Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 40/2015 (149)

NA POCZĄTEK

6
PRZEGLĄD TYGODNIA ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
9
TRENDY I OWĘDY RYSZARD MAKOWSKI
9
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
10
TYSIĄCE ZNAKÓW KRZYSZTOF FEUSETTE
12
OBRONA PRZEZ KULTURĘ MARTA KACZYŃSKA
14
AMBASADOR I SZPROTKI JAN PIETRZAK
15
I TAK KOŃCZY SIĘ NASZ ŚWIAT BRONISŁAW WILDSTEIN
16
WYCINKI WARZECHY ŁUKASZ WARZECHA
17
FELIETONY PIOTR CYWIŃSKI, TOMASZ ŁYSIAK
18
MISZMASZ DOROTA ŁOSIEWICZ

TEMAT TYGODNIA

20
SUKCES PREZYDENTA, ZGRYZ PO MARCIN WIKŁO
24
SUDA PODBIJA GREENPOINT GRZEGORZ KOSTRZEWA-ZORBAS

KRAJ

26
PIĘĆ MITÓW MAINSTREAMU PIOTR ZAREMBA
29
RADOMSKA BITWA ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
34
Z MAŁGORZATĄ WYPYCH ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY
38
CZYSTKI NA ŚLĄSKU SŁAWOMIR SIERADZKI
40
FAŁSZYWY KONWOJENT MAŁGORZATA SZMIDT
42
Z MARIANEM PIŁKĄ ROZMAWIA ROBERT MAZUREK

W SIECI KULTURY

45
AGATA BUZEK: KOBIETA JAK DUCH URSZULA LIPIŃSKA
48
O "HOUSE OF CARDS" ROZMOWA Z MICHAŁEM DOBBSEM
51
ZE SCENY I ZZA KULIS ADAM CIESIELSKI
52
KEITH RICHARDS BEZ STONESÓW AREK LERCH
54
ŚWIĘTO ZAKRĘCONYCH HISTORIĄ MARCIN WIKŁO
55
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
55
TEST (NIE)SCENICZNY KAMILA ŁAPICKA

OPINIE

61
FELIETONY LECH MAKOWIECKI, PIOTR SKWIECIŃSKI
62
RELIGIA I POLITYKA DARIUSZ KARŁOWICZ

ŚWIAT

67
EUROPA PRZECHODZI NA ISLAM ALEKSANDRA RYBIŃSKA
70
KATALONIA: KU NIEPODLEGŁOŚCI PAWEŁ GADACZEK
72
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA

GOSPODARKA

76
NIEMIECKA BYLE(JAKOŚĆ) PIOTR CYWIŃSKI

ZDROWIE

86
MIEJ OKO NA OKO IWONA KAZIMIERSKA

NA KONIEC

92
PREZYDENCIE DO DZIEŁA ALEKSANDER NALASKOWSKI
93
FELIETONY KATARZYNA ŁANIEWSKA, JERZY JACHOWICZ
94
EPOS O SOLENIU DROŻDŻÓWEK ROBERT MAZUREK
95
FELIETONY MAREK KRÓL, WITOLD GADOWSKI
96
WYGUMKOWANI WIKTOR ŚWIETLIK
98
WICEPREMIER JAK VOLKSWAGEN ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Wypaleni muszą odejść!

Platforma Obywatelska stanęła nad przepaścią. Nie tylko dlatego, że jej sondażowe poparcie oscyluje wokół ledwie 20 proc. Także dlatego, że partia do niedawna w oczach milionów uchodząca za „rząd naturalny” zaczęła śmieszyć. A tego nie przeżyje żadna poważna formacja polityczna. Śmieszy minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska nieporadnie rozgrywająca sprawę imigrantów na unijnym forum. Śmieszy doradca premier Michał Kamiński rozmawiający w spocie wyborczym sam z sobą. Śmieszy minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska chwaląca się „wynegocjowaniem” powrotu drożdżówek do szkół. Śmieszy wreszcie sama Ewa Kopacz, która nie może zaznaczyć na planszach rzekomo spełnionych obietnic, bo wypisał się jej flamaster. Ta śmieszność nie jest przypadkowa. To wynik wewnętrznego wypalenia, tym samym gwałtownego spadku wewnętrznej dyscypliny. „Stara” PO nie pozwoliłaby Kamińskiemu na przygotowanie spotu, który zwraca na niego uwagę opinii publicznej, ale który całą partię spycha w sferę groteski.

Tak jak nie pozwoliłaby sobie na zmianę głównego motywu kampanii i hasła (z „Słucham, pomagam…” na „Wyższe płace”) trzy tygodnie przed wyborami. Partia władzy jest wyraźnie władzą zmęczona. Owszem, rezygnacja ze stanowisk w przypadku ludzi rządzących „od zawsze” będzie bolała, ale może to być jedyny sposób na uratowanie czegokolwiek z tego ugrupowania. Jeśli jeszcze trochę porządzi, zostanie przepędzone jakimś otwartym, gorącym buntem. Medialni przyjaciele Platformy próbują się chwytać ostatniej, „tęczowej” deski ratunku.

„Tęczowa” koalicja miałaby połączyć wszystkie partie poza PiS, o ile Jarosław Kaczyński nie zdobędzie samodzielnej większości. Pozostają pytania: jak długo można rządzić przeciwko największej formacji i życzliwemu jej prezydentowi? Pod jakim sztandarem? Pomijając już to, do Sejmu musiałyby wejść Zjednoczona Lewica, NowoczesnaPL i PSL, a Korwin i Kukiz musieliby nie wejść. To jednak bardzo mało realne. Zmiana władzy musi nastąpić, bo chcą tego Polacy. I nie jest to chwilowy kaprys, który da się przeczekać, ale wyraźne i powszechne przekonanie, że rząd PO i PSL doszedł do ściany, że nie ma Polsce niczego wartościowego do zaproponowania. Pojawia się tylko jedna wątpliwość: czy wystarczą wybory październikowe, czy też będzie konieczna wiosenna dogrywka? Warto sprawę przesądzić już teraz, jesienią. W obliczu komplikującej się sytuacji międzynarodowej Polska nie może sobie pozwolić na chaos.

Jacek Karnowski

Sukces prezydenta, zgryz Platformy

04.10.2015

O wizycie Prezydenta Andrzeja Dudy w USA pisze Marcin Wikło w nowym numerze tygodnika „wSieci”. - Po wizycie Dudy w Stanach Zjednoczonych zostanie dużo więcej niż wspólne zdjęcie z Barackiem Obamą. Mamy przywódcę, który jasno stawia sprawy Polski na forum międzynarodowym i nazywa ważne rzeczy po imieniu. Dlatego nawet obóz rządzący musi uznać amerykańską misję prezydenta za sukces.

Czytaj więcej

Spojrzeć na zwykłego człowieka

04.10.2015

 - Państwo musi bardziej stawiać na wychowanie, na edukację patriotyczną. Bez tego Polska będzie jak pozbawiona źródeł ziemia – mówi Małgorzata Wypych, kandydatka do Sejmu z warszawskiej listy PiS. Z wdową po Pawle Wypychu, ministrze w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, rozmawiają na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”, Jacek i Michał Karnowscy.

Czytaj więcej

Tylko we wSieci

04.10.2015

 Polska wstaje z kolan, a prezydent Duda podbija świat. - Po wizycie Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych zostanie dużo więcej niż wspólne zdjęcie z Barackiem Obamą. Mamy przywódcę, który jasno stawia sprawy Polski na forum międzynarodowym i nazywa ważne rzeczy po imieniu. Dlatego nawet obóz rządzący musi uznać amerykańską misję prezydenta za sukces – podkreśla na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Marcin Wikło, a Grzegorz Kostrzewa-Zorbas opisuje jak prezydent Duda podbił Greenpoint. Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży od 5 października. 

Czytaj więcej

Wielka epopeja

04.10.2015

O pierwszej monografii Armii Andersa „Szlak nadziei”, której autorem jest Norman Davies, pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny, redaktor naczelny magazynu „Fronda”. – Historia Armii Andersa jest jednym z najbardziej fascynujących epizodów w XX-wiecznej historii Polski - mimo a jednak — choć minęło 70 lat od jej rozformowania — nikt to do tej pory nie napisał całościowej monografii tego fenomenu. Pierwszy jest dopiero Norman Davies, którego książka „Szlak nadziei” pojawia się właśnie w naszych księgarniach - przypomina publicysta „wSieci”.

Czytaj więcej

Pięć mitów mainstreamu kontra prawica

04.10.2015

- To Platforma w sprawie imigrantów buja w obłokach. PiS powinno robić wszystko, aby wykazać, że jego postawa to po prostu twardy realizm – pisze w nowym wydaniu tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba.

Czytaj więcej

Gra w otwarte karty

04.10.2015

- O basenie, w którym powstało „House of Cards” i kłótni z Margaret Thatcher, która była inspiracją dla przyszłego pisarza fikcji politycznej - Z Michaelem Dobbsem, pisarzem, autorem „House of Cards”, rozmawia na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Beata Zadworna.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła