Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 39/2019 (354)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
KLUB HEJTUSIA KRZYSZTOF FEUSETTE
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
14
SZLAM W GŁOWACH JAN PIETRZAK
15
O BANALIZACJI ORAZ WŁADZY BRONISŁAW WILDSTEIN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
ZIELONA POLSKA MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
OPAMIĘTAJCIE SIĘ! ALEKSANDER NALASKOWSKI
24
PLATFORMA HEJTERSKA MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO

KRAJ

28
DWIE POLSKI STANISŁAW JANECKI
32
ALFABET KAMPANII ALEKSANDRA JAKUBOWSKA
36
WRÓG WEDŁUG "WYBORCZEJ" KONRAD KOŁODZIEJSKI
39
Z PAWŁEM JABŁOŃSKIM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK
42
OPOZYCJA NA JAŁOWYM BIEGU JAKUB AUGUSTYN MACIEJEWSKI
44
A JAK ARTYŚCI HANNA KARP
46
WSZYSTKIE TWARZE DOKTORA HAIDARA PIOTR FILIPCZYK
49
Z MACIEJEM PAWLICKIM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI

SIECI KULTURY

64
Z MARIĄ DĘBSKĄ ROZMAWIA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
68
Z MICHAŁEM DWORCZYKIEM ROZMAWIA MARCIN WIKŁO
70
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
72
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
74
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

76
RODZINA POD OCHRONĄ DOROTA ŁOSIEWICZ
79
CZARNY SEN UKRAINY MAREK BUDZISZ
82
IKONA REWOLUCJI KLIMATYCZNEJ ANNA WIEJAK

HISTORIA

84
80 LAT TEMU W KUTACH JAROMIR KWIATKOWSKI

ŚWIAT

87
NOWY HUMANIZM: IDEOLOGIA XXI W.? GRZEGORZ GÓRNY
90
PEŁZAJĄCY PRZEWRÓT USTROJOWY JAN ROKITA

GOSPODARKA

92
Z ANDRZEJEM BITTELEM ROZMAWIA MACIEJ WOŚKO
95
MIĘDZY ROZWOJEM A REGRESEM JANUSZ SZEWCZAK
96
NIEBEZPIECZNY ROK MAREK BUDZISZ

ZDROWIE

102
BEZCENNA OCHRONA PIOTR FILIPCZYK

PODRÓŻE

104
MOJE SZLAKI: MACADEMIAN GIRL JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
105
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA/PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

106
ZDRADA WOJCIECH RESZCZYŃSKI
107
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
108
KRUCJATA ALEKSANDER NALASKOWSKI
109
NOWA KOLEŻANKA WIKTOR ŚWIETLIK
110
SĄ ŚWIĘTOŚCIĄ ALINA CZERNIAKOWSKA
111
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
112
SKAŻONE ŚRODOWISKO RYSZARD MAKOWSKI
113
PIĘKNOŚĆ I NIECHLUBA... LESZEK DŁUGOSZ
114
POMOC PO OMACKU KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

A może ścieki w Wiśle Warszawie nie przeszkadzają?

Przez dziesięć dni w wyniku awarii superdrogiej oczyszczalni Czajka co sekundę Wisła wzbogacała się o 3 tys. litrów wielkomiejskich ścieków. W sumie można by już zapełnić blisko 400 tys. basenów, a nawet ulać z tego całkiem obszerne jezioro.

Nie widać przez to wielkiego poruszenia w stolicy, właściwie to żadnego poruszenia nie widać. Po byle marszyku LGBT pasażerowie metra i przechodnie świecą tęczowymi przypinkami, po pierwszym lepszym upale mieszkańcy biegną z butelkami wody do „polskiej Grety Thunberg”, 13-letniej Ingi, która boi się ocieplenia klimatu, a w każde wybory głosują na Obłomowów polskiej polityki, oddających kamienice w ręce 120-letnich właścicieli. Pływająca plama szamba na odcinku Warszawa–Płock nie wywołuje szczególnych reakcji – ani przypinek, ani pełnych oburzenia grup na Facebooku, za to w kawiarniach można sobie w „Gazecie Wyborczej” poczytać teksty o tym, jak to znicze zapalone ku czci ofiar Katynia czy jeżdżące po Polsce cysterny wstydu zanieczyszczają środowisko. Kandydaci Partii Zielonych rozdają ulotki w ramach Koalicji Obywatelskiej i ani myślą o sprzeciwie wobec rządów swoich koalicjantów, którzy za katastrofę odpowiadają.

Dziwną mamy tę stolicę. Wiadomo, że każda metropolia jest bardziej liberalna i beztroska od prowincji, więcej tu się zarabia i łatwiej o poczucie „high life”, łatwiej wrócić na święta na wieś i z politowaniem popatrzeć na przepracowaną rodzinę, która niekoniecznie chce opuszczać własny dom i podwórko. Zresztą wielka liczba mieszkańców w jednym miejscu osłabia więzi społeczne, skoro nie znamy nawet swojego sąsiada czy kasjerki w wielkopowierzchniowym sklepie.

Ale w Warszawie tego poczucia wyższości jest więcej. Dekady komunizacji i ściągania tu różnych czerwonych aparatczyków i mętów społecznych musiały przetrawić miasto na swoją modłę, tak że do dzisiaj woli ono Armię Ludową niż Lecha Kaczyńskiego – tak stołeczna Rada Miasta przywracała bowiem nazewnictwo ulic.

Jednak stolica Polski dźwiga jeszcze garb nowszych patologii – III RP, która u swego zarania cierpiała na ogromne bezrobocie, mogła karmić Warszawę gigantycznie przerośniętą biurokracją. Liczne ministerstwa, siedziby spółek skarbu państwa, agencji i instytucji, których nawet wytrawny politolog by nie spamiętał, sztucznie nakręcały koniunkturę stolicy. Nic dziwnego, że Polska należy do tych państw Unii Europejskiej, w którym różnica poziomu życia w stolicy i w reszcie kraju jest jedną z największych. Dlatego też wielu mieszkańców Warszawy żyje o wiele lepiej niż ich bliscy w innych częściach Polski.

Niech sobie ten dobrobyt stolicy zostanie, ale rzecz w tym, by mieszkańcy miasta mieli poczucie odpowiedzialności za całe państwo, a nie tylko za teren w promieniu 30 km od Pałacu Kultury i Nauki. Całe państwo w jakiś sposób – poprzez utrzymywanie władzy centralnej skupionej w jednej metropolii – składa się na lepszą infrastrukturę i budżet stolicy. A Warszawa sobie tak odstaje od reszty kraju, że może brzegi Wisły na północ od siebie traktować jako ścieki i pewnie nawet nad urną wyborczą żadnej refleksji z tego nie będzie.

Pomysł Zjednoczonej Prawicy, by część urzędów centralnych przenieść do innych miast, jest bardzo potrzebny. Oby to była duża część.

 

Jakub Maciejewski

„Sieci”: Schetyna hoduje nowego Palikota

01.01.1970

Jak opozycja w Polsce traktuje w rzeczywistości walkę z tzw. mową nienawiści – analizują w nowym wydaniu tygodnika publicyści i dziennikarze „Sieci”. Z jednej strony finansowany przez PO SokzBuraka, a z drugiej wciągniecie na listę wyborczą Klaudii Jachiry, która w swoich pseudoartystycznych performensach jest w stanie obrazić każdego.

Czytaj więcej

Na „Legiony” marsz

01.01.1970

Mieliśmy świadomość, że widzowie znają współczesne zachodnie kino wojenne: „Szeregowca Ryana”, „Grę o tron” czy „Przełęcz ocalonych”. Jeśli więc damy im paździerz, to po prostu nasz film odrzucą – Michał Karnowski rozmawia na łamach tygodnika „Sieci” z Maciejem Pawlickim, producentem filmu „Legiony”.

Czytaj więcej

Wszystkie twarze doktora Haidara

01.01.1970

To było ciężkie przedpołudnie dla człowieka, który wymyślił, by ukraść Riada Haidara Włodzimierzowi Czarzastemu i podarować go Grzegorzowi Schetynie. Pochodzący z Syrii lekarz z Białej Podlaskiej w programie Roberta Mazurka powiedział bowiem coś, od czego PO próbuje się za wszelką cenę odżegnać w tej kampanii: że popiera adopcję dzieci przez pary homoseksualne i że chce ograniczyć program 500+ – pisze Piotr Filipczyk na łamach tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Wróg według „Wyborczej”

01.01.1970

Czytając kolejne artykuły w „Czarnej księdze PiS”, trudno znaleźć trop do jakiejkolwiek rzeczowej polemiki. Założenie publikacji jest takie: z jej tezami się nie dyskutuje, lecz bierze się je na wiarę. Kto myśli inaczej, ten wróg – pisze Konrad Kołodziejski na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Platforma hejterska

01.01.1970

SokzBuraka? Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się – mówią politycy PO po naszej publikacji, w której ujawniliśmy ich powiązania z hejterskim profilem internetowym. Wciąż udają, że zależy im na spokoju i rzeczowej rozmowie o problemach Polaków. Ale w tym samym czasie w kampanii rozkręca się Klaudia Jachira – nowy Palikot Schetyny – działająca według tych samych schematów co SzB. Ta polityczna ekwilibrystyka przypomina człowieka, który potknął się na schodach i leci na łeb, na szyję. 13 października szykuje się twarde lądowanie – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Opamiętajcie się!

01.01.1970

Jachira w niczym nie zmieni wyniku wyborów, nie spowoduje klęski PiS, ale zainfekuje życie polityczne wirusem niemożliwym do wyleczenia. Potem będzie już tylko gorzej. Nawet jeśli nie boicie się osądu historii, to bójcie się chociaż Boga. Jakkolwiek go sobie wyobrażacie – apeluje na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Aleksander Nalaskowski.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła