Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Budzisz: Europejski kryzys energetyczny

opublikowano: 8 lutego 2022
Budzisz: Europejski kryzys energetyczny

Uzależnienie od Rosji, która w przeszłości dostarczała duże ilości wygodnego, bo taniego paliwa, uśpiło Europejczyków, którzy uwierzyli, że to Moskwa jest uzależniona od sprzedaży gazu ziemnego i zawsze będzie gotowa zwiększyć dostawy tańszego, w porównaniu z innymi źródłami zaopatrzenia, paliwa – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Marek Budzisz.

Publicysta wyjaśnia z czego wynika światowy kryzys na rynku surowców i energii. Zaznacza, jak ważna jest kwestia dywersyfikacji dostaw. "Ceny gazu na europejskich rynkach wzrosły, bo popyt jest większy, zapasy niższe, a Rosja dostarcza tylko tyle paliwa, ile zobowiązała się w długoterminowych kontraktach, nagradzając przy tym lojalne wobec Moskwy państwa obniżkami cen i korzystnymi umowami, karząc krnąbrnych i niepokornych, np. Mołdawię, skokowym wzrostem cen gazu. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie ciepła tegoroczna zima, ale jeśli przyjdą mrozy, to sytuacja może się skokowo pogorszyć. Europa jest zresztą skazana na rosyjski gaz ziemny również z tego względu, że w ostatnich latach zrobiła zbyt mało, aby dywersyfikować swe źródła zaopatrzenia" – czytamy.  

Dziennikarz jest także sceptyczny co do działań Stanów Zjednoczonych. "Zabiegi Joego Bidena o to, aby zmniejszyć uzależnienie gazowe Europy od Rosji, które okazuje się szczególnie niebezpieczne w obliczu obecnego kryzysu wokół Ukrainy, nie zdadzą się na wiele, jeśli w Europie będzie dominowała mentalność pasażera na gapę. Nie pomoże nadanie Katarowi statusu „najlepszego sojusznika USA” niebędącego członkiem NATO, co ma przekonać władze tego arabskiego emiratu, aby część dostaw przekierować na europejski rynek, jeśli państwa naszego kontynentu na poważnie nie podejmą się zadania dywersyfikacji źródeł energii. Na razie tendencja jest zgoła przeciwna. Viktor Orbán zawarł z Rosją wieloletni kontrakt gazowy, o którym Władimir Putin mówił, że pozwala on Budapesztowi płacić trzykrotnie mniej za paliwo niż średnie ceny rynkowe".

Więcej o międzynarodowych uwarunkowaniach względem sektora energetycznego w nowym numerze „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 7 lutego br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła