Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 33/2022 (506)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
POLONIE NA BRUTUSA KRZYSZTOF FEUSETTE
9
TYLKO PONIŻAŁ, CZYLI NIE MA TEMATU? DOROTA ŁOSIEWICZ
10
BILANSOWANIE KABARETOWEJ TREŚCI JAN PIETRZAK
10
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
11
WOJTEK SIKORA BRONISŁAW WILDSTEIN
12
WALIZKA KASI NOVEJ MICHAŁ KORSUN
14
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
15
PODOBNA WALKA MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
16
TRZY RAZY "S" SAMUEL PEREIRA

TEMAT TYGODNIA

20
Z JACKIEM SASINEM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI

KRAJ

26
GRA O WSZYSTKO KONRAD KOŁODZIEJSKI
29
Z BOGUSŁAWEM SONIKIEM ROZMAWIA DOROTA ŁOSIEWICZ
32
WIELKA FRUSTRACJA STANISŁAW JANECKI
36
REKOLEKCJE W DRODZE GORAN ANDRIJANIĆ
38
WYJĄTKOWY DAR PIOTR FILIPCZYK

WOJNA ROSJI Z UKRAINĄ

40
NIESZABLONOWA OFENSYWA UKRAINY NA CHERSOŃ MAREK BUDZISZ
43
"UKROPY, PODDAJCIE SIĘ!" Z OLEKSANDREM PALI ROZMAWIA JAKUB AUGUSTYN MACIEJEWSKI

OPINIE

46
UNIA - CHORY CZŁOWIEK EUROPY I JEJ CHORZY WŁADCY DARIUSZ MATUSZAK

HISTORIA

50
W KAŻDYM JEST PIĘKNO PIOTR SŁABEK

ŚWIAT

54
PRZEMYSŁ POGARDY PO WŁOSKU WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH
56
OBŁAWA NA TRUMPA JAN ROKITA

SIECI KULTURY

59
KIEDY W ZAMKU DZIEJE SIĘ MEGIA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
63
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
64
WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ GORAN ANDRIJANIĆ
66
WROGOWIE I FIDES, I RATIO ROBERT TEKIELI
67
WOJNA CYWILIZACJA ROBERT TEKIELI
68
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI

EUROPA DLA CIEKAWYCH

70
LA MANCHA PRZEMYSŁAW BARSZCZ

KUCHNIA

72
MOJE SMAKI: DYKTATORZY JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
74
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

SPORT

75
O CO CHODZI W TEJ PIŁCE? CEZARY KOWALSKI

NA KONIEC

76
CYFROWE ZOMBIE HANNA KARP
78
SIERPNIOWE DNI ALINA CZERNIAKOWSKA
79
IDIOKRACJA WIKTOR ŚWIETLIK
79
SKOWRON - GENIUSZ JAZZOWYCH KLAWISZY ADAM CIESIELSKI
80
ZŁOTÓWKA DLA ONYCH PIOTR CYWIŃSKI
80
WOLNOŚĆ LECH MAKOWIECKI
81
TE "WIERSZE WOJENNE" LESZEK DŁUGOSZ
82
TĘCZA TO KRÓTKOTRWAŁA MGIEŁKA KATARZYNA ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Co wypada Tuskowi?

Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim w tygodniku „Sieci” ustawił polityczną agendę tygodnia. Prezes PiS powiedział słowa oczywiste, wyraził to, co czuje wielu Polaków. Rzeczywiście trudno odbierać działania Unii Europejskiej wobec Polski inaczej niż pozaprawny terror i coraz trudniej to znosić. Czas więc rzeczywiście zacząć nazywać rzeczy po imieniu, a na dalsze próby ograniczania naszej suwerenności odpowiedzieć oporem. Nareszcie skutecznym.

Takie myślenie jest obce Donaldowi Tuskowi, który w czasie, gdy był najważniejszym polskim politykiem, a później odgrywał istotną rolę w Europie, nie miał Polski w sercu. Dlaczego więc dzisiaj miałby nagle się zatroszczyć o ojczyznę? Szef PO pisze więc: „Kaczyński wyciąga nas właśnie z Unii. Konsekwentnie i z uporem maniaka. […] Wszyscy zwolennicy Unii muszą to wreszcie zrozumieć”. Zauważmy, że nawet w tych krótkich zdaniach znów nie chodzi o Polskę, ale o Kaczyńskiego. Jakie to banalne…

Dzisiaj Tusk martwi się o obecność Polski w Europie. Należy jednak zapytać, jakiej Polski i w jakiej Europie. Co i rusz dostajemy dowody na to, że były premier wrócił do zupełnie innego, lepszego kraju niż ten, z którego zwiał do Brukseli w2014 r. Nie do końca tę zmianę rozumie, ale to już jego problem. Inną sprawą jest to, że Europa, z której według Tuska wyciąga nas właśnie Kaczyński, też się zmieniła, ale na gorsze. I o tym rozjeżdżaniu się naszych pól wspólnych mówi Kaczyński w wywiadzie dla „Sieci”. Czy chce Unię opuszczać? Czy chce zawieszenia płatności składek? Nie! A tylko to byłoby realnym wyjściem z UE.

Dzisiaj Tusk nie ma żadnej władzy. Gdy coś od niego zależało w Polsce, uzależnialiśmy się od Rosji i Niemiec. Gdy miał coś do powiedzenia w Europie – wspólnotę opuściła Wielka Brytania. Tyle ma na koncie sukcesów. Wszyscy wyborcy w Polsce powinni to wreszcie zrozumieć.

Marcin Wikło

Sądy vs. Polska

Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej” – pisał Andrzej Frycz Modrzewski. Dziś słowa królewskiego sekretarza coraz bardziej pozostają już tylko hasłem, znanym głównie z fasady budynku Sądu Okręgowego w Warszawie, a coraz mniej odnoszącym się do obecnej kondycji wymiaru sprawiedliwości.

Nie można wyciągać innych wniosków, skoro sędziowie już bezceremonialnie wystawiają moc i trwałość RP na szwank. Nie da się inaczej traktować wyroku w sprawie Władysława Frasyniuka, który w swoim knajackim stylu wyzywał broniących granicy żołnierzy Wojska Polskiego od śmieci i watahy psów. Uznał, że może sobie na to pozwolić, bo ujdzie mu to płazem. Jak widać, słusznie uznał. Jego uniewinnienie (tak, wiem, formalnie było to umorzenie na roczny czas próby ze śmieszną grzywną 3 tys. zł, ale de facto oznaczało uniewinnienie) to wypowiedzenie sądowej ochrony państwu polskiemu. Wystarczyło kilkadziesiąt godzin, by Frasyniuk dowiódł, że nie zasługiwał na tę pobłażliwość. Oświadczył, że nie żałuje swoich słów. Stwierdził wręcz, że powinien był posunąć się dalej: „Pewnie powiedziałem za mało, nie wstrząsnąłem opinią publiczną”.

Wyrok sądu (kolejny już tego typu) pokazuje, z jak poważnym problemem mamy do czynienia. To zjawisko dużo szersze niż rynsztokowa logorea, na którą cierpi Frasyniuk, a która tak często bierze nad nim górę.

Krzykliwa grupa najzagorzalszych wrogów obecnie rządzących promuje taką postawę: jeśli nie odpowiadają nam demokratycznie wybrane władze, nie identyfikujemy się już z państwem polskim. Przestajemy szanować instytucje, na czele z wojskiem. Tym samym wypowiadają posłuszeństwo nie obecnej sejmowej większości, lecz Rzeczpospolitej. I jakoś zawsze znajdzie się człowiek z łańcuchem na todze, który otwarty atak na trwałość RP zalegalizuje.

Nic dziwnego, że wizja urżnięcia łba tej patologii tak przeraża walczących z Polską zamordystów – i tych w Sopocie, i tych w Brukseli.

Marek Pyza

"Sieci”: Bitwa o węgiel

14.08.2022

W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów państwowych odsłania kulisy batalii o węgiel, za którą kryje się dużo więcej, niż powszechnie sądzimy. - Zasadnicze decyzje o zwijaniu polskiego górnictwa zapadły w czasach PO-PSL. Oni mają najwięcej na sumieniu – mówi polityk w rozmowie z Michałem Karnowskim.

Czytaj więcej

Węgiel. Powinno się udać

14.08.2022

Rządy Zjednoczonej Prawicy broniły węgla i to im zawdzięczamy, że wciąż mamy własne kopalnie. Jestem przekonany, że gdyby rządziły siły uległe wobec Brukseli i Berlina, dawno by je zamknięto. Presja na to była i jest ogromna. Zasadnicze decyzje o zwijaniu polskiego górnictwa zapadły w czasach PO-PSL. Oni mają najwięcej na sumieniu – mówi wiecpremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, polityk Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Michałem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Obława na Trumpa

14.08.2022

Na przełomie lipca i sierpnia stało się jasne, że Donald Trump nie tylko zamierza znów ubiegać się o prezydenturę, ale też jest zdecydowanym faworytem do zyskania prezydenckiej nominacji republikanów. Na zmasowaną reakcję demokratów nie trzeba było długo czekać – czytamy w artykule Jana Rokity na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

"Sieci": W partiach władzę zdobywają drapieżnicy

14.08.2022

Na pewno mamy zbliżenie środowisk, czyli otoczenia Rafała Trzaskowskiego i Grzegorza Schetyny. Obaj chcieliby zachować podmiotowość wewnętrzną w Platformie i nie dać się zmarginalizować – mówił Bogusław Sonik, poseł Platformy Obywatelskiej w rozmowie z Dorotą Łosiewicz na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła