Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Lokalność to siła

opublikowano: 21 sierpnia 2017
Lokalność to siła lupa lupa

Pracownie Orange to miejsca, gdzie mieszkańcy małych miejscowości poznają nowe technologie, ale przede wszystkim uczą się żyć i działać wspólnie. A to warunek rozwoju

Miejscowości, w których mieszkańcy są indywidualistami, dbającymi tylko o własne interesy rozwijają się wolniej niż miasteczka czy wsie, gdzie udało się stworzyć silną lokalną społeczność, która wspólnie działa i wie, co to dobro zbiorowe” – zauważył w ubiegłym wieku James Caleman, amerykański socjolog i twórca terminu „kapitał społeczny”.

Niestety, Polska przez lata plasowała się na ostatnich miejscach w rankingach mierzących wysokość tzw. kapitału społecznego. Gorzej jest tylko w Bułgarii, na Cyprze i w Słowacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest pewnie kilka, ale część winy ponoszą nasi politycy i urzędnicy, którzy przez lata utrwalali w nas przekonanie, że najlepiej jest samemu dbać o siebie, nie liczyć na żadne państwo, a sąsiadów lepiej trzymać na dystans. To się powoli zmienia, ale w dalszym ciągu jest w nas dużo niechęci do działania w grupie. Tzw. działalność społeczna jest dla współczesnych 40-50‑latków stratą czasu, a dobro wspólne – schedą po czasach PRL. Na szczęście powstaje coraz więcej miejsc, gdzie myśli się inaczej. Trend na robienie czegoś wspólnie, po to żeby wszystkim w okolicy żyło się lepiej i milej, najbardziej widać w dużych miastach. Ale coraz częściej moda ta dociera również do małych wsi i miejscowości.

– Pracujemy z ludźmi, którzy wiedzą, że aktywność społeczna to nie wysiłek na marne. Że działając razem można naprawdę wiele osiągnąć – przekonuje Bartłomiej Kuczyński z Fundacji Orange.

Pięć lat temu Fundacja postanowiła zaktywizować lokalne społeczności i ruszyła z programem „Pracownie Orange”.

Multimedia pod strzechy

– Ogłosiliśmy, że kupimy nowoczesny sprzęt multimedialny i wspomożemy organizacyjnie aktywistów z małych miejscowości, którzy napiszą ciekawy program działań dla swoich mieszkańców – opowiada Kuczyński. – Biorący udział w programie musieli mieć tylko lokal, w którym świetlica mogłaby działać co najmniej przez pięć dni w tygodniu.

W ciągu kilku lat Fundacja Orange pomogła wyremontować i wyposażyć 77 pracowni. Ożyły zapuszczone wiejskie świetlice, biblioteki, kluby. Pojawiły się w nich nowej generacji komputery, skanery, konsole do gier, a w niektórych nawet drukarki 3D. Wyremontowane i dobrze wyposażone miejsce, a także atrakcyjne zajęcia i warsztaty przyciągają mieszkańców. Nie tylko tych młodych. Np. w Goleszach Dużych w powiecie piotrkowskim wśród osób przychodzących do pracowni najwięcej jest dzieci w wieku szkolnym, ale także tzw. 50 plus.

Z kolei w Sokołowsku koło Wałbrzycha hitem, który przyciąga ludzi, jest drukarka 3D. Jedni chcą ją tylko zobaczyć, inni podrukować eksperymentalnie. – To jest prawdziwy szał – opowiada Michał 14-letni mieszkaniec Sokołowska, który całkiem biegle operuje dziś tym cudem technologii.

Dzięki działaniom pracowni i prowadzeniu przez nią m.in. klubu kodowania umiejętność programowania jest dziś niemal powszechna. Młodzi użytkownicy otwarcie mówią, że w przyszłości chcą zostać informatykami. Animatorzy prowadzą specjalnie dla nich zajęcia z programowania i kodowania gier, które cieszą się ogromną popularnością.

– Jest jeden chłopiec, który ma stwierdzone ADHD, jest w pierwszej klasie gimnazjum, a już tak dobrze programuje, że moglibyśmy go wysłać na politechnikę – mówi jedna z animatorek.

O tym, co jeszcze dzieje się ciekawego w pracowni w Sokołowsku, można przeczytać na stronie www.pracownieoragne.pl.

Internet jednoczy

To właśnie tu można się przekonać, że pracownie naprawdę żyją, bo zdecydowana większość z nich dzieli się swoimi doświadczeniami na platformie pracownieorange.pl. Publikują zdjęcia z imprez, które się odbyły, opisują emocje i radość uczestników oraz organizatorów, zaangażowanie lokalnego biznesu, mieszkańców.

Na portalu są różnego rodzaju wyzwania czy konkursy, w których pracownie mogą brać udział, zdobywając punkty, wymieniane potem na nagrody. Może to być np. piłka, tablet lub ciekawa gra zespołowa. Takim wyzwaniem może być np. zorganizowana przez pracownię akcja konstruowania latawców promujących spędzenie wakacji w konkretnej miejscowości. Albo zorganizowanie olimpiady podwórkowej. To świetna inicjatywa integrująca pokolenia, bo starsi mogą pokazać młodszym, jak gra się w kapsle albo w klasy, bawi się w chowanego albo „miasta-państwa”.

Przedstawiciele Fundacji Orange chcą przede wszystkim propagować nowe technologie wśród mieszkańców małych miejscowości, którzy mają do nich mniejszy dostęp niż ci żyjący w dużych miastach.

– Współpracujemy z organizacjami, które w naszych pracowniach prowadzą np. warsztaty z robotyki, montażu filmów, pokazują dzieciom, jak działa drukarka 3D, budują z nimi drony – mówi Małgorzata Kowalewska, koordynatorka programu z Fundacji Orange. – Gdy zaczynaliśmy, chcieliśmy zapobiegać przede wszystkim wykluczeniu cyfrowemu. Teraz internet i komputery są już w wielu domach, chodzi głównie o to, by pokazać, jak można mądrze używać technologii, jak podnosić kompetencje cyfrowe. Jednak to liderzy pracowni decydują o jej formule i ofercie zajęć.

Rola lidera

Sprzęt, który świetlicom kupuje Fundacja Orange, jest bardzo ważny, ale najważniejsi są ludzie. Tzw. liderzy albo, jak kiedyś mówiono, społecznicy, którym nie wystarcza życiowy schemat: praca – dom. Bez przerwy coś organizują, robią coś dla innych.

Takim niespokojnym duchem jest Asia, jedna z mieszkanek Tarnowskiej Woli w województwie podkarpackim. Kilka lat temu, gdy dowiedziała się, że w jej miejscowości może powstać nowoczesna pracownia multimedialna, namówiła mieszkańców Tarnowskiej Woli i Dębniaka, wsi, które od zawsze były z sobą skonfliktowane, by wspólnie przygotowali wniosek do Fundacji Orange. Wszyscy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników i z wielkim entuzjazmem przyjęli wiadomość, że wśród 50 szczęśliwców znalazła się również Tarnowska Wola.

Na początku sądzono, że pracownia to będzie taka „kafejka internetowa”. Ale stała się czymś więcej.

Przychodzą tu zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Uczą się nowych technologii, odkrywają swoje pasje. Często osoby, które jeszcze kilka lat temu korzystały z oferty pracowni jak uczestnicy, dziś pracują w niej jako wolontariusze. Mimo swoich zajęć w innych miejscowościach przyjeżdżają do Tarnowskiej Woli, by np. prowadzić zajęcia taneczne.

– Pracownia skupia wokół siebie ludzi, którym chce się tu przychodzić i robić charytatywnie coś dla innych – mówi jedna z pracownic urzędu gminy.

Aktywność jest jak wirus. Dobry wirus. Społecznikom z pracowni udało się np. namówić do współpracy wiele lokalnych firm i instytucji. Dzięki ich wsparciu na terenie otaczającym świetlicę stanęła piękna altana, miejsce do zabaw. Można tu robić imprezy plenerowe, takie jak choćby coroczny piknik sąsiedzki. Ludzie przychodzą tu nie tylko pogadać i pobawić się, lecz także smacznie zjeść, bo tradycją się już stało, że kiełbaski na grilla zapewnia zaprzyjaźniona masarnia.

Dla Asi pobudzanie innych do wspólnego działania i zachęcanie do współpracy jest jedną z najważniejszych zasad w życiu. Przyznaje, że pojawienie się w Tarnowskiej Woli pracowni Orange było przełomem. Dzięki niej mieszkańcy na nowo się poznali, dostrzegli, że wspólnie mogą zmienić coś w swoim otoczeniu i zyskać atrakcyjne i własne miejsce spotkań. A przy okazji Tarnowska Wola z tej „za lasem” stała się dobrze znaną i atrakcyjną dla innych mieszkańców gminy miejscowością.

Będą nowe pracownie

Przykładów takiej rozbudzonej przez pracownie aktywności lokalnej jest wiele. Ot, choćby Polanka Wielka (województwo małopolskie) czy Huszlew (mazowieckie). W tym roku do grona 77 pracowni dołączą nowe.

Fundacja Orange ogłosiła właśnie kolejną edycję konkursu na nowe świetlice. Każdą wyposaży w komputery,, konsolę do gier, telewizor LCD i meble, zapewni bezpłatny dostęp do internetu. Pomoże też w prowadzeniu placówki, a liderom zorganizuje szkolenia. Nabór wniosków ruszył 10 sierpnia i potrwa do 8 września. Fundacja do końca roku otworzy 25 pracowni. Do programu mogą się zgłaszać lokalne grupy inicjatywne, składające się z minimum trzech osób, które przedstawią wstępny pomysł na działanie pracowni. Spośród nadesłanych wniosków komisja wybierze 64 najciekawsze propozycje, a o ostatecznej lokalizacji 25 pracowni zdecydują internauci w głosowaniu on-line.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.pracownieorange.pl.    

Jadwiga Marcińska

  

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.