Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Kaczyński w "Sieci": Stawką tej wojny jest też Polska

opublikowano: 4 kwietnia 2022
Kaczyński w "Sieci": Stawką tej wojny jest też Polska

Dorota Łosiewicz i Michał Karnowski rozmawiają z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, laureatem tytułu Człowiek Wolności tygodnika „Sieci” 2021.

Zgłosiłem pomysł misji pokojowej, bo jako polityk uważający, że należy wykorzystać każdą szansę, by ratować Ukrainę, postanowiłem skorzystać i z tej. Może temat wróci – mówi premier Jarosław Kaczyński w niezwykle ważnym wywiadzie na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci. Dorota Łosiewicz i Michał Karnowski rozmawiają z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, laureatem tytułu Człowiek Wolności tygodnika „Sieci” 2021. Premier Jarosław Kaczyński podkreśla w rozmowie, że wojna na Ukrainie… to typowa wojna zastępcza. W gruncie rzeczy to jest wojna wydana Zachodowi przez Rosję.

Prezes PiS wyjaśnia też, z czego może wynikać niezdecydowana reakcja Zachodu:

Nie chce wyciągnąć z tego koniecznych wniosków, podjąć decyzji idących dużo dalej, niż te dotąd podjęte. Niekiedy z powodu obiektywnych obaw przed pogorszeniem własnego poziomu życia, czasami ze strachu przed rozlaniem się konfliktu. A trzeba też jasno powiedzieć, że część elit zachodnich jest po prostu skorumpowana.

Premier odnosi się również do słów prezydenta USA, Joe Bidena, który podczas pobytu w Warszawie zaznaczył, że art. 5 traktatu północnoatlantyckiego traktowany jest jak świętość. Zgodnie z tym zapisem, w przypadku zagrożenia dla Polski, otrzymamy wsparcie od USA. Jarosław Kaczyński zauważa:

Rosjanie to słyszą, muszą to brać pod uwagę. Ale czy w ich planach nie jest spróbowanie, czy ten art. 5 naprawdę działa? […] dużo lepiej by było, gdybyśmy mieli już zrealizowany do końca nasz program wojskowy. Jego realizacja zależy od dwóch czynników. Od naszej gotowości – ona jest, mamy ustawę, zapewnione finansowanie. To musi się spotkać z wolą Amerykanów, by nie tylko sprzedać nam nowoczesną broń i co najtrudniejsze, by trafiła do nas szybko.

Prezes PiS wskazuje też na niezłomność Ukraińców i opowiada, że w trakcie pobytu w Kijowie zaobserwował dobre przygotowanie do obrony stolicy. Jednocześnie podkreśla, że Rosjanie zmienili taktykę i teraz dążą do osłabienia gospodarczego i ludnościowego Ukrainy. Premier Kaczyński wymienia także najważniejsze na dziś kierunki działania. Są to sankcje gospodarcze, których państwo i rosyjskie elity się boją, oraz wsparcie Ukrainy bronią. Stwierdza też, że przewidywania analityków nie sprawdziły się – ta wojna nie ma wyłącznie wymiaru cyfrowego, wykorzystywany sprzęt jest podobny do tego stosowanego podczas wojen XX w.

Prezes PiS komentuje również wnioski, zgodnie z którymi Putin udowodnił, że jest zdolny do wszystkiego. Odnosi to do możliwości przeprowadzenia zamachu w Smoleńsku:

Ja też nie mam wątpliwości, że to był zamach. Są na to dowody, na pewno ad rem. Ad personam to inna sprawa, ta decyzja musiała zapaść na szczycie Kremla, ale trudno tutaj zdobyć procesowe dowody. Kolejne dokumenty w śledztwie, do których mam dostęp jako osoba pokrzywdzona, uzupełniły ostatnie luki w wiedzy o przebiegu tragedii. Pozwoliły złożyć wszystkie elementy w jeden spójny i przekonujący obraz.

Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-14-2022

Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła