2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013
2020

Człowiek Wolności 2016

26.01.2017

rozwiń

 

Jarosław Kaczyński odebrał nagrodę Człowieka Wolności 2016 tygodnika wSieci

Gala Człowiek Wolności tygodnika  

Podczas uroczystej gali w Filharmonii Narodowej w środę 25 stycznia w przemówieniu po odebraniu nagrody prezes PiS podkreślił, że nie ma nic ważniejszego w Polsce niż wolność.

Jak zaznaczył, nie ma wolności bez własnego, silnego państwa. "Trzeba pamiętać, że strefę wolności i demokracji może stworzyć tylko i wyłącznie państwo narodowe. Żadne próby rozwiązania tego inaczej nie przynoszą efektów. Nie może być demokracji i wolności bez państwa narodowego" - zaznaczył. "Jesteśmy tego marszu wolności ciągle świadkami" - dodał prezes Kaczyński.

Fot. Fratria

W uroczystości wzięli udział m.in.: premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także członkowie rządu.

Premier Beata Szydło w swoim przemówieniu podkreśliła, że słowo "wolność" najlepiej streszcza to, co Jarosław Kaczyński realizował i realizuje nadal. Jak dodała, całe swoje życie poświęcił on wolności Polaków i Polski. "Poświęca tej idei te wszystkie lata swojej działalności publicznej i dzięki niemu możemy dzisiaj odmieniać słowo wolność w Polsce na wiele sposobów" - zaznaczyła szefowa rządu.

Szydło mówiła o wolności szeroko rozumianej: począwszy od wolności sumienia, a skończywszy na wolności ekonomicznej. "Ta wolność, która daje nam dzisiaj poczucie, że jesteśmy prawdziwie wolnymi Polakami w suwerennym państwie. Ta wolność, która w historii Polski znaczy tak wiele, ale też tak wiele Polacy musieli poświęcić, by móc się nią cieszyć" - dodała.

Według premier dzisiaj Polacy mogą czuć się prawdziwie wolni dzięki premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, jego bratu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i ludziom, w których oni zaszczepili swoje idee. "To dzięki postawie premiera Kaczyńskiego, jego empatii, zdolnościom analitycznym, wyczuciu politycznym, społecznym powstał program PiS, który dzisiaj jest realizowany w Polsce" - zauważyła szefowa rządu.

Z okazji gali prezydent Andrzej Duda napisał list do redakcji „wSieci”. „Wysoko cenię, że Państwa pismo umacnia w Polakach ideę wolności jako wielkiego dobra, z którym wiążą się odpowiedzialność, prawda, powinności moralne, solidarność, troska o bliźnich” - pisze w nim prezydent. „Składam serdeczne gratulacje tegorocznemu laureatowi – Panu Jarosławowi Kaczyńskiemu, Prezesowi Prawa i Sprawiedliwości. Gratuluję tak trafnego wyboru Czytelnikom tygodnika 'wSieci' i Kapitule konkursu” - czytamy w liście Andrzeja Dudy.

W poprzednich latach tytułem Człowieka Wolności Tygodnika wSieci zostali uhonorowani: Prezydent Andrzej Duda, poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz i prof. Krzysztof Szwagrzyk, historyk IPN kierujący pracami archeologicznymi na warszawskiej Łączce.

 
27.12.2016

rozwiń

Jarosław Kaczyński Człowiekiem Wolności 2016 Tygodnika „wSieci”

Czytelnicy tygodnika „wSieci” wraz z kapitułą, w skład której weszli redaktorzy naczelni i publicyści tytułów wydawanych przez Grupę Medialną Fratria, wskazali, że tytuł Człowieka Wolności Tygodnika „wSieci” 2016 roku, otrzyma prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Po raz czwarty tygodnik „wSieci” przyznaje tytuł Człowieka Wolności. Cztery lata temu, choć sąd dziwnym i uchylonym potem postanowieniem zakazał używania pełnego tytułu pisma – redakcja „wSieci” ustanowiła nagrodę, której znakiem jest litera „W jak Wolność”. Czytelnicy i kapituła nagrody honorują co roku osoby szczególnie zasłużone w dziele troski o wolną Polskę. Przypomnijmy – w latach poprzednich nagrodę przyznano: prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi, Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi oraz prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Głównym przesłaniem nagrody jest właśnie wyróżnianie osób, które swoją pracą, działaniami, postawą, twórczością lub działalnością publiczną przysługują się obronie wolności – zarówno wolności słowa, jak i wolności obywatelskich.

Jarosław Kaczyński sprawie wolności służy już od kilkudziesięciu lat. Zaczynał w opozycji antykomunistycznej, ale – w przeciwieństwie do wielu współtowarzyszy drogi – nie zaakceptował po 1989 r. ledwie częściowej, w dużej mierze fasadowej, zmiany. Nie zgodził się na zastąpienie dyktatury łagodniejszą, ale wciąż „monowładzą” – jak to ujął w tytule swojej najnowszej książki. Rozumiał, że wolność to coś więcej niż „róbta, co chceta”, też zresztą w naszych warunkach często pozorne. Wolność jest możliwa tylko w takim świecie, w którym zorganizowana w państwo wspólnota realnie egzekwuje sprawiedliwe prawo i chroni najsłabszych, powstrzymując jednocześnie najsilniejszych – gangsterów, oligarchów, sitwy, międzynarodowe korporacje, agresywne lobby, monopolistyczne media” – podsumowuje wybór Jarosława Kaczyńskiego na Człowieka Wolności tygodnika „wSieci”.

Wolność to również wolne wybory. W 2015 r. Polacy zdecydowali, ale ich decyzji siły starego porządku nie chcą uznać. Nie godzą się one na realny, a nie pozorowany pluralizm w mediach, w wymiarze sprawiedliwości, w gospodarce, w – tak naprawdę – żadnej sferze. Nawet wolność wyboru władzy, jak pokazały ostatnie tygodnie, wymaga obrony. W 2016 r. ta obrona demokratycznego werdyktu Polaków się udała i można mieć nadzieję, że tak będzie i w przyszłości. I także dlatego nagrodę Człowieka Wolności tygodnika „wSieci” za rok 2016 otrzymuje Jarosław Kaczyński” – pisze redaktor naczelny „wSieci”.

Uroczysta Gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika „wSieci” odbędzie się pod koniec stycznia 2017 r. w Warszawie. Wtedy prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odbierze statuetkę z rąk Jacka Karnowskiego, redaktora naczelnego tygodnika „wSieci”.

 

 

 

 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła