Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 35/2019 (350)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
TRYBUNA WUDU KRZYSZTOF FEUSETTE
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
14
ŚWIATOWY ZARZĄD GLOBUSA JAN PIETRZAK
15
KOMPROMITACJA AMBASADORÓW BRONISŁAW WILDSTEIN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
NA WESTERPLATTE 10 LAT TEMU MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
OTO PRAWA I WOLNOŚCI, O KTÓRE TOCZY SIĘ WALKA MICHAŁ KARNOWSKI
25
BRUDNA KAMPANIA STANISŁAW JANECKI
28
EKSTRAPREMIA DLA HEJTERA MARCIN WIKŁO, MAREK PYZA

KRAJ

32
MORAWIECKI W ROLI BALCEROWICZA JAN ROKITA
35
WOJNA TRWA KONRAD KOŁODZIEJSKI
38
TUSK GRA NA ROSJĘ JAKUB AUGUSTYN MACIEJEWSKI
41
Z PIOTREM LIROYEM-MARCEM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK
44
POLITYCZNY POPAS CZERWONYCH DINOZAURÓW MARCIN FIJOŁEK
46
SEKSSZTURM NA POLSKIE SZKOŁY ALEKSANDER NALASKOWSKI
50
BRONIARZ CHCE STRAJKU, A NAUCZYCIELE? DOROTA ŁOSIEWICZ
53
CO SIĘ WYDARZYŁO NA GIEWONCIE ROZMOWY JAROMIRA KWIATKOWSKIEGO
57
Z MICHAŁEM KRUPIŃSKIM ROZMAWIAJĄ MICHAŁ KARNOWSKI I HENRYK UZDROWSKI

SIECI KULTURY

73
SZTUKA NA CZTERY RĘCE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
76
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
78
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
80
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

82
TO MUSI SIĘ KIEDYŚ SKOŃCZYĆ ALEKSANDRA RYBIŃSKA
85
KOREAŃSKO-JAPOŃSKI SPÓR O HISTORIĘ MAREK BUDZISZ
88
D JAK DYGOTY KAMPANII WYBORCZEJ HANNA KARP

ŚWIAT

90
A GDYBY PUTIN UPADŁ? KONRAD KOŁODZIEJSKI

NATURA DLA LUDZI

112
PIONOWY LAS W SERCU MIASTA PAWEŁ GADACZEK
116
MRÓWKOLEW PRZEMYSŁAW BARSZCZ

PODRÓŻE

118
MOJE SZLAKI:BEATA FIDO JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
119
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA/PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

120
80 LAT TEMU WOJCIECH RESZCZYŃSKI
122
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
124
NIEMIŁY ZAPACH SALW ALEKSANDER NALASKOWSKI
125
CUD NIEPAMIĘCI WIKTOR ŚWIETLIK
126
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
128
LIS(T) TROJAŃSKI RYSZARD MAKOWSKI
129
Z PRZYPOMNIEŃ WRZEŚNIOWYCH LESZEK DŁUGOSZ
130
LUD BIZNESOWY ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

To nie pretekst

Jedną z traum obecnych w amerykańskiej polityce są do dziś wydarzenia z roku 2005, kiedy potężny huragan Katrina uderzył m.in. we Florydę, a największe spustoszenia poczynił w Nowym Orleanie w stanie Luizjana. Zginęło wtedy niemal 1,9 tys. osób, kilkaset uznano za zaginione.

Ówczesne postępowanie prezydenta George’a W. Busha bardzo źle zapisało się w pamięci społecznej. Uznano, że reagował niewłaściwie, lekceważąc rozmiary kataklizmu. Okazane wtedy kamienne serce zostało mu zapamiętane, choć Bush był już po reelekcji, do której doszło w 2004 r.

Prezydent Donald Trump, który wchodzi już w okres wyborczy, bez wątpienia czuje, jak wrażliwa to kwestia. Dlatego w obliczu huraganu Dorian, który wedle prognoz jest równie potężny, jego decyzja wydaje się zrozumiała.

Dla Polski to oczywiście bolesna wiadomość – słabnie szansa na przypomnienie, że II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. i na upowszechnienie prawdy o niemieckiej agresji na Polskę. Mimo szyderstw obozu III RP nie sądzę jednak, by miało to poważniejsze skutki polityczne i wyborcze. Atmosfera – to prawda – jest ważna, ale tak jak wyborów nie wygrywa się u nas wizytami nawet najzacniejszych gości zagranicznych, tak samo nie przegrywa się, gdy nie dochodzą one do skutku.

Dajmy sobie zatem prawo do żalu po przełożonej wizycie Donalda Trumpa, ale nie przesadzajmy. A opozycja niech się cieszy, na zdrowie. Im więcej pary w takie gwizdki, tym smutniejsze będą mieli miny 13 października.

Michał Karnowski

 

Ochronić dzieci

Środowiska LGBT, aktywnie wsparte przez opozycję, ruszyły z ostrym szturmem na polską szkołę. Forsowana przez nie edukacja seksualna, oparta na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, ma raz na zawsze przebudować świadomość dzieci i młodzieży, naruszyć poczucie tożsamości i osłabić rodzinę. Program rozseksualizowania najmłodszych ma zakończyć rozpoczętą przez dekadami rewolucję kulturową. I choć polskie społeczeństwo wciąż sprzeciwia się procesom demoralizacji, aktywiści z determinacją wciskają się z ideologią gender w przestrzeń publiczną. Pod płaszczykiem walki z nierównością próbują zreformować polską szkołę, przekonując samorządy do wprowadzania edukacji równościowej, będącej w istocie seksualną demoralizacją. W tej sytuacji konieczna jest absolutna czujność rodziców.

Wśród licznych apeli i ostrzeżeń pojawił się dokument polskich biskupów. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski przypomina rodzicom o konstytucyjnym prawie do wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami. „Skuteczna ochrona dzieci przed deprawacją będzie możliwa, jeśli rodzice będą nie tylko korzystali ze swoich indywidualnych uprawnień, ale zaangażują się w prace rad rodziców, które mogą mieć szeroki wpływ na sytuację w szkole i zapobiegać demoralizacji dzieci” – podkreślają biskupi. Przypominają, że rodzice mogą składać w szkołach specjalne oświadczenie, które ochroni ich dzieci.

Organizacje mniejszościowe, mocno wsparte przez niektóre samorządy, zrobią wszystko, by zrealizować wyznaczony im cel. Zatrzymać może je tylko jednoznaczny sprzeciw rodziców

 

Marzena Nykiel

W tygodniku „Sieci”: Kulisy Bitwy o wszystko

01.01.1970

W nowym numerze tygodnika „Sieci” o rozpoczynającej się kampanii wyborczej, która zapowiada się na najostrzejszą batalię polityczną ostatnich 3 dekad. O tak wysoką stawkę w Polsce jeszcze nie walczono: wolność słowa i wiary, dziedzictwo narodowe i prawo do prawdy historycznej, dobrobyt, przyszłość czy prawo do bezpieczeństwa. Na łamach tygodnika także o kulisach afery hejterskiej Krzysztofa Brejzy w Inowrocławiu.

Czytaj więcej

Oto prawa i wolności, o które toczy się walka

01.01.1970

Jeżeli ktoś myśli, że to, co dobrego stało się w Polsce przez ostatnie cztery lata, jest niemożliwe do cofnięcia, a to, co odebrane złodziejom, nie może do nich wrócić – popełnia gruby błąd. Stawka tej kampanii jest najwyższa z możliwych do uzyskania w systemie demokratycznym – pisze Michał Karnowski w najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Ekstra premia dla hejtera

01.01.1970

To opowieść o niezwykłym tandemie: Ryszardzie i Krzysztofie Brejzach, ojcu i synu. Zbieżni w poglądach i celach, zajadle antypisowscy, wspierają się i dopingują. Można by rzec, że są jak jedna pięść, która jest w stanie zatłuc każdego politycznego przeciwnika – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”

Czytaj więcej

Broniarz chce strajku, a nauczyciele?

01.01.1970

Zwiększona aktywność medialna Sławomira Broniarza świadczy o tym, że wakacje dobiegły końca. Prezes ZNP postanowił przypomnieć o sobie, wracając do tematu strajku. Czy czeka nas powtórka z kwietnia? Pokusa podgrzania nastrojów przed wyborami niewątpliwie istnieje.Dorota Łosiewicz omawia na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” szanse na jesienny strajk nauczycieli.

Czytaj więcej

Polityczny popas czerwonych dinozaurów

01.01.1970

Miały być: nowa jakość, odcięcie się od postkomunistycznej i aferalnej przeszłości, wreszcie – odświeżony szyld. Skończyło się na komitecie SLD i listach, na których prym wiodą tacy politycy, jak Marek Dyduch, Robert Kwiatkowski czy Joanna Senyszyn. Reset po lewej stronie znów się nie udał – zauważa na łamach tygodnika „Sieci” Marcin Fijołek.

Czytaj więcej

Tuska gra na Rosję

01.01.1970

Donald Tusk chce uchodzić za twardego polityka sprzeciwiającego się rosyjskim neoimperialnym aspiracjom, tymczasem trudno o bardziej uległego wobec Kremla przywódcę. Jego rządy w Polsce były pasmem pokłonów dla włodarzy z Kremla – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Jakub Augustyn Maciejewski.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła