Jeden silny „gatunek” na polskiej prawicy

opublikowano: 1 lipca 2014
Jeden silny „gatunek” na polskiej prawicy lupa lupa
Fot. PAP/Lech Muszyński

„Mówimy o zjednoczeniu w formule, która zakłada istnienie jednego hetmana”.

Stefczyk.info: Coraz głośniej robi się o próbie jednoczenia prawicy, o podjęciu której mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po co właściwie PiSowi taka próba?


Krzysztof Szczerski: Ta próba jednoczenia prawicy już ma miejsce, rozmowy trwają. I mam nadzieję, że to się dopełni. Dwa czynniki wskazują, że do takiego porozumienia powinno dojść. Wybory europejskie pokazały, że na prawicy istnieje jedna formacja, która jest w stanie realnie dokonać przejęcia władzy w Polsce. Nie ma już dyskusji o wielu nurtach, czy równie silnych ugrupowaniach na prawicy. Powinno dojść do zjednoczenia na zasadzie darwinowskiej. Jest jeden silny „gatunek” na polskiej prawicy. I jest nim PiS. Po drugie taśmy prawdy pokazały, że obóz władzy dąży do monopolizacji sceny politycznej, a opozycję chce zniszczyć.


Co to oznacza dla prawicy?

 

W takich warunkach konfrontacji, gdy działania władzy są skierowane na monopolizację sceny politycznej, wszyscy, którzy nie zgadzają się na monopol PO powinni się jednoczyć. To jest rodzaj moralnego zjednoczenia. Mamy więc zjednoczenie darwinowsko-moralne. Te dwa czynniki przemawiają, by to zrobić.


Jednak czy na tym PiS musi dobrze wyjść? Połączenie musi dać efekt w wyborach? Poparcia nie muszą się przecież dodawać...

 

Widać oczekiwanie wyborców pewnej jedności. Zawsze w Polsce występowało zjawisko udzielania swoistej renty partiom, które się jednoczą. Liczymy na rozsądek naszych partnerów. Mam nadzieję, że ta renta będzie służyła wszystkim. Jedyną barierą są wciąż występujące egoizmy personalne. Rozbicie prawicy, jego źródła tkwiły w personalnych egoizmach. Obecnie jednak jest czas jednoczenia się, w realnej walce o polską demokrację. Egoizmy osobiste powinny być na dalszym planie. Odpowiedzialność wymaga, by być ponad nimi.

 

Więcej na Stefczyk.info

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła