Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 31/2019 (349)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
OFIARA Z MISIŁY KRZYSZTOF FEUSETTE
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
14
RÓWNOŚCIOWY MARSZ LEBIEGÓW JAN PIETRZAK
15
KTO JEST AGRESOREM, KTO OFIARĄ BRONISŁAW WILDSTEIN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
MODNA POLSKA MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
CZŁOWIEK Z PROCENTÓW MAREK PYZA

KRAJ

30
BIAŁYSTOK: KRAJOBRAZ PO BITWIE MAJA NARBUTT
36
ZOMBIE-LEWICA STANISŁAW JANECKI
39
NAGONKA NA KSIĘŻY KATOLICKICH W POLSCE JUŻ TRWA JAKUB MACIEJEWSKI
42
Z OLGĄ SEMENIUK ROZMAWIA MARCIN WIKŁO
44
Z JANEM OŁDAKOWSKIM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK
47
POLEMIKA NA TEMAT TVP MICHAŁ KARNOWSKI KONTRA JAN WRÓBEL
50
WOJNY HYBRYDOWE XXI W. GRZEGORZ GÓRNY

DODATEK HISTORYCZNY

53
SUKCESY XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO MEDIA I KULTURA

SIECI KULTURY

65
WIELKI POWRÓT WOODY’EGO ALLENA „ARESZTOWANY” ŁUKASZ ADAMSKI
68
SEZON NIE TYLKO W KORONIE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
71
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
72
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
74
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI
76
CZAS CHAOSU I WYCISZENIA KRZYSZTOF LOGAN TOMASZEWSKI
78
CHOPIN – NIEZAWODNY MAGNES ADAM CIESIELSKI

OPINIE

79
Z TOMASZEM SZATKOWSKIM ROZMAWIA EDYTA HOŁDYŃSKA
82
N JAK NAGRODA MEDIÓW PUBLICZNYCH HANNA KARP

ŚWIAT

84
HAZARD JOHNSONA JAN ROKITA
87
OBIEKTYWIZM BEZOBJAWOWY ALEKSANDRA RYBIŃSKA

GOSPODARKA

90
CICHA REWOLUCJA NA UKRAINIE MAREK BUDZISZ
94
O CO CHODZI NIK? ROZMOWA Z DR. INŻ. ALVINEM GAJADHUREM

NATURA DLA LUDZI

100
JERZYK, PEKIN I KOMARY PRZEMYSŁAW BARSZCZ

PODRÓŻE

102
MOJE SZLAKI: TADEUSZ BIEDZKI JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
103
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

104
MALEJĄCA ŻĄDZA JURGIELTU MACIEJ PAWLICKI
106
WSZYSCY DO SEJMU? WOJCIECH RESZCZYŃSKI
107
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
108
TRZY KŁAMSTWA ALEKSANDER NALASKOWSKI
109
TOMY I TONY WIKTOR ŚWIETLIK
110
ZAPISKI NIE Z TEGO ŚWIATA JAN POSPIESZALSKI
111
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
112
PRODUKCJA NIEWINNYCH RYSZARD MAKOWSKI
113
SERCE W CZŁOWIEKU PRZYSTAJE… LESZEK DŁUGOSZ
114
KRAINA BUGU KATARZYNA ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Wszyscy musimy dziś stać przy lżonym Kościele i przy dźganych nożami, krwawiących księżach


Informacje o kolejnych świadomych i często nakręcanych przez opozycję akcjach lżenia świętych dla Polaków i katolików symboli, doniesienia o następnych wezwaniach do jakiejś bliżej nieokreślonej rozprawy z Kościołem toczą się ścieżką niemal równoległą z relacjami o napadach na kościoły, dźganiu księży nożami, przeorywaniu twarzy parafian różańcami. Można odnieść wrażenie, że skoro medialno-filmowe operacje przyniosły efekt ograniczony, to postanowiono uruchomić bojówki mające fizycznie zastraszyć księży i wiernych.

Oto moje niedawne doświadczenie: niedziela, kilkanaście dni temu, małe miasteczko w województwie zachodniopomorskim. Po mszy świętej chcemy zwiedzić piękny zabytkowy kościół. Siostra zakonna pozwala, ale nie za długo: „Straszny przyszedł w Polsce czas, mamy poczucie, że każdy kościół w każdej chwili może się stać ofiarą ataku, każdy z nas może zostać dźgnięty nożem. Dlatego kościół na razie jest zamykany pomiędzy mszami i modlitwami” – mówi ze smutkiem.

Tak, to straszny czas. Prześladowań? Szaleństwa? Nowego nazizmu? Nowego komunizmu? Na pewno czas mający cechy tamtych totalitaryzmów: nienawiści do chrześcijaństwa, Kościoła, księży, katolików, ciągłych oskarżeń, widzenia wyłącznie zła, które się wkradło, wylewania wiader pomyj, obelg, wyssanych z palca ohydztw. Przyszywania, jak to robili komuniści, faszyzmu każdej wiernej ewangelii i bezkompromisowej wypowiedzi biskupa.

Mądrzy ludzie wiedzą, że to wszystko jest częścią wielkiej operacji, w której wcale, a wcale nie chodzi o troskę o Kościół czy realną wiarę w zarzuty, które mu się stawia. Tu chodzi o chrześcijaństwo i polskość.

Słusznie zauważył niedawno prof. Marek Chodakiewicz: „Mamy do czynienia z nowym wcieleniem rewolucji – jest to tym razem »bolszewizm poniżej pasa«. […] W wieku XX bolszewicy próbowali kolektywizować kobiety, promować masturbację oraz mrugać przyjaźnie do orientacji homoseksualnej. W Rosji bolszewickiej w latach 20. były sztuki pornograficzne w teatrach, demonstracje nagich ludzi, promocja otwartych małżeństw, rozwód był na »cyknięcie«” – mówił. Ale potem przyszedł nieznany wdziejach terror i zamordyzm. Bo – zauważył Chodakiewicz – „rewolucja obyczajowa nigdy nie zostaje na stadium chaosu, który się teraz promuje. Chaos czyni się po to, aby zniszczyć to wszystko, co stanowi esencję cywilizacji zachodniej i esencję polskości. Następny krok po zwycięstwie będzie nałożeniem jakiegoś ładu”.

Czym może być ten nowy system? Bez względu na nazwę będzie – jak komunizm – oznaczał morze nieszczęścia i łez, bólu i cierpienia. Dobrze to nazwał 1 sierpnia abp Marek Jędraszewski: „Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa”

To ważne ostrzeżenia. Żeby się bronić, trzeba rozumieć zagrożenia. Ale musimy wszyscy czynić także rzeczy najprostsze. Musimy stać dziś przy lżonym Kościele i dźganych nożami, krwawiących księżach. Musimy tym bardziej chodzić do kościoła, angażować się w parafii, znaleźć czas, by powiedzieć księdzu i siostrze zakonnej, jak ważne jest dla nas to, co robią. Zdobyć się na gest sprzeciwu. To niby proste, ale znaczy bardzo dużo.

Bez względu na wszystkie nasze grzechy i słabości, pomyłki i upadki, a nawet osobiste żale – jest to dziś naszym zadaniem. Bo walka idzie o coś znacznie większego niż my. Niż ja.

Michał Karnowski

W tygodniku „Sieci”: Czy tę sprawę też skręcą?

04.08.2019

W najnowszym numerze „Sieci”: kulisy skandalu, którego bohaterem jest popularny niegdyś dziennikarz, Kamil Durczok. Jego pijacki rajd przez pół Polski mógł doprowadzić do karambolu i śmierci wielu ludzi. Ale już ma zaskakująco wielu obrońców wśród elit III RP.

Czytaj więcej

Człowiek z procentów

04.08.2019

- To modelowy przykład na to, jak ze szczytu upaść na samo dno. Kiedyś medialny bóg – za takiego uważało go wielu, ale przede wszystkim sam siebie tak postrzegał. Dziś jest najsłynniejszym w Polsce pijakiem za kierownicą. W jego sprawie najbardziej uderzające jest to, że dominujące pytanie brzmi: czy znów to skręcą? – pisze Marek Pyza w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Nagonka na księży katolickich w Polsce już trwa

04.08.2019

- Jeśli „Gazecie Wyborczej” i innym antykościelnym mediom zależało, by sprowokować przemoc wobec księży katolickich, to ostatnie miesiące pokazały, że szczucie na duchowieństwo się udało. Jak widać, nawet w katolickiej Polsce można do tego doprowadzić – pisze w nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Jakub Augustyn Maciejewski.

Czytaj więcej

Białystok: krajobraz po bitwie

04.08.2019

- Kiedy patrzy się na centrum Białegostoku, pełne ogródków restauracyjnych, z mnóstwem ludzi, trudno wyobrazić sobie, że niedawno było miejscem gwałtownych wydarzeń. Sceneria jest wręcz idylliczna, trochę wielkomiejska, a trochę swojska. Największym powodzeniem cieszą się lokalne specjały, babka ziemniaczana i kartacze oraz piwo z podlaskich browarów - Maja Narbutt w nowym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca do ostatnich wydarzeń w Białymstoku związanych z protestem przeciwko marszowi równości.

Czytaj więcej

Wojny hybrydowe XXI w.

04.08.2019

- Dziś linia frontu często przebiega nie przez okopy ani zasieki, lecz media społecznościowe i organizacje pozarządowe. Działalność Fundacji Otwarty Dialog w Polsce zmusza do przemyślenia na nowo kwestii bezpieczeństwa narodowego – pisze Grzegorz Górny w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Obiektywizm bezobjawowy

04.08.2019

- Przez kilka lipcowych dni oglądałam, słuchałam i czytałam wyłącznie niemieckie media. W ten sposób powtórzyłam eksperyment niemieckiego dziennikarza Thomasa Dudka, który przez tydzień słuchał i czytał tylko prorządowe polskie media, by sprawdzić, jak informują o Polsce, a jak o świecie. Jak zaznaczył, stał się przez to „głupszy”. A jakie ja wyciągnęłam wnioski z obserwacji niemieckiej konkurencji? – w nowym numerze tygodnika „Sieci” Aleksandra Rybińska analizuje przekaz zagranicznych mediów.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła