Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!
nie pamiętam hasła

"Komsomolska Prawda na Litwie"

opublikowano: 20 grudnia 2013

Wileński Sąd Okręgowy ukarał grzywną w wysokości 500 litów (145 euro) kompanię LK massmedia, wydawcę tygodnika „Komsomolska Prawda na Litwie” za propagowanie symboliki komunistycznej.

Chodzi o winietę gazety, na której znajdują się flaga i herb ZSRS, sierp i młot, czerwona pięcioramienna gwiazda oraz pięć sowieckich orderów. Z takim logotypem „Komsomolska Prawda” ukazuje się bez problemu w Rosji, a także na Ukrainie, na Białorusi czy w Mołdawii. Sąd w Wilnie uznał jednak, że ich eksponowanie na Litwie jest propagowaniem systemu totalitarnego.

Nałożona grzywna okazała się minimalna, gdyż podczas procesu wydawca przyznał, że nie miał świadomości, iż łamie prawo oraz zadeklarował, że w kolejnych wydaniach tygodnika sowieckie emblematy znikną z winiety.

Przypomnijmy, że na Litwie od 2008 roku obowiązuje zakaz propagowania komunistycznej symboliki sowieckiej. Prawo dopuszcza jej eksponowanie jedynie w ramach działalności muzealnej, historycznej, oświatowej, artystycznej, naukowej i antykwarycznej. Przykład małej Litwy pokazuje, że można walczyć z elementami zbrodniczej ideologii, nawet narażając się wielkiemu sąsiadowi.

Grzegorz Górny 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła