETU DO DRAMATU JAN PIETRZAK
15
TOLERANCYJNI, KRYTYCZNI I WNIKLIWI BRONISŁAW WILDSTEIN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
RACJA STANU MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
Z PROF. JANEM ŻARYNEM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI
30
DEBATA PREMIERA MATEUSZA MORAWIECKIEGO Z JOSEPHEM H.H. WEILEREM
32
MAMO, KIEDY BĘDZIEMY JUDASZA BIĆ? MAJA NARBUTT

KRAJ

36
CODZIENNIE NOWA WOJNA MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO
39
KRAJOBRAZ PO BITWIE DOROTA ŁOSIEWICZ
42
DONALD ODNOWICIEL STANISŁAW JANECKI
46
L JAK LIKWIDACJA HANNA KARP
48
Z WŁADYSŁAWEM KOSINIAKIEM-KAMYSZEM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK

SIECI KULTURY

51
WABIK MORDERCA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
54
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
55
ŚWIAT SŁUCHA MUZYKI HENRYKA M. GÓRECKIEGO ADAM CIESIELSKI
56
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
58
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

60
O SPRZYSIĘŻENIU PRZECIWKO POLSCE JERZY LUBACH

HISTORIA

64
ZNP PRZECIW FASZYSTOM KONRAD KOŁODZIEJSKI
68
ANTYABORCYJNY PROTEST JAROMIR KWIATKOWSKI

ŚWIAT

70
SANACJA W KIJOWIE JAN ROKITA
73
ZAKAZ MYŚLENIA INACZEJ ALEKSANDRA RYBIŃSKA

GOSPODARKA

76
CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY JEST OPŁACALNY ROZMOWA Z MIKOŁAJEM WILDEM
79
PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ TO KONIECZNOŚĆ ROZMOWA Z MARKIEM GRÓBARCZYKIEM
82
INWESTORZY ZAGRANICZNI NA POLSKIM RYNKU PRACY FORUM WGOSPODARCE.PL

KUCHNIA

87
MOJE SMAKI: OLGA BUŁAWA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
88
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

90
MACRON O EUROPIE WOJCIECH RESZCZYŃSKI
91
WYKSZTAŁCENI PONAD SWĄ INTELIGENCJĘ LECH MAKOWIECKI
92
WSAD DO KOTŁA ALEKSANDER NALASKOWSKI
93
BANIA PANA TRUMPA WIKTOR ŚWIETLIK
94
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
96
UPIORNA PERSPEKTYWA RYSZARD MAKOWSKI
97
Z PODPOWIEDZI Z CZASÓW DAWNYCH… LESZEK DŁUGOSZ
98
JAK BARDZO OTWARTY? KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Bananowa banalizacja

Niedawna tragifarsa z jedzeniem bananów pod Muzeum Narodowym ujawniła istnienie hałaśliwego sojuszu polityków opozycji ze środowiskami określającymi się jako artystyczne. Ci pierwsi po raz kolejny udowodnili, że nie ma takiego pośmiewiska, na które nie byliby w stanie się wystawić, byle uderzyć w znienawidzony rząd. Jakby nie dostrzegali, że zastyganie w heroicznej postawie z bananem w ustach nie przysparza im chwały bezkompromisowych bojowników, lecz raczej pozbawia elementarnej powagi i nieuchronnie naraża na drwiny. Jednym z powodów wyborczej porażki Bronisława Komorowskiego i Ewy Kopacz było to, że stali się „ludźmi z memów”, przedmiotami dowcipów i personifikacjami obciachu. Cztery lata później opozycja nie wyciągnęła wniosku z tamtych błędów i dalej brnie w autokompromitację. W żadnym kraju polityk publicznie udający małpę nie jest realnym kandydatem do rządzenia. Wyborcy nie przepadają bowiem za sprowadzaniem debaty publicznej do poziomu ogrodu zoologicznego.

Drugą stroną owego sojuszu są twórcy utożsamiani ze światem artystycznym. Trudno o ludzi bardziej niż oni oportunistycznych i do bólu przewidywalnych, a jednak zazwyczaj przedstawiają się jako bezkompromisowi i niezwykle oryginalni. Choć reprezentują środowiska sprawujące dziś hegemonię kulturową, lubią się prezentować jako ofiary systemu. Wystarczy najmniejsza krytyka, obnażenie beztalencia czy grafomanii, a już przyoblekają się w szaty męczenników. Są jak ten nieszczęśnik z „Monizy Clavier” Mrożka, który demonstrując braki w uzębieniu, jęczy: „O tu, wybili, panie, za wolność wybili!”. Choć sami uznają się za demaskatorów, nie są w stanie znieść, gdy ktoś demaskuje ich stereotypowość, banalizm czy braki warsztatowe.

Cała akcja pod Muzeum Narodowym ujawniła jeszcze jeden aspekt, na który zwrócił uwagę Redbad Klynstra, mówiąc o presji wywieranej przez środowiska celebryckie, by wziąć udział w owej tragifarsie: „Jeśli ktoś nie zrobi czegoś z bananem, to wiadomo, że »jest pisiorem«. […] Dla mnie jest w tym coś z terroru totalitarnego, terroru przypominającego najgorsze czasy systemów totalitarnych. To takie »sprawdzam«. Na zasadzie: musisz się stawić na pochodzie pierwszomajowym”.

No cóż, nie pierwszy raz widzimy, jak łatwo ludzie pozujący na skrajnych indywidualistów podporządkowują się zachowaniom stadnym.

Grzegorz Górny

W tygodniku „Sieci”: Nie dam się zastraszyć!

05.05.2019

Mocna rozmowa z prof. Janem Żarynem o tym, kto i dlaczego fałszuje historię, jak naprawdę zachowała się Polska w obliczu Holokaustu, czy to wszystko zmierza do wymuszenia od nas pieniędzy?

Czytaj więcej

Nie ma zgody na akceptację kłamstwa

05.05.2019

Nie możemy dać się zgnoić kłamstwami na temat naszej historii tylko dlatego, że w międzyczasie wokół nas powstały kłamliwe mity, sfałszowane narracje, szczególnie dotyczące kluczowych momentów jak II wojna światowa – w nowym wydaniu tygodnika „Sieci” mocna rozmowa z Janem Żarynem o tym, kto i dlaczego fałszuje historię, jak naprawdę zachowała się Polska w obliczu Holokaustu, czy to wszystko zmierza do wymuszenia od nas pieniędzy?

Czytaj więcej

Przekop Mierzei to konieczność

05.05.2019

Przekop Mierzei Wiślanej to projekt, który znany jest od wielu lat i zawsze związany ze swobodną żeglugą między Zalewem Wiślanym a Morzem Bałtyckim. Polskie porty co roku notują rekordy przeładunkowe i wnoszą ponad 40 mld zł przychodu do budżetu państwa z podatków – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, w rozmowie z Piotrem Filipczykiem.

Czytaj więcej

Mamo, kiedy będziemy Judasza bić?

05.05.2019

- Wystarczyło spalić kukłę Judasza w małym podkarpackim miasteczku, by informacja o tym zdarzeniu obiegła świat. Lokalna tradycja nieoczekiwanie odżyła. Władze Pruchnika mówią, że to była prowokacja, i zapewniają, iż już się nie powtórzy – pisze na łamach nowego numeru „Sieci” Maja Narbutt.

Czytaj więcej

Codziennie nowa wojna

05.05.2019

- Od jesieni 2015 r. i zwycięskich dla PiS wyborów odbywa się w Polsce masowa produkcja pretekstów do tego, by zaatakować rząd. Każdy powód jest dobry. I każdy będzie dobry, bo mówimy o procesie, który trwa i ma trwać – piszą na łamach nowego numeru „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

Krajobraz po bitwie

05.05.2019

- Prezesowi ZNP udało się wykopać wiele głębokich rowów. Politycy odejdą, może i Sławomir Broniarz odejdzie, ale nauczyciele, rodzice i dzieci będą latami zasypywać to, co zdewastowano – pisze Dorota Łosiewicz.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła