E-prenumerata

i

tylko 9,99 zł za miesiąc

Karnowski: Pierwszym zadaniem są wolne media

opublikowano: 3 czerwca 2014
Karnowski: Pierwszym zadaniem są wolne media lupa lupa
fot. wSieci.pl

Zapis czatu z Michałem Karnowskim.

Co Pan sądzi o postawie Kościoła w sprawie pogrzebu Jaruzelskiego, oraz o asyście w tej uroczystości księży Bonieckiego, oraz Lemańskiego? Czemu dochodzi do sytuacji, że Kościół dzieli się na A i B zamiast zachowywać jedność?

Nie wiem czy można tu mówić o Kościele. Obecność tych księży na tym pogrzebie przywodziła na myśl operacje IV Departamentu SB w czasach PRL. To samo myślenie. Sądzę, że część księży biskupów będzie żałowała tej manifestacyjnej miłości do Jaruzelskiego. Zrobiło to strasznie złe wrażenie bo Kościół w tej sprawie został wykorzystany.

Jak pan skomentuje zdanie: GAZ ŁUPKOWY PROGRAMEM NARODOWYM I PRZYSZŁOŚCIĄ POLSKI NIEZALEŻNEJ?

Zgadzam się! Ale za tej władzy gaz będzie tylko rosyjski. To już jasne.

Czy tygodnik „wSieci” osiągnął rentowność? Tzn. czy przy obecnej sprzedaży 70-90 tys. nie grozi mu upadłość?

Każdy na rynku prasowym ma swoje kłopoty i trudności, walka o stworzenie na trwałe jest ciężka, ale już - myślę - jesteśmy na prostej. Tygodnik ma stabilną sprzedaż, rosnące przychody reklamowe, rośnie też nam niesamowicie popularność stron internetowych. Odpowiadając wprost: tak, tygodnik osiągnął rentowność już wiele miesięcy temu. Teraz szukamy rozwoju.

Co Pan myśli o nepotyzmie w PiS? Sprawa posła Sasina, załatwiającego posady krewnym i znajomym, nowy Czarnecki w sejmie, syn europosła.

O pierwszym przypadku nic nie wiem, wydaje się, że to jakieś plotki. Co do drugiego - syn jest osobą dorosłą, ma prawo walczyć o miejsce w polityce.

Co Pan myśli o temacie numeru poświęconego tegorocznej powodzi w Polsce? może warto zrobić wywiad z ludźmi którzy ucierpieli, uwrażliwić na obowiązek ubezpieczenia i opisać wciąż niezrealizowane inwestycje przeciwpowodziowe?

Na artykuł to dobry pomysł, ale numer tematyczny chyba by przytłoczył większość czytelników...

Kto wg Pana stoi za Sylwestrem L.? Trzeba przyznać, że materiały w jego gazecie uderzały nie tylko w opozycję, ale również w obóz rządzący. Czy uważa Pan że jest on/jego gazeta narzędziem służącym do rozgrywek wewnętrznych w układzie rządzącym Polską?

Tak uważam. Wkrótce wrócimy na łamach do tego tematu.

Jak jest Pana zdaniem dalsza droga Polski Razem w/g „wSieci” ?

Cóż, to droga trudna, ale w mojej opinii, pewnie też Piotra Zaremby, szkoda by było nie wykorzystać tego środowiska do pracy na rzecz dobrej zmiany. Obóz naprawy Polski musi przyciągać ludzi wartościowych, musi mieć zdolność poszerzania.

PiS to partia niezdolna do przejęcia władzy i słaba kadrowo. Czy dla Polski nie byłoby najlepiej gdyby doszło do samorozwiązania PiS i powstania na jego miejscu nowej konserwatywno chadeckiej partii, zdolnej do zdobycia władzy i dobrego rządzenia? Do takiej partii powinni wejść m. In. inteligentni, ideowi ludzie, którzy w Polsce są, ale którzy do tej pory politykami nie byli? Tu chodzi o dobro Polski!

Obawiam się, że koniec PiS, w jakiejkolwiek formie, to Polska w rękach obecnego obozu władzy na dekadę jeszcze i faktyczny koniec demokracji. PiS ma setki wad, ale bez tej instytucji demokracja w Polsce się realnie skończy. To jedyna, obok Kościoła, siła zdolna naprawdę przeciwstawić się władzy, która stała się jednością z postkomunistami, mediami, biznesem itp.

Panie Michale, jak Pan sie odniesie do postawy mainstreamu medialnego w sprawie pochówku Jaruzelskiego na Powązkach a pochówku Lecha Kaczyńskiego na Wawelu? Oba życiorysy bez porównania, a mimo to do tej pory krytykuje się w sposób perfidny miejsce spoczynku Lecha, skąd to wynika i dlaczego jest takie przyzwolenie medialne ?

Cóż, powiem szczerze, że od dwóch dni zbieram się do napisania komentarza na temat pochówku Jaruzelskiego, ale jak zabieram się do pisania, to robi mi się niedobrze. Ten pogrzeb to były prawdziwe obchody rocznicy powstania III RP. Innych nie potrzeba. Powiedziano nam jasno, że to jest PRL bis.

Wiem, że nie musiałbym tego robić, ale jednak zaapeluje o możliwie najbardziej obiektywne relacjonowanie rzeczywistości. Po porzuceniu oglądania TV, w której nie ma nic ciekawego, portal wPolityce.pl jest m.in. dla mnie podstawowym źródłem informacji. Liczę na podołanie tej odpowiedzialności

Przyjmuję tę uwagę. Ciągle pilnujemy by przekazywać pełen obraz wydarzeń. Na pewno zawsze może być lepiej,

Czy widzi Pan jakąś szansę na zrealizowanie testamentu Polskiego Państwa Podziemnego?

Wielkie zadanie, ale możliwe. Naprawdę wszystko jest możliwe przy odpowiedniej woli politycznej. Pierwszym zadaniem i kluczem do wielu spraw są wolne, polskie, uczciwe media.

Po co Wam ta wojna z RAZ-em którą obserwuję od jakiegoś czasu? Przeciwnik jest gdzie indziej!

Nie ma żadnej wojny! RAZ to ceniony publicysta, tym bardziej bolą niektóre jego tezy, zwłaszcza historyczne. Ale dyskusja i wymiana opinii to nie wojna, nie jesteśmy żołnierzami!

Kiedyś Pan/brat/dziennikarz z Pańskiego środowiska pisał że publicyści „wSieci”/wPolityce.pl  są izolowani z mainstreamu, nie dopuszcza się ich opinii do szerszego obiegu. Tymczasem np. Pan i Pana brat jesteście gośćmi np. w „Polityce przy kawie” czy ostatnio w wieczorze wyborczym. To jak to w końcu jest? Coś się zmieniło?

Po pierwsze - presja ma sens. Po drugie - takie zaproszenia to wciąż rzadkość. Po trzecie i najważniejsze - nie chodzi o nas, ale o pluralizm opinii. Lewica nie może w Polsce rozmawiać sama ze sobą, a tak niektórzy wydają się widzieć demokrację!

Gdyby miał Pan wybrać mniejsze zło, wolałby Pan, żeby postawili na Placu Zamkowym pomnik Lenina, czy żałobę po Jaruzelskim?

Dżuma czy cholera? Nie podejmuje się odpowiedzi. W wolnej Polsce nie byłoby miejsca ani na jedno, ani na drugie!

Czy jest szansa, że Wasza redakcja dołączy do TV Republika? Taka "konsolidacja" byłaby dobrze widziana.

Nigdy nie należy mówić nigdy, ale proszę pamiętać, że to jest osobne przedsięwzięcie, do którego nas specjalnie (pod względem ekonomicznym) nie zapraszano. Poza tym chyba byście Państwo nie chcieli by wszystkie media były jakimś ogromnym wspólnym kombinatem. Różnorodność ma swoje wady, ale jedną wielką zaletę: utrudnia wrogie przejęcie, kontrolę, naciski. Ze wszystkich stron.

Witam Panie redaktorze. Co z PiS-em? Kolejny raz brak zdolności do wygrania? Nie czas na reorganizacje wewnątrz? Metoda, którą stosują nie przynosi efektu.

Aż tak źle tego nie widzę... To jednak dobry wynik, PiS może się cieszyć zwłaszcza z odbicia wielu miast, z odzyskiwania regionów, z dużych szans na mocną pozycję w samorządach. Warto pamiętać, że wybory europejskie naprawdę były dla PiS najtrudniejsze - tu PO jest mocna, ma przyjaciół w Berlinie, może się chwalić znajomościami. Na dodatek Ukraina przestraszyła wielu wyborców, skonsolidowała wokół władzy. Partia Kaczyńskiego nieźle z tego wybrnęła. A co dalej? Napisałem po wyborach - jakaś formuła rozszerzenia, choćby o środowisko Gowina, wydaje się konieczna. Bez tego PiS może banalnie wygrać wybory, a Tusk z MIllerem banalnie sformują rząd.

Jak wygląda proces z T.Lisem i Moniką Olejnik ?

W toku. Jesteśmy dobrej myśli o to będą procesy o to, czy są w Polsce ludzie uprzywilejowani czy też każdemu przysługuje taka sama wolność słowa. Będą to jednak - warto podkreślić - dwa różne procesy, mające różny charakter.

Czy Pan Redaktor rozważał powstanie w ramach pisma jakieś rubryki tak zwanej lajfstajlowej?

Form tego typu mamy już sporo. Staramy się by było w piśmie sporo luzu, ale nie możemy zapominać, że to pismo społeczno-polityczne. Także na razie pozostaniemy przy tym, co jest. Pozdrawiam!

Dobry wieczór. Nie będę pytał o nic, jedynie podziękuję pięknie za ten dzisiejszy numer "wSieci”, a szczególnie za artykuł Tomasza Łysiaka: Lista Polska. Proszę przekazać Autorowi wyrazy mojego szacunku i podziękowania za tę wspaniałą Listę Polską.

Dziękuję i przekażę. Z tekstów Tomasza Łysiaka, fascynujących, pięknych, jesteśmy bardzo, bardzo dumni! Pozdrawiam serdecznie i proszę o naszym tygodniku pamiętać!

Panie redaktorze - co Pan sądzi na temat pomysłu przejścia PiS w Parlamencie Europejskim z frakcji Konserwatystów do EPP? Czy Pana zdaniem wzmocni to pozycję Polski w PE?

Trzeba to poważnie rozważyć, ale jeden argument wydaje się ważny: przykład Orbana pokazuje, że członkostwo w EPP daje pewną ochronę przed atakami i nieco ułatwia zmiany w kraju. Inna sprawa, że w przypadku PiS może to się nie udać. Podsumowując - rozważałbym to, ale bez pośpiechu i z zimną analizą zysków i strat, z twardym negocjowaniem i w obecnej frakcji, ECR, i w EPP

Ile można zarobić na propagowaniu nienawiści do wolnej, niepodległej Polski? Czy ogłupianie wyssanymi z palca kłamstwami całego społeczeństwa traktuje Pan jako swoją misję? Czy rządząca w Polsce Chadecja jest wg pana antykatolicka?

Ojej, ojej. Kopiuje pan z Niesioła? Co do pieniędzy - nie sądzę by którykolwiek z kolegów z mediów rządowych zamieniłby się z nami na zarobki. Za to my nie musimy kłamać.

Dlaczego także i media z szeroko pojmowanej prawej strony wpisują się w szerzenie czarnego PR i nagonkę medialną na Janusza Korwin-Mikkego i Kongres Nowej Prawicy? Poza tym jaki jest sens istnienia dwóch prawie identycznych tygodników tj. „wSieci” i „Do Rzeczy”?

Cóż, nie zgodzę się, że była jakaś nagonka. Ja naprawdę nie chciałbym by energię zmiany w Polsce przejął JKM, bo skończy się gorzej niż wtedy gdy przejął ją Roman Giertych i LPR. No i te putinowskie afiliacje - naprawdę strach się bać. To już lepiej głosować na SLD, oni przynajmniej się moskiewskich sojuszy wstydzą... Co do dwóch tygodników - one są jednak inne. Nie mówiąc o kapitale. Pomiędzy naszym, polskim i godnym zaufania, a tym od wydawcy "Wprost", który robił haniebne rzeczy, widzę zasadniczą różnicę. A który poradzi sobie lepiej, który przetrwa, to już rozstrzygną czytelnicy . Na pewno w takim wypadku dojdzie do jakiejś fuzji autorów.

Ale czy przykład Orbán Viktor nie pokazuje, że można lawirować między Unią i Rosją z korzyścią dla kraju, mimo paskudnej historii(przecież chyba Węgrzy doskonale to wiedzą)? My przez bezsensowne machanie szabelką w sprawie Ukrainy nie zyskaliśmy nic, a dużo straciliśmy- choćby embarga, a i Ukraińcy wcale nas nie lubią bardziej. Nie mam powodów by lubić Putina, aczkolwiek nie mam powodów, by nie zauważyć, że Obama do pięt mu nie dorasta. Ot choćby Syria, Krym. Z resztą Rosja pokazała Stanom, jakie są słabe i co obecnie znaczą poprzez biznes z Chińczykami.

Tu się pozwolę nie zgodzić. To czy Rosja jest na naszej granicy czy dalej, w okolicach Doniecka, to dla Polski zasadnicza różnica. Zasadnicza.

Portal wPolityce.pl przy kilku problemach na starcie, jest bardzo dobry. Będziecie jako zespół rozszerzać go tematycznie, jakie plany?

Dziękuję! Kłopoty jak zawsze w takich sytuacjach były, choć miało nie być. Ale poszliśmy do przodu i teraz fruwa, od momentu zmiany pozyskaliśmy ponad 30 procent więcej czytelników. Planujemy dalsze zmiany, inwestycje, nowe treści. To będzie duży, zasobny w treści, barwny i wszechstronny portal. Nowości pewnie w okolicach wakacji.

Muszę zapytać pytanie o TV Republika. Sam nie lubię wbijać klina pomiędzy wolne media, ale to pytanie mnie nurtuje. Kilka tygodni temu była 1 rocznica powstania. Jak Pan ocenia rozwój tej stacji. Mnie bardzo irytuje, że w przeglądzie prasy nawet się nie zająkną o „wSieci”.  Dzisiejszy obraz tego medium odbiega od moich wyobrażeń.

Cóż, jeśli tak jest, to przykre. Ale nie można się obrażać - na wPolityce.pl ciekawe informacje TV Republika zawsze będą się znajdowały. Raz, że to jest fair. Dwa, że nie może odnieść sukcesu medium zamykające się na ważne ośrodki informacyjno-opiniotwórcze. I czytelnicy naszych portali, gdzie omawiamy każde ciekawe wydarzenie i tekst, to doceniają. Dziękujemy!

  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.