Archiwum

Wydanie nr 37/2018 (300)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
TĘCZOWY LIŚCIK KRZYSZTOF FEUSETTE
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE PIOTR SKWIECIŃSKI
14
OPOZYCJA NIE LUBI NIEPODLEGŁOŚCI JAN PIETRZAK
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
KOSMICZNY BŁĄD MARTA KACZYŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY PO ŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
Z DANIELEM OBAJTKIEM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI

REPORTAŻ Z ROSJI

28
SMOLEŃSKI SPEKTAKL PUTINA MAREK PYZA I MARCIN WIKŁO

KRAJ

34
SZALEŃSTWO SCHETYNY STANISŁAW JANECKI
37
PUNKT DLA PROWOKATORA KONRAD KOŁODZIEJSKI
40
Z MARKIEM JAKUBIAKIEM I IRMINĄ OCHENKOWSKĄ ROZMAWIA DOROTA ŁOSIEWICZ
44
GORĄCE KRZESŁO W PAŁACU PREZYDENTA MARCIN FIJOŁEK
46
RODZINA PAPIEŻA NA POWĄZKACH MILENA KINDZIUK
49
Z RAFAŁEM WOSIEM ROZMAWIA PIOTR SKWIECIŃSKI

SIECI KULTURY

53
POWRÓT TARANTINO ŁUKASZ ADAMSKI
58
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
59
LEGENDA OŻYWIONA ADAM CIESIELSKI
60
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
62
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

HISTORIA

64
RYSZARD SIWIEC: "USŁYSZCIE MÓJ KRZYK" GRZEGORZ MAJCHRZAK

OPINIE

67
OFIARA ROSYJSKIEGO STRACHU PIOTR SKWIECIŃSKI

ŚWIAT

70
"LAWENDOWA MAFIA" I "HOMOHEREZJA" GRZEGORZ GÓRNY
72
Z HENRYKIEM M. BRODERIEM ROZMAWIA ALEKSANDRA RYBIŃSKA
75
MEDIOLAŃSKI PAKT PRZECIW MACRONOWI JAN ROKITA

GOSPODARKA

80
O POLSCE W EUROPIE MACIEJ WOŚKO
84
SĄD RATUJE MINISTRA Z PO KAJETAN KUTNOWSKI

KUCHNIA

86
MOJE SMAKI: AUGUSTIN EGURROLA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
87
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

88
BEZWSTYD PIOTR SKWIECIŃSKI
89
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA
90
TRZECIA WARTOŚĆ WOJCIECH RESZCZYŃSKI
91
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
92
JEDYNIE SŁUSZNY MOTŁOCH ALEKSANDER NALASKOWSK
93
RYNKOKRACJA WIKTOR ŚWIETLIK
94
SKANDAL I NADZIEJA JAN POSPIESZALSKI
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
96
PISARKA Z LALECZKĄ RYSZARD MAKOWSKI
97
WRZEŚNIOWE ELEGIE LESZEK DŁUGOSZ
98
ANTYPIS OBALA POPRAWNOŚĆ KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Abordaż i rebelia

Anonimowy wysoki urzędnik federalny pisze list do „New York Timesa”, w którym przedstawia się jako członek nieoficjalnego ruchu oporu pracowników administracji, skierowanego przeciw urzędującemu – legalnie wybranemu – prezydentowi. Inny wysoki urzędnik, jeśli wierzyć dziennikarzowi Bobowi Woodwardowi, kradnie z biurka Trumpa projekt prezydenckiej dyrektywy, bo po prostu… uważa ją za niesłuszną. Sekretarz zasobów wewnętrznych Ryan Zinke mówi na zebraniu rady ministerstwa, że ok. 30 proc. jego urzędników jest nielojalnych, a sytuację swoją i swej ekipy porównuje do sytuacji desantu, który abordażem zdobył wrogi statek na pełnym morzu. W odpowiedzi część urzędników zaczyna nosić T-shirty z napisem „30-procentowo nielojalny”.

Przypomina to coś państwu?

Tak jest, Ameryka i Polska zaczynają dziś wyglądać podobnie. I tu, i tu mamy do czynienia z rebelią dotychczasowego establishmentu, który nie chce się pogodzić z tym, że władzę przejęli ludzie przez ów establishment pogardzani. I tu, i tu nowi rządzący odczuwają głęboką nieufność – by nie rzec wrogość – do podległego im aparatu; mają tendencję do traktowania go jako przeciwnika. Dodajmy, że często jest to przesada, ale też często reakcja w pełni racjonalna.

Łatwo byłoby skończyć wezwaniem do kompromisu. Ale obawiam się, że i w Ameryce, i w Polsce jest na to za późno.

 

Piotr Skwieciński

 

Marsz jedności 11 listopada

Podczas uroczystości na Westerplatte premier Mateusz Morawiecki wystosował niezwykle ważną odezwę. Jej przesłanie: „Pójdźmy razem w jednym Marszu Niepodległości”. Nareszcie ktoś zadeklarował publicznie to, na co czekało wielu obywateli.

Marsze 11 listopada wzbudzały zawsze dużo emocji. Ten najbardziej liczny wyruszający w Warszawie z ronda Dmowskiego był wielokrotnie obiektem prowokacji, a w ubiegłym roku szkalowano jego uczestników, rozgłaszając na cały świat, że przeszło 60 tys. faszystów. Ten rok jest wyjątkowy. Narodowe Święto Niepodległości ma niezwykły, rocznicowy wymiar. Mija sto lat od chwili, gdy Polska została wskrzeszona po 123 latach zaborów. Naszym obowiązkiem jest uczczenie tego dnia w sposób godny i podniosły. Zapomnijmy na ten jeden dzień o codziennych animozjach, o ideologicznych swarach, o polityczno-światopoglądowych utarczkach.

Pójdźmy w jednym wielkim marszu przez Warszawę. Pokażmy światu, że nie tak łatwo nas dzielić. Jesteśmy to winni tym, którzy sto lat temu przynieśli nam wolność, ale też dobrze by było, żeby następne pokolenia nie patrzyły na nas jak na niedojrzałych do niepodległej. Radujmy się Polską, bo wielu na nią czekało, a my ją mamy!

Ryszard Makowski

"Sieci”: Smoleński spektakl Putina

01.01.1970

Wiemy, jaki naprawdę sygnał dostali od Rosjan polscy prokuratorzy: z naszej strony nie liczcie już na nic. Wraku nie tylko wam nie oddamy, lecz nawet nie pozwolimy go dotknąć. Świadkowie, których chcecie przesłuchać, nie żyją, wyjechali albo stracili pamięć. Byliśmy w Smoleńsku. Miejsce polskiej tragedii narodowej coraz bardziej zarasta chaszczami. Niedługo będzie biegł tędy gazociąg. Polecieliśmy też ścieżką, jaką nad Siewiernyj zniżał się rządowy tupolew. Film z unikatowymi zdjęciami prezentujemy w telewizji wPolsce.pl – piszą na łamach „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

W najnowyszym „Sieci”: Wielkie kłamstwo Platformy

01.01.1970

W nowym wydaniu „Sieci” prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek demaskuje hasło wyborcze Platformy Obywatelskiej. Wskazuje na wyjątkową bezczelność opozycji i zauważa, że ludzie poprzedniej ekipy rozkradali państwo przez osiem lat. W paskudny sposób godzili się na grabienie majątku narodowego, kombinowali. Tymczasem PiS to złodziejstwo zatrzymał. W tygodniku także reporterska relacja Marka Pyzy i Marcina Wikło z lotniska Siewiernyj. Byliśmy w Smoleńsku. Miejsce polskiej tragedii narodowej coraz bardziej zarasta chaszczami. Niedługo będzie biegł tędy gazociąg. Polecieliśmy też ścieżką, jaką nad Siewiernyj zniżał się rządowy tupolew. Film z unikatowymi zdjęciami prezentujemy w telewizji wPolsce.pl

Czytaj więcej

Wyjątkowy prezent - odblaski od PZU z tygodnikiem „Sieci”

01.01.1970

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Wbrew pozorom do większości potrąceń dochodzi w obszarze zabudowanym. Okazuje się, że najmniej bezpiecznym miejscem (aż połowa wypadków) są … przejścia dla pieszych. Dlatego, mimo braku nakazu, warto „świecić się” i być widocznym z daleka również w mieście. Do tygodnika „Sieci” dołączamy wyjątkowy prezent od PZU – odblaskowy brelok do zawieszenia lub noszenia na ręku.

Czytaj więcej

O Polsce w Europie

01.01.1970

Trudno wymienić w jednym akapicie tematy, które w ciągu trzech dni tegorocznego XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy wywoływały emocjonujące dyskusje uczestników debat i spotkań. Z pewnością trzeba jednak zauważyć, że polskie Davos, jak nazywane jest krynickie forum, stało się miejscem wymiany opinii na temat współpracy w naszym regionie Europy. Współpracy opartej, jak często mówiono w tym roku, na budowaniu szerokich mostów między firmami, państwami i w ramach międzynarodowych organizacji – o Forum Ekonomicznym w Krynicy pisze Maciej Wośko.

Czytaj więcej

,,Sieci”: Rozbrójmy teraz te miny

01.01.1970

W następnej kadencji przyjdzie zmęczenie PiS-em. I wtedy może on mieć interes w znalezieniu lewicowego partnera – mówi Rafał Woś, przez trzy ostatnie lata członek zespołu „Polityki”, publikujący też w portalu Gazeta.pl i „Dzienniku Gazecie Prawnej” w rozmowie z Piotrem Skwiecińskim.

Czytaj więcej

„Sieci”: Wielkie kłamstwo Platformy

01.01.1970

Ludzie poprzedniej ekipy rozkradali państwo przez osiem lat. W paskudny sposób godzili się na grabienie majątku narodowego, kombinowali. Nie jak zwiększyć bogactwo Polski, ale jak wyrwać skarbowi państwa kolejne zasoby, firmy, jak się na tym uwłaszczyć. I ci ludzie teraz mają czelność drukować plakaty, że „PiS wziął miliony”. A mowa o ekipie, która właśnie to złodziejstwo zatrzymała! – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w rozmowie z Michałem Karnowskim w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

„Sieci”: Sąd ratuje ministra z PO

01.01.1970

 

Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów! Mateusz Szczurek, który w rządzie PO pełnił funkcję ministra finansów, nie odpowie (przynajmniej na razie) za rzucone wbrew faktom i w szczycie politycznej nagonki na SKOK-i zdanie porównujące kasy do… piramidy finansowej – pisze Kajetan Kutnowski na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci”.


Czytaj więcej

„Sieci”: Pieniądze zobowiązują

01.01.1970

Odkąd Marek ogłosił start w wyborach, czuję się tak, jakbyśmy wsiedli do pociągu, który pędzi na oślep i nie zatrzymuje się na żadnej stacji. Nasze życie rodzinne stanęło teraz na głowie. Z Markiem Jakubiakiem kandydatem ruchu Kukiz’15 na prezydenta Warszawy, i prezesem browarów regionalnych Jakubiak, oraz wiceprezesem tej firmy Irminą Ochenkowską rozmawia Dorota Łosiewicz.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła