Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 29/2019 (344)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
PORA RELAKSU KRZYSZTOF FEUSETTE
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
A NIE MÓWIŁEM? JAN PIETRZAK
13
POLSKA HUMANISTYKA, CZYLI PROFESURA ZYBERTOWICZA BRONISŁAW WILDSTEIN
14
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
15
NIE TYLKO JABŁKA... MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
16
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
17
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
18
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

20
TA CHOLERNA TVP MARCIN WIKŁO, MAREK PYZA

KRAJ

24
SCHETYNY GRA O ŻYCIE STANISŁAW JANECKI
28
ZE ZBIGNIEWEM ZIOBRĄ ROZMAWIAJĄ JACEK KARNOWSKI I WOJCIECH BIEDROŃ
33
PIKIECIARZE DO WYNAJĘCIA DOROTA ŁOSIEWICZ
38
Z KRYSTYNĄ PAWŁOWICZ ROZMAWIA JAKUB MACIEJEWSKI
42
Z ADAMEM BODNAREM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK
47
LICEUM, KTÓREGO NIE MA ALEKSANDER NALASKOWSKI

SIECI KULTURY

51
GLADIATOR W FOX NEWS ŁUKASZ ADAMSKI
55
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
56
CZYTANIE JAKO SP ORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
58
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

60
Z PRZEMYSŁAWEM ŻURAWSKIM VEL GRAJEWSKIM ROZMAWIA JACEK KARNOWSKI
64
K JAK KONCENTRACJA MEDIALNA HANNA KARP

HISTORIA

66
NASI NUNCJUSZE I AMBASADORZY LIDIA DUDKIEWICZ
70
Z JAROSŁAWEM PAPISEM I ROBERTEM LUBAŃSKIM ROZMAWIA MARCIN WIKŁO

ŚWIAT

72
TURECKA PROWOKACJA MAREK BUDZISZ
76
WYWROTOWIEC Z GŁÓWNEGO NURTU JAN ROKITA

ZDROWIE

84
SZCZEPIENIA PODANE NA CHŁODNO PIOTR FILIPCZYK

PODRÓŻE

86
MOJE SZLAKI: JOLANTA FAJKOWSKA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
87
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

90
SIEDZIEĆ CICHO? WOJCIECH RESZCZYŃSKI
91
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
92
WRZAWA I PRAGMATYZM ALEKSANDER NALASKOWSKI
93
SUPERDZIADEK NA EKSPORT WIKTOR ŚWIETLIK
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
96
DO PANI KRYSTYNY PAWŁOWICZ RYSZARD MAKOWSKI
97
NA NOCNYCH SZLAKACH CZASU LESZEK DŁUGOSZ
98
SAMOBÓJCZA WYSOKOŚĆ KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

PiS włożyło nogę w drzwi

Podsumowując zakończoną w zeszłym tygodniu procedurę wyboru szefa Komisji Europejskiej, lewicowo-liberalny portal euobserver.com wśród pięciu najważniejszych wniosków z całej batalii umieścił również wzrost znaczenia naszego regionu. „Nie będzie możliwe zawieranie układów bez włączenia Europy Środkowej w proces decyzyjny” – czytamy w artykule zatytułowanym „Czego dowiedzieliśmy się z głosowania nad kandydaturą von der Leyen?”. To ważne zdanie pokazujące, że walka toczyła się nie tylko o zatrzymanie Fransa Timmermansa, lecz również o uznanie statusu prawomocnego partnera politycznego unijnych potęg.


Walczyła o to Grupa Wyszehradzka, ale walczyło także Prawo i Sprawiedliwość. Delegacja polskiej partii rządzącej poparła w Parlamencie Europejskim Ursulę von der Leyen. I to te głosy zdecydowały o uzyskaniu niezbędnej większości przez niemiecką polityk. Co ważne, była to decyzja nie tylko starannie przemyślana, lecz również wynegocjowana. Wiemy o telefonach od kanclerz Merkel, wiemy o rozmowach w Brukseli. Słyszymy, że uzyskano sporo, także w sprawie dla nas najważniejszej, czyli rezygnacji z ostentacyjnie agresywnej linii w sferze tzw. praworządności. Oczywiście ataki na Polskę nie ustaną z dnia na dzień, wszczęte procedury też będą się jeszcze toczyły, ale nie o to tu chodzi. Celem jest bowiem podjęcie rzeczywistego dialogu z Warszawą, realne, a nie skrajnie ideologiczne spojrzenie na sytuację w naszym kraju, wreszcie, zaprzestanie traktowania publicystycznych tez opozycji jako obiektywnej diagnozy. Czy jest na to szansa? Von der Leyen wysyła w tej sprawie sprzeczne sygnały. Z pewnością będą na nią wywierane duże naciski, ale można sądzić, że nie będzie zainteresowana bezdyskusyjnym pielęgnowaniem „dorobku” Timmermansa. Choćby z tego powodu, że nie była to jej wojna.


Scenariusz europejski jak na razie układa się niemal w pełni po myśli obozu rządzącego. Timmermans nie dostał nagrody za atakowanie Polski i Węgier i jest już jasne, że konflikt z Europą Środkową może złamać karierę. Głosy PiS stały się także – przynajmniej w obecnej konstelacji – języczkiem u wagi, o czym marzono przed wyborami europejskimi, ale co wydawało się mało realne. Oczywiście nie ma żadnej gwarancji, że ta sytuacja będzie trwała do końca kadencji, że dotrzymane zostaną umowy, siła bowiem przyciągania się partii mainstreamowych – głównie chadecji i socjalistów – jest duża, podobnie jak frustracja lewicy (o czym przekonała się Beata Szydło zablokowana w Parlamencie Europejskim). Ale samo to, że doszło do rozmów, że zawarto pierwszy duży
„deal”, ma swoje, być może przełomowe, znaczenie. Opłaciło się trwanie w formule frakcji konserwatystów i reformatorów; frakcji wzywającej do zmian, ale jednocześnie jednoznacznie proeuropejskiej. Być może przynajmniej główny nurt chadeków usłyszy wreszcie, co tak naprawdę mówi do niego Warszawa. Dotychczas bowiem EKR nie słuchano, zagłuszając ciekawe przesłanie tej frakcji zwykłym wrzaskiem.

Po raz pierwszy PiS weszło do dużej gry, i to z pozycji w pełni podmiotowych. Kto wie, czy nie zapowiada to dłuższego i szerszego procesu, który można nazwać zbieraniem premii za lata konsekwencji, za lata odporności na presję, wreszcie za skuteczność w polityce wewnętrznej.

Jacek Karnowski

W nowym numerze "Sieci"

21.07.2019

W najnowszym wydaniu tygodnika Sieci: Dlaczego opozycja za wszelką cenę chce dopaść TVP? - Podnoszenie argumentu, że Telewizja Polska jest nadawcą publicznym, więc wolno mu mniej (a stacjom prywatnym – wszystko), jest wyjątkowo obłudne – piszą na łamach tygodnika Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

Ta cholerna TVP

21.07.2019

Podnoszenie argumentu, że Telewizja Polska jest nadawcą publicznym, więc wolno mu mniej (a stacjom prywatnym – wszystko), jest wyjątkowo obłudne. Albo dowodzi nieznajomości historii i kształtu polskiego systemu medialnego, który w III RP miał być domknięty na zawsze i pokazywać świat tylko przez lewicowo-liberalne okulary. Kiedy się patrzy na dużych graczy, widać wyraźnie, że dzisiaj wyłamuje się z tego tylko TVP – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Timmermans byłby nieszczęściem

21.07.2019

- Donald Trump wyraźnie postawił na koncepcję wiodących sojuszników regionalnych. Na Dalekim Wschodzie są to Korea Południowa i Japonia, a w naszym regionie Polska i Rumunia – mówi prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i doradca ministra spraw zagranicznych, w wywiadzie przeprowadzonym przez Jacka Karnowskiego.   

Czytaj więcej

Pikieciarze do wynajęcia

21.07.2019

 - Różne protesty, różne miejsca, ale wiele tych samych, powtarzających się twarzy. To „lotni pikieciarze” gotowi stawiać opór na każde wezwanie – pisze Dorota Łosiewicz w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Nikt mnie do odejścia nie zmusił

21.07.2019

– Praca parlamentarzysty jest bardzo absorbująca i czuję, że już nie mam na to siły – przecież nie mogą mnie nosić po korytarzach sejmowych na noszach – z prof. Krystyną Pawłowicz, posłanką Prawa i Sprawiedliwości, rozmawia Jakub Maciejewski.

Czytaj więcej

Minister kontra lichwa

21.07.2019

- Państwo musi być prawe i sprawiedliwe, a nie teoretyczne. Musi chronić ofiary, a nie naciągaczy. Jako polityk mam grubą skórę. Nie ugnę się z powodu nawet najbardziej perfidnych, dyskredytujących mnie kampanii – mówi Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rozmowie z Wojciechem Biedroniem i Jackiem Karnowskim w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”. 

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła