Gdula w „Sieci”: Skończmy z polityką zemsty

opublikowano: 25 listopada 2019
Gdula w „Sieci”: Skończmy z polityką zemsty

"Sukces PiS był związany ze zmianami, jakie dzieją się na świecie".

Chciałem zapytać wyborców PiS: zobaczcie, w czym uczestniczycie i zastanówcie się, czy to na pewno jest to, czego chcecie. Czy chcielibyście być rządzeni, gdy te narzędzia, które tworzy PiS, wpadną w inne ręce? – mówi Maciej Gdula, poseł Lewicy, socjolog, w rozmowie z Marcinem Fijołkiem na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Polityk zapewnia, że nie chce stać z boku i zamierza aktywnie uczestniczyć w życiu sejmowym. Zamierza szukać dialogu z wyborcami PiS-u. − Na pewno dużo nas od siebie różni, ale to nie powinno nam blokować rozmowy. W swoich badaniach pokazał raport z Miastka i chciał udowodnić skąd PiS czerpie poparcie. Środowisko Macieja Gduli dotychczas uważało, że głos na partię Kaczyńskiego oddali tylko ludzie związani z Kościołem, wdzięczni za 500 zł na dziecko i niechętni politycznej korupcji.

Sukces PiS był związany ze zmianami, jakie dzieją się na świecie – z jednej strony wyczerpaniem się przekonania, że możemy liczyć na wzrost i dobrobyt, jeżeli tylko powtórzymy drogę Zachodu. To wyczerpanie się modelu imitacyjnej transformacji: zdaliśmy sobie sprawę, że aplikowanie zachodnich wzorców nie wystarczy. Druga rzecz to poczucie niestabilności międzynarodowej w związku z kryzysem uchodźczym. Trzecia sprawa – chęć części wyborców, by poczuć siłę. Niestety często wobec grup słabszych i mniejszościowych – społeczności LGBT czy uchodźców.

Dziennikarz zauważa, że wśród wyborców PiS znalazła się grupa do tej pory wykluczona gospodarczo… będąca na marginesie państwa. Maciej Gdula widzi w tym skutek napuszczenia jednej grupy na drugą. − Pewne posunięcia rządu PiS mają charakter poszukiwania nowego modelu zorganizowanego państwa, ale polityka godności oparta na poniżeniu innych jest kontynuacją modelu, który był w Polsce i którego przez lata ofiarą było PiS. Dziś mamy pewien rodzaj odpłaty. Patrzę z Sejmu na pewne mechanizmy, jakie rządzą polityką, i przyznam, że jest to przytłaczające, że model wzajemnego poniżania tak bardzo działa.

Zdaniem socjologa PiS wychował sobie elektorat. Przyzwyczaił do pewnych decyzji. − Przekonał publiczność, że pewien model rządzenia jest funkcjonalny i gratyfikujący. Kiedy przykręcają śruby, to publiczność wiwatuje. Daje ludziom poczucie mocy i sprawstwa – reprezentujemy was i bronimy – jak rodziny przed tęczową zarazą.

Maciej Gdula uważa, że lewica stworzyła duży i spójny blok. Zamierza być częścią skutecznej opozycji. Zauważa też, że oprócz starych działaczy jak Senyszyn, Dyduch, Czarzasty, pojawiło się wielu młodych aktywistów. − Chcemy zaproponować inny horyzont myślenia o Polsce i Europie – naszym planem jest zdefiniować na nowo, jak rządzić Polską.

Więcej o planach lewicy w Sejmie w nowym numerze „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 25 listopada br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Do tego wydania tygodnika „Sieci” dostępnego w kioskach dołączony jest wyjątkowy prezent – kalendarz ścienny na przyszły rok. W kalendarzu znajdują się oczywiście najważniejsze święta, dni wolne od pracy i imieniny. Oprócz tego każdą stronę uzupełnia skrócone kalendarium poprzedniego i następnego miesiąca. Partnerem 12-stronnicowego kalendarza ściennego jest PKN ORLEN. Nie przegap wydania „Sieci” z prezentem – w sprzedaży już od 25 listopada.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła