Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Co kupić dziecku na Mikołajki?

opublikowano: 1 grudnia 2013

W dodatku specjalnym do najnowszego numeru tygodnika „wSieci” o tradycji obchodzenia Mikołajek, a także pomysły i rady na udany prezent dla dziecka. 

Anna Monicka w artykule poświęconym tradycji mikołajkowego święta pisze, kim był św. Mikołaj.

- Rzeczywiście nie wszystko wiadomo o tym prawdziwym Mikołaju, biskupie. Jego imię tak naprawdę brzmiało Nikolaos. Urodził się ok. 270 r. w Patarze, dzisiejszej Anatolii w Turcji. (…) Według podań święty Mikołaj po rodzicach odziedziczył znaczny majątek, który rozdawał ubogim, ale robił to bez rozgłosu, pod osłoną nocy. Najstarszy przekaz o Mikołaju głosi, że uratował trzech niewinnie skazanych na śmierć rycerzy. Innym razem ocalił tonących żeglarzy. Pomógł też swojemu sąsiadowi, który nie był w stanie zapewnić posagu trzem córkom. Mikołaj nocą wrzucił biedakowi przez okno (lub w innej wersji przez komin) woreczki ze złotem, które przypadkowo wpadły do skarpet i bucików. Wieść o jego dobroci błyskawicznie obiegła okolicę. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Był nim przez 50 lat, aż do śmierci 6 grudnia 352 r. –opisuje Anna Monicka.

Autorka tłumaczy również, w jaki sposób postać św. Mikołaja przeniknęła do popkultury.  - Nowy życiorys dorobiła mu jednak dopiero Coca-Cola w 1931 r.(…) Jego postać bardzo sugestywną, bo wzorowaną na autentycznej osobie – emerytowanym sprzedawcy o nazwisku Lou Prentice – wykreował na zlecenie koncernu artysta Haddon Sundblom.

W dodatku do tygodnika Magdalena Zdort przeprowadzi zagubionych rodziców przez gąszcz pomysłów na ciekawe i mądre prezenty, które sprawią radość pociechom i nie przyprawią o ból głowy rodziców.

Więcej w dodatku specjalnym do najnowszego numeru tygodnika „wSieci”, w sprzedaży już 2 grudnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła