Górny na czacie

opublikowano: 22 października 2013
Górny na czacie lupa lupa

W poniedziałek, 21 października odbył się czat z Grzegorzem Górnym, dziennikarzem, autorem książek, współtwórcą kwartalnika „Fronda”, współpracownikiem tygodnika „wSieci”. Poniżej prezentujemy zapis rozmowy z czytelnikami.

Dzień dobry. Czy według Pana agresywna sekularyzacja która wdziera się do Polski i ataki na Kościół i wierzących katolików, skończą się scenariuszem zachodnim (społeczeństwa zateizowanego), czy też Polska ma realną szansę się obronić?

3 lata temu dyskutowałem na ten temat z moimi znajomymi w Hiszpanii i przekonywałem ich, że mamy szansę uchronić się przed tym sekularyzacyjnym walcem. Ostrzegali mnie przed pewnymi wydarzeniami jakie rzeczywiście miały później miejsce. Nie jest łatwo, ale uważam, że nie jesteśmy bez szans.

Co Pan sadzi o katastrofie Smoleńskiej. Czy według Pana to zamach?

Na ujawnienie prawdy o Katyniu trzeba było wielu lat. kulisy tragedii w Gibraltarze nie poznaliśmy do dziś. Mam nadzieje, że tym razem prawdę uda się odkryć.

Czy nie uważa Pan że papież Franciszek jest zbyt liberalny?

Nie uważam, natomiast widzę, że środowiska lewicowo-liberalne próbują zawłaszczyć sobie Papieża, co Piotr Zaremba słusznie nazwał "operacją Franciszek". Przecież jeśli Leszek Miller i Robert Biedroń powołują się na Franciszka, to nie znaczy on podziela ich poglądy.

Co katolicy w Polsce muszą zrobić aby nie dać zepchnąć się do narożnika, tak jak dali się zepchnąć Hiszpanie?

Nie dać się wypchnąć z kultury, polityki i sfery publicznej.

Czyli zakładać własne media i tworzyć własną reprezentację polityczną, bo na obecną katolik nie ma co liczyć? Hiszpańscy katolicy liczyli na Partię Ludową, ale ona nic nie zrobiła z dziedzictwem Zapatero, jak mówił Pański rozmówca w przedostatnim numerze "w Sieci".

Dobrze jest się uczyć na cudzych błędach, dlatego z doświadczenia Hiszpanii możemy wyciągnąć wnioski dla siebie.

Co sądzi Pan o brzozie ściętej 5 dni przed katastrofą?

Za dużo zagmatwanych odpowiedzi wokół prostych pytań.

Jak pracuje się wSieci?

W sposób sieciowy.

To w realny sposób pan nie pracuje?

Realnie też tworzymy siatkę.

A dlaczego odszedł pan z GW, zrozumiał pan rzeczywistość, że GW to kłamstwo?

W 1989 roku był zupełnie inny podział. "Solidarność" kontra komuna. Wtedy wydawało się, że GW jest gazetą obozu solidarnościowego. Nikt chyba wtedy nie przypuszczał jakie podziały nastąpią później. Tak się złożyło, że byłem jednym z pierwszych, którzy odeszli.

Imperialistyczna whisk(e)y czy narodowa w treści i w formie wódka?

1. Balsam Ryski. 2. Chorwacki Pelinkovac. 3. Wegierskie Unicum.

Co sądzi Pan o niedawnych wypowiedziach ks. abp-a. Michalika?

Z pierwszej wypowiedzi Arcybiskup Michalik sam się wycofał, uznał za lapsus i przeprosił. Co chyba samo wystarczy za komentarz. Natomiast co do drugiej wypowiedzi, to podzielam diagnozę Arcybiskupa na temat kulturowego kontekstu zjawiska pedofilii.

Co Pan sądzi o stosunkach Polski z Rosją? Czy jest szansa na poprawę w ostatnim czasie? Przecież to kraj sąsiedni z którym powinniśmy żyć w zgodzie i partnerstwie, tym bardziej że każda ze stron ma możliwość zysków z tego tytułu (handel zagraniczny)

Do bliskiej współpracy potrzeba woli dwóch stron. Tymczasem ze strony rosyjskiej nie widać gestów takiej dobrej woli. Są natomiast akty, które trudno oceniać inaczej niż jako nieprzychylne Polsce. Np. groźby wymierzenie a w nas głowic atomowych w okręgu Kaliningradzkim, czy postępowanie Moskwy w sprawie śledztwa katyńskiego.

W jaki sposób można powstrzymać prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz Północnej Afryce i uniknąć całkowitej dechrystianizacji tego regionu? Jak Polacy mogą wspomóc te wspólnoty?

Przede wszystkim potrzebna jest wola polityczna największych państw zachodu, które wykorzystując swoje wpływy i siłę, mogłyby stanąć w obronie prześladowanych Chrześcijan. Niestety zainteresowanie największych potęg tych problemem jest raczej nikłe. Polska jest zbyt słaba, by sama mogła coś wskórać na arenie międzynarodowej, w tej kwestii. Jednak my, Polacy powinniśmy się za naszych prześladowanych współbraci w wierze modlić i angażować w pomoc finansową i dobroczynną dla nich.

Co Pan ostatnio czytał w czasie wolnym? Kto jest Pana ulubionym pisarzem?

Moim ulubionym pisarzem jest Fiodor Dostojewski, natomiast ostatnio bardzo dużo czytałem książek i artykułów poświęconych ratowaniu Żydów przez Polaków, w czasie II Wojny Światowej. Są to wstrząsające świadectwa bezinteresowności, solidarności i miłosierdzia, które dla wielu kończyły się śmiercią. Pracuję teraz nad książką, której celem jest upamiętnienie tych postaw.

Czy według Pana UE neguje zasadę suwerenności naszego państwa?

Dziś trwa walka o kształt Unii Europejskiej. Węgry Viktora Orbana testują czy państwo narodowe może prowadzić podmiotową politykę w ramach Unii, czy też musi podporządkować się silniejszym graczom, a na podmiotowość stać jedynie potęgi, takie jak Berlin, Paryż czy Londyn. Myślę, że od wyników tego starcia zależeć będzie los, nie tylko Węgier, ale także innych, średnich i małych państw europejskich.

Jaki jest Pana stosunek do Islamu?

Na płaszczyźnie teologicznej Islam i Chrześcijaństwo są ze sobą nie do pogodzenia. W życiu codziennym możliwa jest koegzystencja i współpraca. Pod warunkiem jednak, że zachowujemy poczucie swojej dumy i tożsamości.

Panie Grzegorzu, Jak Pan sie zapatruje na role osób świeckich w ewangelizacje ? Co konkretnie katolicy mogą robić w tej kwestii w Polsce ?

Na skutek laicyzacji jest dziś wiele miejsc, gdzie osoba duchowna nie ma szans dotrzeć ze swoim przekazem. Tych miejsc jest coraz więcej. Dlatego na świeckich spoczywa dziś znacznie większe zadanie niż w wiekach poprzednich, by włączyć się w przygodę ewangelizacji.

Co sądzi Pan o komisji Antoniego Macierewicza? Jaka jest Pana opinia w tej sprawie?

Wydaje się, że jest to w tej chwili jedyna, oficjalna instytucja w Polsce, która postawiła sobie za cel dojście do prawdy na temat tego co się wydarzyło w Smoleńsku.

Jobbik sterowany jest przez FSB??

Nie wiem przez kogo jest sterowany, ale nie wygląda na partię samodzielną.

Jeżeli niesamodzielna, to kto układa klocki?

Jobbik wygląda jak wydmuszka stworzona po to, by odbierać głosy Fideszowi. Bardzo podobny jest mechanizm działania tego typu partii także w innych krajach. Np. Swoboda na Ukrainie albo Ataka w Bułgarii.

Jak Pan ocenie zagrożenie islamizacji Europy? Jak się przed tym bronić? Jakie mogą być tego skutki?

Metodą ekspansji Islamu w Europie jest demografia. Odpowiedzią na boom ludnościowy może być tylko własny (boom ludnościowy), oczywiście trzymając się środków pokojowych. Jeżeli Europa nadal będzie popierać demograficzne samobójstwo, to stanie się islamska.

Dziękuję za poświęcony czas i pytania. Pozdrawiam serdecznie wszystkich internautów. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła