Janecki we "wSieci": Opozycja już szuka ratunku

opublikowano: 10 marca 2017
Janecki we "wSieci": Opozycja już szuka ratunku

"Strach opozycyjnych partii o przyszłość powoduje, że szukają one jakiegoś ratunku już teraz".

„Mimo że do wyborów samorządowych pozostało jeszcze 20 miesięcy, opozycja tak się nimi gorączkuje, jakby miały się odbyć za kilka tygodni. Najbardziej nerwowo jest w Platformie, mimo że ta partia współrządzi w 14 z 16 sejmików wojewódzkich i w większości dużych miast” — pisze na łamach tygodnika „wSieci” Stanisław Janecki.

 

Publicysta zwraca uwagę, że na Dolnym Śląsku najlepiej widać ucieczkę od szyldu partii, które są obecnie w opozycji.

 

„Jeśli w trakcie samorządowej kampanii wyborczej w 2018 r. PO będzie miała niskie notowania na poziomie kraju, wzmocni to tendencje rozłamowe i ucieczkę lokalnych polityków tej partii do doraźnych inicjatyw oraz koalicji. I tu znowu bardzo ważne mogą się okazać doświadczenia z Dolnego Śląska. Tam wielu lokalnych polityków Platformy uznało, że centrala i Schetyna już niczego nie mogą im dać, niczego zagwarantować. A jeśli nawet, to Schetyna postawiłby warunki dla wielu nie do zaakceptowania. Dostęp do konfitur na poziomie lokalnym gwarantuje natomiast oparcie się na miejscowych układach” — podkreśla Janecki.

 

Zdaniem publicysty, gdyby PO miała szanse odzyskania władzy w wyborach parlamentarnych w 2019 r., część potencjalnych rozłamowców mogłoby to powstrzymać. Ale jeśli te szanse będą marne lub żadne, orientowanie się na Platformę przestanie się opłacać nie tylko na Dolnym Śląsku.

 

„Strach opozycyjnych partii o przyszłość powoduje, że szukają one jakiegoś ratunku już teraz, czyli 20 miesięcy przed wyborami samorządowymi. Ratunkiem miałaby być jakaś forma jednolitego frontu, ale tak naprawdę nikt nie ma w tym interesu, a najmniejszy ma PO, czyli najsilniejsze obecnie ugrupowanie opozycyjne. Oczywiście będziemy świadkami niekończących się negocjacji w sprawie powołania wielkiej koalicji antypisowskiej, lecz albo będzie ona nietrwała, albo nielojalna. A wybory samorządowe są tym ważniejsze, że jeśli opozycja je przegra, szanse na odzyskanie władzy będą żadne” — podkreśla Stanisław Janecki.

 

Cały artykuł Stanisława Janeckiego przeczytasz w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 6 marca br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

 

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła