Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 7/2019 (322)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
11
MĘSKIE SPRAWY KRZYSZTOF FEUSETTE
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE PIOTR SKWIECIŃSKI
14
NERWICA OBOZU ZŁEJ ZMIANY JAN PIETRZAK
15
NOWA TARGOWICA BRONISŁAW WILDSTEIN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
SĄD ONLINE MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
ZNISZCZYĆ AUTORYTET JANA PAWŁA II GRZEGORZ GÓRNY
26
KATOLICY A HOMOSEKSUALIZM KS. ANDRZEJ KOBYLIŃSKI

KRAJ

29
Z NOŻEM W ZĘBACH MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO
34
ZAWODOWY PROWOKATOR TUSK STANISŁAW JANECKI
37
DAWNY USTRÓJ I PIS PIOTR SKWIECIŃSKI
40
WARSZAWSKIE ODWRÓCENIE SOJUSZY JAN ROKITA
44
W TEJ WOJNIE NIE MAMY SOJUSZNIKÓW GRZEGORZ GÓRNY
46
BOMBOWA OPCJA KONRAD KOŁODZIEJSKI
50
KOMUNA WARSZAWSKA W NATARCIU MARZENA NYKIEL
52
JAN OLSZEWSKI I "OKRĄGŁY STÓŁ" PROF. ANDRZEJ NOWAK
54
POMOC POWINNA PRZYJŚĆ NA CZAS DOROTA ŁOSIEWICZ

SIECI KULTURY

57
Z JANEM JAKUBEM KOLSKIM ROZMAWIA JOANNA GAJDA-ZADWORNA
62
ZGRZYT W DUSZY PRZEMYSŁAW SKRZYDELSKI
64
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
66
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI
66
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA

HISTORIA

69
BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH MARCIN WIKŁO
81
ROZSTRZELANI ZA POMOC ŻYDOM JAROMIR KWIATKOWSKI

ŚWIAT

84
CZY ŁATWO JEST POŁKNĄĆ BIAŁORUŚ? ALEKSANDER STRALCOU-KARWACKI
86
KONTROFENSYWA CHIŃSKIEGO GIGANTA MAKSYMILIAN WYSOCKI

GOSPODARKA

96
UCYWILIZOWAĆ DZIAŁALNOŚĆ ODSZKODOWAWCZĄ PIOTR FILIPCZYK
98
ŚWIAT ZWARIOWAŁ CZY TO JUŻ LUDZIOM W GŁOWACH SIĘ POMIESZAŁO JANUSZ SZEWCZAK

KUCHNIA

102
MOJE SMAKI: TOMASZ MANDES JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
103
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

104
72. PROC. PIOTR SKWIECIŃSKI
105
STALINOWSKA KŁAMCZUCHA PROWOKUJE MACIEJ PAWLICKI
106
ZAWDZIĘCZAMY MU WIELE WOJCIECH RESZCZYŃSKI
107
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
108
W KRAKOWIE ZACZEPIŚCIE! ALEKSANDER NALASKOWSKI
109
HIPOKRYZJA NA STOLE WIKTOR ŚWIETLIK
110
POWRÓT POSŁA JAN POSPIESZALSKI
111
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
112
SKĄD SIĘ BIORĄ PARTIE? RYSZARD MAKOWSKI
113
W PIĘĆDZIESIĘCIOLECIE LESZEK DŁUGOSZ
114
MARSZ TUSKA KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

„GW”, TVN i mecenas zaplątali się we własne nogi

Wszystko można zrozumieć, zwłaszcza ze strony redakcji, która wojuje z braćmi Kaczyńskimi od początku lat 90., a w 2011 r. jej prominentny redaktor Piotr Stasiński stwierdził otwarcie: „Jestem wrogiem PiS i będę go zwalczał, ile sił”. No cóż, można i tak widzieć ten zawód, ale nawet w takim wypadku należy mierzyć siły na zamiary.

W serialu taśmowym „Wyborcza” widziała swój Stalingrad – decydujący, o znaczeniu strategicznym, punkt zwrotny w wielkiej wojnie, którą wydała werdyktowi demokratycznemu z roku 2015. Jednak choć pierwsze sensacje wzbudziły duże zainteresowanie, to szybko były weryfikowane. W efekcie powstało wrażenie zjadania własnego ogona przez mecenasa, „GW” i TVN.

Oto solidnie opłacani prawnicy Geralda Birgfellnera robią dwudniową opowieść o tym, jaki to nastrój ma akurat prokurator, do której się sami udali, by złożyć ważne dowody. Zapytajcie pierwszego lepszego znajomego prawnika, a za darmo udzieli wam rady: to, czy prokurator jest miły, czy nie, nie ma żadnego znaczenia. A jeśli już ma, to takie, że im bardziej miły, tym większą należy zachować czujność.

Oto „Gazeta Wyborcza” najpierw sama już w pierwszym artykule opisuje, że Birgfellner miał pełnomocnictwo do pewnych działań w imieniu Srebrnej, a tydzień później obwieszcza sensację: Birgfellner miał pełnomocnictwo.


Oto mająca być kluczowym dowodem na poszkodowanie Birgfellnera faktura okazuje się domowej roboty kwitkiem, od którego nie odprowadzono podatków, którego nawet nie wysłano do odbiorcy. Jest zatem raczej wielkim oskarżeniem wystawiającego niż spółki Srebrna.

Oto sensacyjna w założeniu opowieść o „kopercie Kaczyńskiego” okazuje się fantazją o przekazaniu jakichś pieniędzy komuś, kogo sam Birgfellner nie jest w stanie sobie przypomnieć. Na dodatek Roman Giertych publicznie nakazuje „Wyborczej” zmianę tekstu. I ta to robi!

I nawet kiedy Radosław Sikorski pyta ironiczno-złośliwie swoich fanów na Twitterze, „czy chcieliby robić interesy z kimś, kto jest #Uczciwy jak Kaczyński”, wynik jest jednoznaczny: 51 proc. by chciało.

Trzeba powiedzieć: dość. Panie Michnik, to, co robicie, to już nie jest dziennikarstwo, to próba zadręczenia przyzwoitego człowieka. To nagonka, w której próbujecie użyć medialnej siły opozycji do wywołania przesilenia politycznego. To akcja, w której dawno przestaliście szukać prawdy po dziennikarsku (załóżmy, że choć przez chwilę tak było), a staliście się elementem hejterskiej kampanii.

Przestańcie. Nawet wam nie wolno tyle razy i tak radykalnie przekraczać granic przyzwoitości.

"Sieci”: Idzie mocny atak na naszego papieża

01.01.1970

W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o ataku na św. Jana Pawła II, na którego ma być zrzucona wina za tolerowanie i tuszowanie skandali homoseksualno-pedofilskich w kościele. Nagonka właśnie ruszyła. W tygodniku także o powrocie komunistów na tablice z nazwami warszawskich ulic, a także jak Donald Tusk daje się we znaki Europejczykom.

Czytaj więcej

„Sieci”: Z nożem w zębach

01.01.1970

Marek Pyza i Marcin Wikło opisują na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” sposób działania zaangażowanego w sprawę tzw. „Taśm Kaczyńskiego” znanego prawnika. Roman Giertych – adwokat, polityk i biznesmen w jednym. Kim jest przede wszystkim? Hierarchia bywa różna, w zależności od sytuacji. Wykonując zawód adwokata, robi biznes w polityce. Niby porusza się po jej obrzeżach, ale wciąż jest gotowy wrócić na dobre. I powalczyć o najwyższą stawkę.

Czytaj więcej

"Sieci”: Katolicy a homoseksualizm

01.01.1970

Rok 2018 był bardzo trudny dla papieża Franciszka. Można powiedzieć, że nie był to łatwy czas dla całego Kościoła katolickiego. Od kilkunastu miesięcy jedną z głównych przyczyn zgorszenia i cierpienia moralnego katolików w wielu krajach świata są skandale seksualne biskupów, księży i zakonników – pisze na łamach tygodnika „Sieci” ks. Andrzej Kobyliński.

Czytaj więcej

„Sieci”: Jan Olszewski i „okrągły stół”

01.01.1970

Zmarł Jan Olszewski, polski patriota, socjalista niepodległościowiec, pierwszy premier III Rzeczypospolitej – na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” profesor Andrzej Nowak wspomina wybitnego polityka.

Czytaj więcej

,,Sieci”: Ucywilizować działalność odszkodowawczą

01.01.1970

To milowy krok w sprawie działalności kancelarii odszkodowawczych – w Senacie trwają prace nad ustawą, która kompleksowo ureguluje funkcjonowanie tych instytucji. Od lat zabiegają o to eksperci rynku, znający temat politycy, a przede wszystkim poszkodowani klienci. Tych ostatnich niestety nie brakuje, co pokazuje, jak ważne są odpowiednie regulacje – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Piotr Filipczyk.

Czytaj więcej

"Sieci”: Bombowa opcja

01.01.1970

Rozmieszczenie w Polsce wyrzutni pocisków przenoszących broń atomową jest – na razie – dość niepewną i odległą ewentualnością. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo Polski nie polega na tym, aby taką ewentualność odrzucać. Wręcz przeciwnie – pisze na łamach tygodnika „Sieci” Konrad Kołodziejski.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła