Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 33/2015 (142)

NA POCZĄTEK

6
PRZEGLĄD TYGODNIA ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
9
TRENDY I OWĘDY RYSZARD MAKOWSKI
9
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
10
TYSIĄCE ZNAKÓW KRZYSZTOF FEUSETTE
11
NA TO POLAKÓW NIE STAĆ MARTA KACZYŃSKA
12
DAREMNE ŻALE, PRÓŻNY TRUD JAN PIETRZAK
13
SIEĆ ENERGETYCZNA III RP BRONISŁAW WILDSTEIN
14
WYCINKI WARZECHY ŁUKASZ WARZECHA
15
FELIETONY PIOTR CYWIŃSKI, TOMASZ ŁYSIAK
16
MISZMASZ DOROTA ŁOSIEWICZ

TEMAT TYGODNIA

18
CEL: PREZYDENT MARZENA NYKIEL
22
PRZEMYSŁ POGARDY BĘDZIE TRWAŁ BRONISŁAW WILDSTEIN

KRAJ

26
LISTY TUSKA STANISŁAW JANECKI
29
DUDA WCIĄŻ W DRODZE MARCIN WIKŁO
32
Z JERZYM POLACZKIEM ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY
36
GANGRENA MACIEJ PAWLICKI
38
DAWNO ZEPSUTY NADZÓR WOJCIECH SURMACZ
42
POLSKA BIEDA TO NIE BAJKI DOROTA ŁOSIEWICZ
44
MORDERSTWO NIEMAL DOSKONAŁE MAJA NARBUTT

W SIECI KULTURY

47
PAWŁOWSKI: ŻYCIE I EKRAN JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
50
BEKSIŃSCY. KRUCHE WAMPIRY URSZULA LIPIŃSKA
53
ZE SCENY I ZZA KULIS ADAM CIESIELSKI
54
JILL SCOTT: PROZA UNIWERSALNA MARCIN FLINT
57
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
57
TEST (NIE)SCENICZNY KAMILA ŁAPICKA

OPINIE

60
NIEMIECKA ENCYKLIKA PIOTR CIOMPA
63
WZGÓRZE "POLAK" WOJCIECH WENCEL
64
SOJUSZ DUDA-MERKEL? JAN FILIP STANIŁKO
66
FELIETONY LECH MAKOWIECKI, PIOTR SKWIECIŃSKI
67
TVP BEZ REKLAM DARIUSZ KARŁOWICZ

HISTORIA

68
ŚMIERĆ PIROTECHNIKA DARIUSZ SZCZEPAŃCZYK

ŚWIAT

71
ŁUKASZENKA U SZCZYTU JAN ROKITA
74
EGIPSKI CUD SISIEGO ALEKSANDRA RYBIŃSKA
76
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA

GOSPODARKA

78
POLITYKA BEZ PRĄDU TERESA WÓJCIK
82
(NIE)DOJRZAŁY POLSKI RYNEK LONGINA GRZEGÓRSKA-SZPYT

SPORT

86
PIŁKARSKI BOJKOT ROSJI CEZARY KOWALSKI

NA KONIEC

92
HAŁASY ALEKSANDER NALASKOWSKI
93
FELIETONY KATARZYNA ŁANIEWSKA, JERZY JACHOWICZ
94
L'ART D'AMOUR, CZYLI ZENEK ROBERT MAZUREK
95
FELIETONY MAREK KRÓL, WITOLD GADOWSKI
96
WYŻSZOŚĆ KOLIZJI NAD DRYFEM WIKTOR ŚWIETLIK
98
MYŚLENIE PO PRÓŻNICY ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Bez zobowiązań

 

"Tylko jednego, a my już zadbamy, żeby od razu poległ!” — tak w trakcie francusko-angielskich negocjacji przed wybuchem I wojny światowej odpowiedział marszałek Foch na pytanie, ilu brytyjskich żołnierzy Francja chciałaby mieć na swym terytorium w momencie wybuchu konfliktu. Ten cyniczny żart koresponduje z istotną treścią sporów o polskie żądania doprowadzenia do realnej obecności sił zbrojnych NATO w naszym kraju. Tak naprawdę nikt nie sądzi, że w wypadku prawdziwej inwazji Rosji mogłyby one zabezpieczyć nasze terytorium. Ale ich udział w walce od pierwszych minut konfliktu oznaczałby zmniejszenie prawdopodobieństwa realnego wycofania się z niego zachodnich sojuszników, ich ograniczenia się do jedynie propagandowo-politycznego wsparcia ofiar agresji. Takie zachowanie w momencie, w którym właśnie żołnierze walczą i giną, jest oczywiście możliwe, lecz trudniejsze. Gdy Ukraina została zaatakowana, obecnie rządzący skorygowali swą dotychczasową politykę. Przedtem „płynęli w głównym europejskim nurcie” i dbali o to, by nie przyszyto im łatki „polskich rusofobów”. Kiedy padł Krym i zapłonął Donbas, zaczęli się domagać amerykańskich brygad nad Wisłą. Odnieśli tu sukcesy dość umiarkowane. Częściowo oczywiście dlatego, że mieli obiektywnie ciężkie zadanie. Zanim wybuchł konflikt ukraiński, zachodnie potęgi były nastawione na współpracę z Rosją. Powrót do konfrontacji z Moskwą był na nich wymuszony, ich elity zgadzały się na to z najwyższą niechęcią. Ale również dlatego, że sami rządzący Polską nie byli w swych działaniach zbytnio zdecydowani, gdyż reset w relacjach z Federacją był przedtem ich podstawowym, strategicznym założeniem. Realizowanym przez kilka lat z uporem, wbrew nawarstwiającym się faktom. Zgodnie natomiast z zapotrzebowaniem centrum, na które PO konsekwentnie się orientowała, czyli Berlina. W takiej sytuacji, nawet jeśli samemu chce się dokonać autokorekty, trudno zrobić to efektywnie. Jednak te zobowiązania czy te psychologiczne ograniczenia nie są udziałem ani nowego prezydenta, ani nie będą (jeśli oczywiście wybory skończą się zwycięstwem PiS) udziałem nowego rządu. Polskie postulaty będą więc mogły być artykułowane bardziej asertywnie i w bardziej autentyczny sposób. To samo w sobie nie jest gwarancją sukcesu. Ale na pewno zwiększa jego prawdopodobieństwo.

Piotr Skwieciński

Cel: Prezydent. Jak Platforma i jej media chcą dopaść Andrzeja Dudę

16.08.2015

Walec pogardy rozpędzony. Prezydenturę Andrzeja Dudy poddano już sprawdzonej platformerskiej tresurze medialnej. III RP walczy o przetrwanie. Posunie się do każdej skrajności – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Marzena Nykiel.

Czytaj więcej

Tygodnik „wSieci” ujawnia jak Platforma i jej media chcą dopaść prezydenta Dudę. Przemysł pogardy znowu atakuje!

16.08.2015

W nowym wydaniu„wSieci” - największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce. Cel: Prezydent – Marzena Nykiel opisuje, jak Platforma i jej media chcą dopaść Andrzeja Dudę. 

Czytaj więcej

DUDA WCIĄŻ W DRODZE

16.08.2015

Jeszcze jako kandydat obiecał, że odwiedzi wszystkie powiaty w Polsce. W kampanii wyborczej to się nie udało, dlatego nie ma mowy o odpoczynku. Towarzyszyliśmy Andrzejowi Dudzie w jego pierwszej podróży po zaprzysiężeniu – piszeMarcinWikło w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”.

Czytaj więcej

Helikopterowe pendolino

16.08.2015

Sprawa zakupu śmigłowców nie jest zamknięta. To będzie przedmiot decyzji nowej ekipy rządowej. Tym bardziej że stawka jest wysoka. Kupując caracale, wysyłamy całemu światu sygnał, że nie warto u nas lokować produkcji – w najnowszym numerze „wSieci” Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Jerzym Polaczkiem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, byłym ministrem transportu.

Czytaj więcej

Dawno zepsuty nadzór. Jak bezskutecznie próbowano uzdrowić KNF – czytaj w tygodniku „wSieci”

16.08.2015

Dotarliśmy do niepublikowanego raportu Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na temat Komisji Nadzoru Finansowego. Treść tego dokumentu bije głównie w byłego szefa tego urzędu Stanisława Kluzę– piszeWojciechSurmacz na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Czytaj więcej

POLITYKA BEZ PRĄDU

16.08.2015

Tym razem jeszcze uniknęliśmy katastrofy. Jeżeli jednak nie uporamy się z modernizacją naszego systemu energetycznego, to za kilka lat blackout może nam mocno utrudnić życie. W 2016 r. z krajowego systemu energetycznego wypadnie ok. 3000 MW mocy –pisze Teresa Wójcik na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Czytaj więcej

CZY MOŻLIWYJEST PIŁKARSKI BOJKOT ROSJI?

16.08.2015

Czy może dojść do odwołania piłkarskich mistrzostw świata w Rosji w 2018 r.? Czy na turnieju zabraknie holenderskiej reprezentacji?– zastanawia się Cezary Kowalski na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła