Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 5/2019 (320)

NA POCZĄTEK

5
POWOŁANIE MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE PIOTR SKWIECIŃSKI
12
KRACH SOCJALIZMU A LA MADURO JAN PIETRZAK
13
CZY BĘDZIEMY KOLONIĄ? BRONISŁAW WILDSTEIN
14
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
15
KOMISJA POJEDNANIA KRZYSZTOF FEUSETTE
16
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
17
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
18
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

20
Z JÓZEFEM ORŁEM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSKI
26
KOMU CO SIĘ NALEŻY? BRONISŁAW WILDSTEIN
28
GRUPA HAKOWA STANISŁAW JANECKI

KRAJ

31
DOŁEK BARTŁOMIEJA M. MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO
36
WOLTA KAI GODEK MARZENA NYKIEL
38
BĘDZIE, JAK BYŁO PIOTR SKWIECIŃSKI
41
PSYCHIATRZY I TYKAJĄCE BOMBY MAJA NARBUTT
44
NIE TYLKO WARSZAWA KONRAD KOŁODZIEJSKI
48
Z WITOLDEM GADOWSKIM ROZMAWIA RYSZARD MAKOWSKI

SIECI KULTURY

51
FAWORYTA DO OSCARA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
54
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
55
OKLASK IWANA I WYCZEKIWANA ADAM CIESIELSKI
56
CZYTANIE JAKO SPORT EKS TERMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
58
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

IMPRESJE

60
OSTATNIE BABIE LATO W KAZIMIERZU KRZYSZTOF LOGAN TOMASZEWSKI

OPINIE

62
DEMIURG „NOWEGO WSPANIAŁEGO ŚWIATA” GRZEGORZ GÓRNY
65
PRZECIEŻ JEJ NIE BYŁO PIOTR SKWIECIŃSKI

ŚWIAT

#66TRUMP BIERZE WENEZUELĘ? @ JAN ROKITA70
Z KS . INF. DR. IRENEUSZEM SKUBISIEM ROZMAWIA ARTUR CEYROWSKI

GOSPODARKA

72
UNIKATOWE OSIEDLE Z MIESZKANIEM+ ROZMOWA MACIEJA WOŚKO
76
PŁACE W POLSCE MUSZĄ ROSNĄĆ JANUSZ SZEWCZAK
84
KAPITAŁ MA NARODOWOŚĆ ROZMOWA Z BOLESŁAWEM PIASECKIM

SPORT

86
WSZYSTKIE KAMERY NA KUBICĘ CEZARY KOWALSKI

KUCHNIA

88
MOJE SMAKI: ALDONA JANKOWSKA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
89
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

90
TRZY MACZUGI, CZYLI REFORMA UNII EUROPEJSKIEJ MACIEJ PAWLICKI
91
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
92
POWRÓT ZEMSTY WOJCIECH RESZCZYŃSKI
93
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
94
ZMĘCZENIE ALEKSANDER NALASKOWSKI
95
JA, TURBO-SŁOWIANKA WIKTOR ŚWIETLIK
96
RUSZA RZECZNIK RYSZARD MAKOWSKI
97
KILKA STROFEK, CO NIENOWE… LESZEK DŁUGOSZ
98
PROFESOR UAM ROZPOZNAJE WROGA ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Opozycja gra wyłącznie na emocjach

Nominacja wiceministra Adama Andruszkiewicza, obarczanie odpowiedzialnością TVP za dokonany przez kryminalistę mord na prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, kłamliwie interpretowane „taśmy Kaczyńskiego” – każdy pretekst wydaje się dobry, by ogłosić „ostatecznie ostateczny koniec rządów Prawa i Sprawiedliwości” oraz rozpętać wielodniową awanturę. To przykłady z zaledwie ostatnich tygodni. I choć zwykle, jak po ostatnim taśmowym uderzeniu, na końcu słychać dźwięk kapiszona, a nie wybuchu bomby, nie można tych ataków lekceważyć. W tej metodzie ciągle ponawianych operacji hakowo-nagonkowych nie chodzi bowiem tylko o bieżące zyski polityczne. 

Po pierwsze, opozycja i jej media wyraźnie szlifują mechanizmy uzyskiwania radykalnych skoków społecznego napięcia, wzbudzania emocji. Wyraźnie widać powielanie pewnych metod, jak to, że materiałów nie dostają bezpośrednio dziennikarze, ale obrabiają je kancelarie prawnicze i ludzie z dawnych służb specjalnych. Można dostrzec także korygowanie kursu. Gdy w sprawie „taśm Kaczyńskiego” powszechnie wyśmiano tezy „Gazety Wyborczej”, do gry wszedł TVN, który wyraźnie przemodelował narrację w kierunku „wielkiego biznesu prezesa”.

Po drugie, sztaby III RP wiedzą, że kluczowymi dla Polaków wartościami są dzisiaj: spokój, stabilność, przewidywalność. To wynika z wszystkich pogłębionych badań socjologicznych. Kolejne akcje prowokacje podnoszące temperaturę sporu mają po prostu ludzi zmęczyć, spowodować, że przy urnach wyborczych obóz Jarosława Kaczyńskiego przegra. Nie dlatego, że ludzie nie będą wiedzieli, iż jest atakowany niesłusznie, nieuczciwie, ale dlatego, że nawet zdając sobie z tego sprawę, wybiorą kapitulację wobec przemocy medialnej obecnej opozycji. Byle tylko „to już się skończyło”. 

Po trzecie, ataki wyraźnie koncentrują się ostatnio na tych cechach, które w oczach ludzi są największą wartością obecnie rządzących. Są to: pilnowanie standardów życia publicznego, w tym bezwzględność dla „swoich”, którzy złamią prawo lub zgrzeszą zachłannością, nakazana skromność, osobista uczciwość prezesa Jarosława Kaczyńskiego. 

Można się spodziewać, że dalej będzie tylko ostrzej. Weszliśmy w rok wyborczy, a opozycja ma świadomość swojej siły medialnej oraz tego, że nic innego nie jest w stanie zaproponować. Warto zwrócić uwagę, że nawet nie próbuje już pokazywać pozytywnego programu, tylko poluje na taśmy, sensacje. Wyłącznie szuka sposobu na radykalne, skokowe, emocjonalne złamanie poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. 

Jak na to odpowiedzieć w sytuacji, gdy szans na zmianę krajobrazu medialnego nie ma już chyba żadnych? Jedyną receptą są nerwy na wodzy i własna agenda. Za długo już obóz naprawy państwa pozwala narzucać sobie tematy, daje grać sobie na nosie. Czas przejść do ofensywy, odnaleźć ten dobry ton pewności siebie, ale i pokory, z roku 2015. Tym bardziej że patrząc na realne osiągnięcia ostatnich trzech lat, pewności siebie powinno być dużo więcej niż wtedy.

Michał Karnowski

W nowym numerze "Sieci"

04.02.2019

W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” dziennikarze ujawniają kulisy manipulacji taśmami z zapisami rozmów Jarosława Kaczyńskiego. Sensacja „Gazety Wyborczej”, która miała zniszczyć wizerunek lidera PiS, okazała się kolejnym strzałem w płot i dowodem na jego uczciwość. W tygodniku także o nowych wątkach afery Bartłomieja M.

Czytaj więcej

Komu co się należy

04.02.2019

Gdy „Wyborcza” nie znajduje już innych pretekstów, aby atakować Kaczyńskiego, wiadomo, że wypłynie Srebrna. Spółka powstała i funkcjonuje zgodnie z prawem. Jej grzechem pierworodnym jest to, że założyli ją niewłaściwi ludzie, którzy przeciwstawili się oligarchii tego systemu.  A to jest grzech nie do wybaczenia – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Bronisław Wildstein.

Czytaj więcej

Rozmowa z Józefem Orłem

04.02.2019

– Jarosław Kaczyński nie jest człowiekiem bogatym. Odwrotnie – jest osobą bardzo zadłużoną. Musiał wziąć bowiem dużą pożyczkę na leczenie przewlekle chorej mamy mówi na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Józef Orzeł, twórca i lider Klubu Ronina, filozof, menedżer, publicysta w rozmowie z Michałem Karnowskim.

Czytaj więcej

Dołek Bartłomieja M.

01.01.1970

Gdy dziewięć miesięcy temu opisaliśmy patologiczną sieć oplatającą Polską Grupę Zbrojeniową, umieszczając Bartłomieja M. w jej centrum, usłyszeliśmy od byłego szefa gabinetu politycznego i rzecznika MON, że nasz artykuł jest paszkwilem. Stan na dziś jest taki, że urzędnik został zatrzymany przez CBA, a sąd zdecydował o aresztowaniu go na trzy miesiące – piszą na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

Wolta Kai Godek

04.02.2019

Sojusz w obronie życia choćby z samym diabłem? Dziwna koalicja, wątpliwe intencje i niezrozumiała decyzja znanej działaczki pro-life – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Marzena Nykiel.

Czytaj więcej

Psychiatrzy i tykające bomby

01.01.1970

Szpitale psychiatryczne pękają w szwach, pacjenci leżą na korytarzach. A jednak musi się znaleźć miejsce dla takich jak Stefan W. Więźniów, którzy wychodzą z zakładu karnego i są jak tykająca bomba, która w końcu wybuchnie – pisze na łamach tygodnika „Sieci” Maja Narbutt.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła