Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Deszczyca w "Sieci": Jestem dumny z narodu

opublikowano: 7 marca 2022
Deszczyca w "Sieci": Jestem dumny z narodu lupa lupa
Fratria/Sieci

Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Polacy, jesteśmy wam z głębi serca bardzo wdzięczni za tę pomoc, nigdy wam tego nie zapomnimy. Jako bonus zapraszamy wszystkich na wakacje na Krym, jak to wszystko się już skończy – mówi Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Dyplomata ocenia, że obecna sytuacja Ukrainy jest dramatyczna. Jako winnego tej katastrofy wskazuje obecnego przywódcę Rosji, który jest w swoim zachowaniu nieobliczalny.

Putin jest zdolny do wszystkiego, nie cofnie się przed niczym. Posunął się do ataku na Zaporoską Elektrownię Jądrową. To potwierdzenie, że może wykorzystać i broń jądrową. Nie szanuje żadnych reguł, nie zna żadnych granic. Świat musi zrobić wszystko, by go powstrzymać. My wszyscy musimy zrobić, co w naszej mocy! Jeżeli wskutek jego działań wybuchnie elektrownia jądrowa lub użyje on broni atomowej – zginiemy wszyscy. Dlatego musimy się bardzo mocno trzymać razem i walczyć przeciw Putinowi. Dziś cały świat już widzi, że Putin to nie tylko morderca dzieci, lecz i niebezpieczny szantażysta, który terroryzuje świat wojskowym użyciem elektrowni jądrowej przeznaczonej przecież do celów pokojowych – czytamy.

Andrij Deszczyca zauważa też, co mogłoby dać przewagę Ukraińcom w konflikcie.

Bardzo by nam pomogło zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą i wszelki sprzęt, który pozwoliłby lepiej chronić nasze niebo przed bandyckimi nalotami. Bitwa o niebo zdecyduje o wszystkim.

Ambasador Ukrainy bardzo chwali Polaków za wsparcie, jakiego udzielają jego rodakom.

Chcę skorzystać z okazji i podziękować narodowi polskiemu za pomoc udzielaną Ukrainie i Ukraińcom. Za to, co jest wysyłane do mojego kraju, za to, co otrzymują moi rodacy uciekający do Polski przed wojną. Za serdeczność i ciepło. Gdy o tym myślę, mówię, panowie to widzą, nie mogę ukryć wzruszenia. Bardzo dziękuję! To jest coś niesamowitego.

Deszczyca podkreśla także zasługi prezydenta Andrzeja Dudy.

[…] jest zaangażowany na sto procent, codziennie rozmawia z prezydentem Zełenskim, bez względu na porę – nawet o drugiej w nocy, jeśli jest taka konieczność. Wszystko, co możliwe, robi też premier Mateusz Morawiecki, zawsze mogę liczyć na szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka – Zwraca też uwagę na potrzebę dalszego rozwoju współpracy między naszymi narodami. – Współpraca w przyszłości jest oczywista. Podczas tworzenia Trójkąta Lubelskiego mówiliśmy, że brakuje Białorusi. Ale dziś widzimy, że i tam zmiana może się zdarzyć. Oczywiście dużo rozmawiamy o historii, o I Rzeczypospolitej. Dlaczego wtedy poszło to tak, jak poszło, co się działo dobrego i złego we wzajemnych relacjach. Dziś jednak jest nowa rzeczywistość, są nowe szanse i zagrożenia. To moment, w którym należy podjąć próbę zbudowania mocnego bloku jako bratnich narodów Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej o sytuacji na Ukrainie w nowym tygodniku „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne online od 7 marca br. w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-10-2022 . Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła