Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 47/2018 (312)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
9
MARSZ NIENAWIŚCI KRZYSZTOF FEUSETTE
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE PIOTR SKWIECIŃSKI
14
NIENAWIŚĆ OGŁUPIA JAN PIETRZAK
15
TOTALNI LIBERAŁOWIE BRONISŁAW WILDSTEIN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
WAŻNY WYMIAR NIEPODLEGŁOŚCI MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
MARZENIA O ŻYRANDOLU MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO
26
PLAN TUSKA STANISŁAW JANECKI

KRAJ

30
Z PROF. ZDZISŁAWEM KRASNODĘBSKIM ROZMAWIA JACEK KARNOWSKI
36
JEDEN MARSZ, DWIE RZECZYWISTOŚCI KONRAD KOŁODZIEJSKI
40
GRA VA BANQUE KAJETAN KUTNOWSKI
42
Z WICEPREMIER BEATĄ SZYDŁO ROZMAWIA DOROTA ŁOSIEWICZ
46
PREZESEM SIĘ BYWA, WIEDZĘ SIĘ MA JAROMIR KWIATKOWSKI
50
DLA DOBRA DZIECI? DOROTA ŁOSIEWICZ
52
Z MEC. JERZYM KWIATKOWSKIM ROZMAWIA ALEKSANDRA JAKUBOWSKA

SIECI KULTURY

55
Z AKTOREM CEZARYM PAZURĄ ROZMAWIA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
59
GENIUSZ JAZZOWYCH SKRZYPIEC ADAM CIESIELSKI
60
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
64
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
66
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

ŚWIAT

68
REMIS DOBRY DLA TRUMPA JAN ROKITA
72
MIĘDZY OCEANAMI I KONTYNENTAMI PRZEMYSŁAW BARSZCZ

GOSPODARKA

76
NIE TYLKO SUSZA WYSUSZA PORTFELE JADWIGA MARCIŃSKA

KUCHNIA

86
MOJE SMAKI: MIŁKA RAULIN JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
87
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

88
ONI NAPRAWDĘ CIĘŻKO PRACUJĄ PIOTR SKWIECIŃSKI
89
PROROCTWO KORY MACIEJ PAWLICKI
90
BYCIE WSPÓLNOTĄ WOJCIECH RESZCZYŃSKI
91
UWOLNIĆ BARABASZA LECH MAKOWIECKI
92
EWOLUCJA JĘZYKA ALEKSANDER NALASKOWSKI
93
MYŚLI ANTYPOLSKIE WIKTOR ŚWIETLIK
94
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
95
W KWESTII FLARY RYSZARD MAKOWSKI
97
PARĘ WESTCHNIEŃ KAPUŚCIE POŚWIĘCONYCH LESZEK DŁUGOSZ
98
EPISTEMOLOGIA W CHMURZE KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Skończyć z tym tańcem

Myśląc o aferze związanej z byłym już przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego, nie należy tracić z pola widzenia trzech jej aspektów.

Aspekt pierwszy jest tożsamościowy. Prawo i Sprawiedliwość budowało swój wizerunek i coś znacznie większego – właśnie tożsamość – na kontraście z poprzednimi ekipami, uznawanymi za strukturalnie wręcz skorumpowane. Według najostrzejszych interpretacji – za swego rodzaju związki zawodowe skorumpowanych.

Nie było to pozbawione związku z rzeczywistością, a na pewno przynosiło polityczne zyski. Ale miało również ten efekt, że właśnie w tej dziedzinie PiS ma słaby punkt. Po prostu pod tym względem znaczna część jego ludzi i elektoratu jest wrażliwa. Jest skłonna do wybaczenia swoim reprezentantom bardzo wielu rozmaitych rozczarowujących posunięć i zaniechań na wszystkich polach. Poza właśnie tym jednym.

I nie należy się łudzić – teza, iż mianowany przez obecne władze przewodniczący KNF nie jest pisowcem czy też „prawdziwym pisowcem”, jest skrajnie trudna do zużytkowania jako argument poza środowiskami ze ścisłego jądra formacji. To po prostu w uszach większości Polaków spoza tych sfer musi brzmieć nieprzekonywająco.

Dlatego dla partii rządzącej nie ma obecnie kwestii ważniejszej niż doprowadzenie do tego, by rozstrzygnięcie sprawy potwierdziło obraz ugrupowania jako tego, które – w odróżnieniu od innych – potrafi bezlitośnie eliminować ze swoich szeregów nie tylko udowodnioną korupcję, lecz również praktyki i klimaty mogące się z nią kojarzyć.

Zarazem trzeba pamiętać, że po drugiej stronie nie znajdował się żaden tam niszczony przez złe państwo i złych urzędników biznesowy baranek, tylko… użyjmy ostrożnych słów: bardzo ostry zawodnik. Człowiek, wobec którego przedsiębiorstw formułuje się niezwykle daleko idące zarzuty. Zarzuty, które wciągu ostatnich miesięcy kumulowały się w konkretne działania organów państwa (w tym KNF), mogące skutkować drastycznym załamaniem wyceny kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego majątku. Jako prawdopodobna jawi się więc interpretacja, zgodnie z którą podjął on swoją akcję, aby odwrócić to zagrożenie. Tylko że to nie unieważnia faktu, iż podstawowym wyzwaniem dla rządzących pozostaje to, opisane na początku tego komentarza.

Wreszcie: gdy cała sprawa wybuchała, zaczęła dookoła niej być widoczna gra rozmaitych zwalczających się frakcji i koterii istniejących wewnątrz obozu rządzącego. A ostatnio nie tylko afera KNF unaocznia, że zjawisko to osiąga poziom groźny, starszym obserwatorom przypominający czasy AWS. Właśnie to skojarzenie powinno uczestnikom tego opętańczego tańca unaocznić skalę zagrożenia.

Jest jeszcze czas, by tę sytuację odwrócić.

Piotr Skwieciński

 

W tygodniku „Sieci”: Wraca koszmar!

18.11.2018

W najnowszym numerze „Sieci” dziennikarze podejmują temat powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Jasno wskazują, że oznacza to cofnięcie się czasów III RP i odbudowę układu zamkniętego. Czy Tusk jest zagrożeniem dla rządów PiS? Jak powinien przygotować się obóz dobrej zmiany na jego obecność na polskiej arenie – zastanawiają się publicyści „Sieci”.wydaniu tygodnika Sieci także wyjątkowy prezent z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – reprint mapy II Rzeczypospolitej.

Czytaj więcej

Marzenie o żyrandolu

18.11.2018

Kampanię wyborczą Donalda Tuska możemy uznać za rozpoczętą. Robi coraz mniej zwodów, a coraz jaśniej sugeruje: „Wracam, bójcie się!”. Raz już wybory prezydenckie przegrał. Dlatego tym razem do ostatniej chwili będzie kalkulował swoje szanse, zanim oficjalnie ogłosi start. Kto niepokoi się planami szefa Rady Europejskiej i co musi się stać, aby za dwa lata stanął naprzeciw Andrzeja Dudy? – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Lewandowski sam meczu nie wygra

18.11.2018

Uważam, że w polityce jest jak w sporcie drużynowym. Jeśli nie ma drużyny, nie ma zwycięstwa – mówi wicepremier Beata Szydło w wywiadzie na łamach najnowszego wydania tygodnika „Sieci”. W rozmowie z Dorotą Łosiewicz szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów podkreśla, że po ostatnim Marszu Niepodległości, Polacy czują dumę z tego, że żyją w kraju niepodległym, tolerancyjnym i bezpiecznym.

Czytaj więcej

Jeden marsz, dwie rzeczywistości

18.11.2018

Ćwierć miliona osób maszerujących wspólnie dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości, co poczytywaliśmy sobie w Polsce za ogromny sukces, stało się dla liberalnych elit dowodem na to, że Polska zorganizowała u siebie największy zlot faszystów w Europie. Kłamstwa i manipulacje wokół marszu, które przewinęły się przez światowe media, były dodatkowo podkręcane przez antypisowską opozycję.

Czytaj więcej

Gra va banque

18.11.2018

Szum wokół afery Getin Banku przybiera na sile każdego dnia. Dziś już wiadomo, że Leszek Czarnecki, publikując nagrania swoich rozmów z przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim, pogrążył swoje bankowe imperium. Akcjonariusze całkowicie stracili zaufanie do biznesów dawnego miliardera, który karierę zaczynał, współpracując ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Imperium Czarneckiego ma nadal potężne zaplecze za granicami Polski. Stamtąd wciąż może szkodzić krajowemu rynkowi.

Czytaj więcej

Domknięcie historii

18.11.2018

Profesor Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Jackiem Karnowskim wspomina wybitny dorobek prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz zastanawia się, czy Polacy skorzystają z jego nauk. W przeddzień Święta Niepodległości 40 tys. ludzi zaśpiewało wraz z Janem Pietrzakiem „Żeby Polska była Polską”. To jest wciąż postulat do zrealizowania. Dziś mamy się z czego cieszyć, ale wiem, że do pełnego rozstrzygnięcia tej walki jeszcze daleko – zauważa Krasnodębski.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła