Krótkie życie politycznych dziewic

opublikowano: 22 maja 2018
Krótkie życie politycznych dziewic lupa lupa
Fratria

Robią dobrą minę do złej gry i zapewniają, że przyszłość należy do nich. Nowoczesna rozpada się na naszych oczach, choć jej liderzy twierdzą, że wyborcy jeszcze zatęsknią za liberalnymi wartościami – czytamy tekście Mai Narbut w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Publicystka „Sieci”, w związku z niedawnym odejściem Ryszarda Petru oraz dwóch posłanek, analizuje obecną sytuację Nowoczesnej na scenie politycznej.

Nowoczesna – partia utworzona przez trzydziestolatków i czterdziestolatków dla trzydziestolatków i czterdziestolatków – nie miała oferować przytulenia wyborców do serca. Nie nastawiała się na wykluczonych ani poszkodowanych przez transformację, ale na beneficjentów zmian, którzy oczekiwali potwierdzenia swego statusu i pragmatycznego rozwiązania pewnych problemów – czytamy.

Jedną ze spekulacji na temat przyszłości partii jest możliwość połączenia Nowoczesnej z Platformą Obywatelską:

Kiedy Katarzyna Lubnauer opowiada o planach partii i powrocie do liberalnych wartości, jej zwolennicy zaś zapewniają, że między nią a Grzegorzem Schetyną jest szczególna chemia, obserwatorzy sceny politycznej nie mają złudzeń – nieuchronnie zbliża się moment, w którym Nowoczesna zostanie po prostu skonsumowana i wchłonięta przez PO.

– To będzie face lifting Platformy kosztem Nowoczesnej, przejmie najlepsze kadry i ma dobrą okazję, by zmienić szyld na nowszy, lepszy. Wzmocni się i urośnie w siłę, a Nowoczesna nie będzie stawiała żadnych warunków, bo nie może, jest za słaba. Zapanuje pewien porządek na scenie politycznej – przepowiada Jakub Bierzyński

Narbut w swoim tekście przytacza także opinie politologów, które jednoznacznie wskazują, że partia chyli się ku upadkowi:

– Wahadło wychyli się w drugą stronę. Wyborcy będą mieli dość przykładania nadmiernej wagi do historii, żołnierzy wyklętych i tym podobnych treści – wtóruje jej Paweł Rabiej. Politolodzy nie mają jednak złudzeń – czas Nowoczesnej definitywnie się kończy. – To największa klęska partii, z jaką mieliśmy w Polsce do czynienia. Po Nowoczesnej nic nie zostanie poza memami. Nie wniosła żadnych treści – podkreśla prof. Chwedoruk.

Więcej na temat politycznej sytuacji Nowoczesnej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od 21 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl  i oglądania ciekawych audycji telewizji internetowej www.wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła