Karnowski: Jak Jarosław Kaczyński chce zmienić Polskę

opublikowano: 31 maja 2015
Karnowski: Jak Jarosław Kaczyński chce zmienić Polskę

Jarosław Kaczyński wielokrotnie wskazywał - także w czasach, gdy sukces wydawał się daleko - że źródłem politycznego sukcesu Orbana jest mobilizacja społeczna.

Bo rzeczywiście, w trzy i pół krotnie mniej ludnym kraju lider Fideszu był w stanie zwoływać kilkusettysięczne rzesze zwolenników. Zarówno będąc w opozycji, jak i trzymając w ręku całą władzę.

Co ważne, gdy w kampanii Andrzeja Dudy po raz pierwszy konsekwentnie zwrócono się bezpośrednio do ludzi (kandydat PiS objechał 200 kilkadziesiąt powiatów!), PiS osiągnęło pierwszy od ładnych paru lat naprawdę duży sukces. Jarosław Kaczyński nie ukrywa, że to on wpadł na pomysł odwiedzenia każdego powiatu przez kandydata Dudę.

Objazd kraju - już przez prezydenta elekta - ma być zresztą kontynuowany przez najbliższe 2 miesiące.

„Dynamika polityczna” ma stanowić czynnik równoważący przewagę systemową obozu władzy. Trzeba jednak pamiętać, że mobilizacja zaplecza prawicy spotka się z reakcją drugiej strony, zwłaszcza w przypadku zdobycia urzędu premiera przez PiS. Może z tego wyjść zderzenie o dużej sile. Zderzenie, które nie zakończy się remisem.

Całość do przeczytania na portalu wPolityce.pl 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła