Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

By Polska była krajem wolnych Polaków

opublikowano: 18 kwietnia 2018
By Polska była krajem wolnych Polaków

"Ten pomnik powinien stanąć, bo jest wyrazem pamięci o ludziach, którzy chcieli uczynić coś ważnego w wymiarze narodowym".

Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” redakcja publikuje przemówienia Jarosława Kaczyńskiego podczas obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie.

Podczas uroczystość odsłonięcia pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił o jego znaczeniu dla pamięci i jedności narodowej:

Ten pomnik powinien stanąć, bo jest wyrazem pamięci o ludziach, którzy chcieli uczynić coś ważnego w wymiarze narodowym, odnoszącym się do naszej historii i trudnej pamięci o Katyniu, pamięci tak ważnej. Gdyby to były osoby zupełnie nieznane, to sam fakt, że chcieli, jest wystarczający. Tak się złożyło, że wśród tych osób był prezydent i jego małżonka, i wiele innych osób, które pełniły ważne funkcje w życiu publicznym, była to śmierć polskiej elity i choć śmierć zwykłych Polaków byłaby równie ważna, ale to buduje związek z tym, co działo się w Katyniu, tam też mordowano polską elitę. Nie możemy tego z naszej pamięci wypierać. Musimy mówić tutaj nie tylko o pamięci, ale także o godności. Naród, który ma poczucie godności, państwo, które ma być traktowane jako państwo poważne, musi takie tragiczne wydarzenia brać pod uwagę i upamiętniać je, nie może się bać! […] Jest to także pomnik wierności, upamiętnienie tych, którzy przez lata walczyli o to, aby ten pomnik powstał i dlatego ten pomnik jest. To także jest pomnik odwagi jednego człowieka, który zdecydował się go zaprojektować.

Jarosław Kaczyński podczas Marszu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim mówi o zakończeniu tzw. miesięcznic:

Szanowni państwo, to 96. marsz. Tyle marszów, ile ofiar katastrofy smoleńskiej. To jest pierwsza przesłanka, pierwsza choć niedecydująca, na której mogę dzisiaj powiedzieć, że jeśli chodzi o te marsze, które były organizowane co miesiąc, to jest to marsz ostatni. Kończymy. Ale przed wszystkim dlatego, że doszliśmy do celu. Tam już odsłonięto pomnik, w pięknym miejscu na placu Piłsudskiego. Stoi postument w miejscu przyszłego pomnika Lecha Kaczyńskiego i ten pomnik jest już przygotowany. Tylko względy techniczne spowodowały, że nie mógł być odsłonięty. Zostanie odsłonięty 10 listopada. Te marsze były po to, by doszło do upamiętnienia i byśmy doszli do prawdy.

Więcej obszerniejsze fragmenty przemówień Jarosława Kaczyńskiego podczas obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 16 kwietnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html .

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła