Archiwum

Wydanie nr 49/2018 (312)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
PRALKA W GARDLE KRZYSZTOF FEUSETTE
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE PIOTR SKWIECIŃSKI
14
WYBITNI LAUREACI TP JAN PIETRZAK
15
PO CO WAŁĘSA? BRONISŁAW WILDSTEIN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
FIRMA W SPADKU MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
DWÓJA Z DYPLOMACJI MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO
26
PO PIERWSZE - BIZNES, PO DRUGIE - PRZYJAŹŃ KONRAD KOŁODZIEJSKI

KRAJ

30
ODWRÓT Z PLACU KRASIŃSKICH JAN ROKITA
34
WYKOPKI LIDERÓW STANISŁAW JANECKI
39
GRUBE KRESKI JADWIGI STANISZKIS MAJA NARBUTT
44
NIEBEZPIECZNA GRA STANISŁAW ŻARYN
47
JAŚLANKA, KTÓRA PODBIŁA EUROPĘ JAROMIR KWIATKOWSKI
50
POLSKA DROGA CZY FRANCUSKIE BEZDROŻA BERNARD MARQUWRITTE
53
Z MARKIEM GRABOWSKIM ROZMAWIA JACEK KARNOWSKI

SIECI KULTURY

67
ŚWIĘTY MIKOŁAJ BIERZE SIĘ Z POTRZEBY JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
71
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
72
BERTOLUCCI: MARZYCIEL I IDEALISTA ŁUKASZ ADAMSKI
74
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
76
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

78
WOJNA KULTUROWA W KOŚCIELE KATOLICKIM GRZEGORZ GÓRNY

HISTORIA

82
KULISY DEBATY MIODOWICZ-WAŁĘSA GRZEGORZ MAJCHRZAK
86
Z MAGDALENĄ GAWIN ROZMAWIA GRZEGORZ GÓRNY

ŚWIAT

88
W CIENIU KRYMSKIEGO MOSTU PIOTR SKWIECIŃSKI
92
BUNT WE FRANCUSKICH TROPIKACH TADEUSZ BRZOZOWSKI

GOSPODARKA

94
GDY LISY PILNUJĄ KURNIKA JANUSZ SZEWCZAK

KUCHNIA

102
MOJE SMAKI: IWONA CICHOSZ JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
103
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

104
PROPORCZYKI NA BIURKACH PIOTR SKWIECIŃSKI
105
JEGO DOM PODPALILI NIEMCY MACIEJ PAWLICKI
106
NIE Z NAMI TE NUMERY WOJCIECH RESZCZYŃSKI
107
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
108
PALĘ PARYŻ ALEKSANDER NALASKOWSKI
109
SURFER BALCEROWICZ WIKTOR ŚWIETLIK
110
EUFONIE I NOWE OBLICZE WSPÓŁCZESNEJ DUCHOWOŚCI JAN POSPIESZALSKI
111
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
112
KASTA SIĘ OCZYSZCZA RYSZARD MAKOWSKI
113
PODCHODZI KU NAM GRUDZIEŃ LESZEK DŁUGOSZ
114
WŁADCA ZIEMI? KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Niemcy niczego się nie nauczyły

Jeśli spojrzeć na mapę Europy, to tylko jeden kraj czuje się naprawdę komfortowo w unijnych ramach – Niemcy. Oto wzorowy pracownik i demokrata.

Wszyscy inni cokolwiek znaczący stawiani są pod pręgierzem. Włosi, odchodzący Brytyjczycy, Węgrzy, Polacy, Grecy itd. I nawet Francuzi, tak łatwo oczarowani półtora roku temu przez liberalnego populistę Macrona, oddają się bijatykom. Przypomnijmy, jak bardzo unijny pociąg miał przyspieszyć po zmianie w Paryżu. Jedyne, co ruszyło, to procesy gnilne.

Jednym z tego przejawów jest zapowiedź kanclerz Merkel, że „państwa narodowe powinny być gotowe do oddania suwerenności”. Odłóżmy na chwilę brak moralnego prawa do formułowania tego typu wezwań przez kogokolwiek, a już zwłaszcza kanclerz Niemiec. Czy tak ustawiony projekt europejski może być skuteczny? W perspektywie krótkoterminowej – możliwe. Być może da się chwycić na chwilę wszystkich za twarz. Ale co dalej? Ileż to już razy głoszono koniec narodów i państw. Każda taka próba kończyła się tragicznie.

Tak będzie i teraz. Tylko Unia Europejska szanująca suwerenność każdego państwa, pozostająca dobrowolną wspólnotą negocjacji, może przetrwać.

Niemcy nic nie zrozumiały ze swojej historii, niczego się nie nauczyły. Nadal po osiągnięciu przewagi nie potrafią się zatrzymać i chcą totalnej dominacji, co w efekcie sprowadza na ich projekty klęskę. Teraz ta pycha niszczy Unię.

Michał Karnowski

Nie ma świętych krów

Słynne „urodziny Hitlera”, które stacja TVN zaprezentowała światu na początku roku, nie były zwykłym reportażem, załóżmy nawet, że wcieleniowym.

W kontekście ataków na Polskę miało to być pośrednie, choć czytelne, potwierdzenie, że nad Wisłą zalęgło się brunatne zło: otwarcie nazistowskie w śląskim lesie i bardzo podejrzane w Warszawie, w rządzie i w Sejmie. Każdy, kto choć trochę rozumie naszą sytuację, wie, że tego typu materiały mają siłę rażenia bomby atomowej. To nie są niewinne reportażyki z życia zagubionej młodzieży na prowincji.

Już wówczas, w styczniu, wiele osób zwracało uwagę na zdumiewającą teatralność owych „urodzin”, kuriozalnie obchodzonych w maju. Jeden z publicystów słusznie przywołał w tym kontekście brytyjski serial „Allo, Allo”. Na kilometr pachniało pastiszem. Ujawnione przez portal wPolityce.pl zeznania głównego oskarżonego sprawiły, że wątpliwości jest jeszcze więcej. Mówi on o tajemniczych osobach wręczających duże kwoty pieniędzy i o konkretnych życzeniach nieznanych zleceniodawców.

To wszystko sprawia, że tej sprawy nie można zostawić bez wyjaśnienia. Ani ostentacyjne nagrody dla autorów reportażu, ani bezceremonialna interwencja władz amerykańskich nie zwalniają niezależnych dziennikarzy od stawiania pytań. Potężna i bogata TVN podlega takiej samej ocenie i krytyce, jak inne media. A jeśli pojawia się zarzut manipulacji w sprawie w istocie gardłowej, to również instytucje publiczne mają prawo domagania się wyjaśnień. Pani Mosbacher nie jest w stanie tego zmienić.

Jacek Karnowski

„Sieci”: Panie Trump, kogo Pan nam przysłał?

01.01.1970

W najnowszym numerze „Sieci” między innymi o tym, jak w kilkadziesiąt godzin ambasador USA Georgette Mosbacher zraziła do siebie pół Polski. Publicyści analizują treść niewiarygodnego listu przedstawicielki prezydenta stanów Zjednoczonych w Polsce i zastanawiają się, co nią kieruje? W co i z kim gra?

Czytaj więcej

„Sieci”: Dwója z dyplomacji

01.01.1970

Stawiająca pierwsze kroki na ambasadorskiej drodze Georgette Mosbacher wprowadziła nieco zamieszania w naszej polityce. Próbowała zaszantażować polski rząd, stając się napastliwym rzecznikiem TVN. Jeżeli nie powróci do swojej roli, to zapewne napsuje nam jeszcze sporo krwi. Choć wydaje się, że nie ma takiej mocy, by poważnie naruszyć sojusz Warszawy z Waszyngtonem”pisząMarek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

„Sieci”: Grube kreski Jadwigi Staniszkis

01.01.1970

Kiedy PiS szło po zwycięstwo, stała przy boku Kaczyńskiego. Nazywano ją jego intelektualną wunderwaffe. Ale kiedy PiS wygrało, szybko zmieniła front. Atakuje nową ekipę z równą pasją jak kiedyś PO – tak postawę znanej profesor opisuje na łamach tygodnika „Sieci” Maja Narbutt.

Czytaj więcej

,,Sieci”: Niebezpieczna gra

01.01.1970

W Polsce trwa przygotowanie do III wojny światowej”, „Polska szykuje się do wojny z Białorusią”, „To koniec suwerenności Polski”, „Polska stanie się nuklearnym poligonem dla USA i Rosji”, „Narasta polskie zagrożenie dla Rosji”, „Polska armia jest w złym stanie”, „Morale polskich żołnierzy i poziom ich wyszkolenia jest bardzo niski” – to tylko kilka przykładowych treści, jakie w ostatnich miesiącach można przeczytać w rosyjskich mediach, a także na portalach internetowych szerzących w Polsce prorosyjską propagandę.

Czytaj więcej

,,Sieci”: Piekło rozwodu

01.01.1970

Należałoby wprowadzić, choćby pilotażowo, cywilne kursy przedmałżeńskie. Tak by małżonkowie, którzy nie korzystają z kursów kościelnych, mieli szansę na dobre przygotowanie się do założenia rodziny – mówiMarek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty w rozmowie z Jackiem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

„Sieci”: Wykopki liderów

01.01.1970

Stanisław Janecki pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” o wielkich zawirowaniach, które czekają partie opozycyjne. Nadszedł czas na wykopki, czyli wykopywania dotychczasowych liderów. Aż w pięciu ugrupowaniach, w tym czterech z pięciu obecnych w Sejmie, podważa się przywództwo i próbuje wymienić szefów. Zmiany dotkną Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Kukiz ’15, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła