Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Igrzyska za wszelką cenę

opublikowano: 13 stycznia 2014

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Cezary Kowalski demaskuje, jak istotę sportowej rywalizacji podczas igrzysk w Soczi przykrywają biznes, układy i polityka.

- Dziś, kiedy do pierwszego gwizdka zostało kilka tygodni i wszyscy skupiają się na zabiegach prezydenta Rosji, który chce w błyskawicznym tempie ocieplić wizerunek kraju, wypuszczając z więzień swoich przeciwników (Chodorkowski, Pussy Riot, aktywiści Greenpeace), lub na zamachach w Wołgogradzie, nikt już nie wspomina o tym, co w 2007 r. zdarzyło się w… Gwatemali. Właśnie tam wówczas Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o przyznaniu organizacji prestiżowej imprezy Rosjanom, a właściwie Władimirowi Putinowi. Bo to on osobiście wymyślił i zaplanował, że w swoim ulubionym kurorcie, w którym od lat wypoczywał, przeprowadzi igrzyska będące perłą w koronie całej jego prezydentury – przypomina Cezary Kowalski.

Zdaniem dziennikarza wybór miejsca jest uwarunkowany tylko decyzją Władimira Putina.

- Soczi 2014 to bowiem pierwsza w historii zimowa olimpiada zaplanowana w miejscu, które pod względem klimatycznym i geopolitycznym zupełnie się do tego nie nadawało. A odbędzie się z powodu fanaberii jednego człowieka – Władimira Putina – pisze autor.

Kowalski zwraca też uwagę, że Soczi jest punktem zapalnym w stosunkach Kremla z islamistami:
„O tym, że w Soczi może być bardzo niebezpiecznie, było z góry wiadomo. Długo przed tym, jak samozwańczy emir nieistniejącego w praktyce państwa islamskiego Doku Umarow zapowiedział „krwawe igrzyska”. W lipcu ubiegłego roku wróg Kremla numer jeden zaapelował do islamskich bojowników, by nie dopuścili do przeprowadzenia olimpiady na – jak się wyraził – „szczątkach wielu zabitych przez Rosję muzułmanów, którzy zostali pogrzebani na naszej ziemi nad Morzem Czarnym”.

Więcej o wymiarze politycznym igrzysk w Soczi, zagrożeniach związanych z organizacją zimowej imprezy sportowej w Rosji w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 13 stycznia br., także w formie e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych  formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki
e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła