Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Czwarta szansa

opublikowano: 28 sierpnia 2013

W najnowszym tygodniku "wSieci" znajdą Państwo esej Macieja Pawlickiego pt. "Czwarta szansa". To tekst poświęcony rocznicy powstania "Solidarności". Jak pisze Autor - "Szanse mieliśmy tylko trzy, największą była „Solidarność”. Nie zmarnujmy tej czwartej, która nadchodzi". 

Prezentujemy fragment artykułu:

"Dziś szansa na wielki powrót do powszechnego rozumienia sensu polskiej wspólnoty wydaje się rosnąć tak szybko, iż prezydent i premier uznali za stosowne publicznie zniechęcać Polaków do udziału w referendum. Partia Obywatelska zniechęca do aktywności obywatelskiej.

Strach władzy, że rozpoczyna się upadek. Czy rzeczywiście nadchodzi Czwarta Szansa na odrodzenie się Polaków, odbudowanie poczucia narodowej wspólnoty i mądre decyzje? Daleko do takiej pewności. Partia egoizmu potrafi szukać sprzymierzeńców, płacić profitami. I być bezwzględna w promocji anty-solidarności. Kluczowe jest więc poczucie bezpieczeństwa. Fajna Tuskolandia fajnych egoistów programowo zniechęca do zajmowania się sprawami publicznymi, czyli istnieniem wspólnoty. W ten sposób długo dawała wielu „święty spokój”, iluzję bezpieczeństwa.

Ten czas mija, ale jaki rodzaj bezpieczeństwa zaproponujemy oszukanym? To właśnie świadomość powszechnej solidarności daje prawdziwe poczucie bezpieczeństwa. Energia działania nie wypływa z egoizmu czy rozpaczy, ale ze świadomości siły współdziałania. Solidarność nie jest więc zakurzonym bibelotem. Ona jest jedynym skutecznym narzędziem odbudowania narodowej wspólnoty, potencjałem zwycięstwa Polaków nad swą niemocą. Pod warunkiem, że zaprosimy do niej także jej synów marnotrawnych. Solidarnie."

Cały artykuł w najnowszym wydaniu tygodnika "wSieci" dostępnym na rynku od 26 sierpnia! Zapraszamy do lektury! 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła