Łysiak: Polska powinna wspierać Ukrainę

opublikowano: 21 października 2014
Łysiak: Polska powinna wspierać Ukrainę lupa lupa
fot. wPolityce.pl

Zapis czatu z Tomaszem Łysiakiem.

Co Pan myśli o JKM i jego partii?

Kiedyś nawet mocno sympatyzowałem z UPR. Jednak, chociaż niektóre pomysły i idee JKM, szczególnie dotyczące gospodarki, uważam za słuszne, to jednak nie zgadzam się z jego spojrzeniem na polską historię. To zaś jak rozumiemy procesy historyczne jakie miały miejsce kiedyś, wpływa na nasze rozumienie tego co dzieje się dzisiaj. Jakie postawy zatem uznajemy za słuszne. Konkretnie, nie zgadzam się z tak krytyczną oceną polskich powstań, czy też postaci Komendanta Józefa Piłsudskiego.

Czy podziela Pan zdanie swojego Taty w/s Ukrainy?

Spodziewałem się pytań o Ukrainę. Nie podzielam zdania mojego Taty w 100%. Uważam, że Polska powinna angażować się politycznie w wydarzenia na Ukrainie, gdyż historycznie oraz z punktu widzenia naszych przyszłych korzyści, to powinien być rejon naszych wpływów. Ponadto sądzę, że najpotężniejszym wrogiem naszego kraju, od wieków jest Imperium Rosyjskie. Jednak myślę, że warto wsłuchać się w głos, zarówno mojego Taty, jak i ks. Isakowicza-Zaleskiego, gdyż banderowskie środowiska mają bardzo duży wpływ na dzisiejsze oblicze Ukrainy. Być może więc, nasza pomoc w chwili rosyjskiej agresji nie powinna być tak bezinteresowna, lecz warunkowana tym jak Ukraina będzie się odnosić do przeszłych i obecnych stosunków polsko-ukraińskich.

Sprawa Ukrainy jest o tyle ważna, iż jest to bufor pomiędzy Nami a Rosją. Wołyń, UPA, i historia która Nas dzieli. Są ważne, ale czy wydarzenia z ostatnich miesięcy (agresja sowiecka) za naszą wschodnią granicą nie martwią Pana?

Oczywiście, że martwią. Dlatego, moje zdanie jest takie iż obecnie Polska powinna wspierać Ukrainę w walce z Rosją. Jednak nie powinniśmy tego robić bezwarunkowo. Powinniśmy jednocześnie naciskać na Ukrainę, by dokonała przemiany w przyjętym oficjalnie spojrzeniu na swoją historię. Nie podoba mi się, że Poroszenko ustanawia święto narodowe w dzień UPA, a my wobec tego milczymy. Jak we wszystkim zatem, także i nasz stosunek wobec Ukraińców powinna cechować mądra równowaga.

Jest Pan w komitecie wsparcia Liceum Polonijnego w Warszawie! Proszę o wsparcie idei by tygodnik „wSieci” im patronował, wspierał, reklamował etc. Co Pan na to? Ci uczniowie z Kresów to tez nasza historia, nieprawdaż?

Dziękuję za głos w sprawie Liceum Polonijnego. Postaram się porozmawiać o tej sprawie z redaktorem Michałem Karnowskim.

Gratuluje i dziękuję Panu za Romualda Traugutta!

Wiele pokoleń Polaków dziękowało w modlitwach Trauguttowi za jego postawę. A 150-a rocznica jego śmierci na stokach Cytadeli przeszła w tym roku jakoś cicho...

Gratuluję bardzo ciekawego czerpania z wątków staropolskich. No i zachęcam do propagowania tej pięknej epoki, bo z doby napoleońskiej wydobyto już to co najpiękniejsze (wiadomo, za czyją sprawą...). Serdeczne pozdrowienia!

Dziękuję. Dodam tylko, że sarmatyzm za PRL-u był ciągłym obiektem propagandowych i edukacyjnych manipulacji. Zrobiono z polskiej szlachty bandę pijanych warchołów, pełną wad. Tymczasem ci nasi nobile - owszem pełni ułomności charakteru - mieli jednak serca pełne Polski. Szlachecki dwór to była ostoja polskości.

Witam, pytania z dwóch beczek: jak ocenia Pan realizację misji TVP poprzez zapowiedź wyświetlania homospota? Co sądzi Pan o planach projektu filmowego W. Smarzowskiego pod hasłem "Wołyń"?

Nic nie wiem jeszcze o homospocie, ale samo hasło już brzmi potwornie. Co do filmu Smarzowskiego, trudno mówić cokolwiek przed obejrzeniem. Mam nadzieję, że to będzie naprawdę poruszający film. Smarzowski mówi, że robi go z perspektywy polskiej. I dobrze, bo jaka inna miałaby być? Mam nadzieje, że ten film wstrząśnie Polakami, a rocznice Rzezi Wołyńskiej będą miały odpowiednią rangę i wymiar.

Jak Pan uważa, czy w Polsce może się coś zmienić na lepsze, według wzorca węgierskiego?

Chyba nie. Gdyby tak było to wzorzec węgierski już powinien się sprawdzić, przy kilku kolejnych aferach rządu Tuska. Za każdym razem były zamiatane, a po kilku dniach medialnego szoku wszystko wracało do normy. Na straży stoją stróże medialnego, publicznego porządku, a to z Czerskiej, a to z Wiertniczej.

A mnie interesuje czym kieruje się w życiu Tomasz Łysiak?

Przykazaniem miłości.

W jakim kierunku idziemy jako kraj według Pana oceny, co nas czeka jeśli nic sie nie zmieni?

Jeśli rzeczywiście nic się nie zmieni, będą się też pogłębiać podziały. Większość niestety będzie się rozmywać w paneuropejskiej papce kulturowej. To co obecnie się dzieje, to wojna o naszą przyszłą polską tożsamość. Podstawowe pytanie jakie powinniśmy sobie stawiać, to jacy będą Polacy za 20-30 lat?

Czy dzisiejsze opady deszczu są winą Tuska?

Nie. To wynik tego, że Słońce Peru zaszło i znajduje się pewnie teraz w Brukseli.

Jaką książkę poleciłby Pan na jesienny wieczór?

Ja do łóżka czytam "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza á Kempis. Ale nie jest to lekka lektura.

Czy Sawicki powinien zostać nabity na widły za swoje słowa?

Byłby frajerem gdyby dał się nabić na widły.

Kiedy nowy Dedektyw Inwektyw ?

Jeśli pytanie dotyczy płyty, to kolejna pewnie ukaże się na 20-lecie audycji.

Do rzeczy, jak Pan ocenia postawę biskupów w czasie synodu? Jak dobrze wiemy budził on sporo kontrowersji, mimo tego, iż finalny dokument na to nie wskazuje.

No cóż, jak widać Kościół jest żywy intelektualnie, lecz nadal konserwatywny jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. To chyba dobrze?

Nie wiem czy może Pan zdradzić, ale czy Waldemar Łysiak pracuję nad nową książką? Jak tak, to może Pan uchylić rąbka tajemnicy nad czym pracuję?

Tak, już niedługo ukaże się najnowsza książka mojego Taty. Ale nie mogę zdradzać szczegółów.

Dlaczego nie jest Pan łysy?

Myli się Pan, jestem "Łysy". Tak mówiono na mnie już w podstawówce.

Dlaczego Legia?

Moje miasto, mój klub.

Panie Tomaszu, kiedy następna część "Cytadeli" i wznowienie tomu pierwszego?

Toczą się właśnie rozmowy z poważnym wydawcą, który planuje wznowienie wraz z NCK pierwszej części powieści, a także wydanie drugiej. Planuję także wydanie wyboru esejów prasowych z tygodnika "wSieci" oraz "Gazety Polskiej".

Czy wywieszanie flag OUN-UPA w Polsce przez Ukraińców uważa Pan za normalne? Bo w Przemyślu studenci Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej z Ukraińskimi paszportami pozwolili sobie na taką demonstrację.

Uważam wieszanie flag OUN-UPA w Polsce za skandaliczne. Zresztą myślę, że symbolika UPA oraz OUN powinna być w Polsce prawnie zakazana. Tak samo jak symbole hitlerowskie, czy sowieckie.

Kiedy w Polsce będzie lepiej?

Jak dalej rządy będą sprawować ludzie pokroju Tuska, czy Kopacz, to jeszcze długo nie będzie lepiej.

Czy jutro kibice Legii obiją Lwów ??

Co prawda jadą do Kijowa, ale po drodze może zostawią kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim.

Bardzo serdecznie dziękuję za spotkanie i przepraszam tych, którym nie zdążyłem udzielić odpowiedzi. Dobrej nocy! 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła