Makowski: Nie czytam "GW" od 1991 r.

opublikowano: 8 stycznia 2014
Makowski: Nie czytam "GW" od 1991 r. lupa lupa

We wtorek 7 stycznia o godz. 20.00 odbył się czat z satyrykiem Ryszardem Makowskim, współpracownikiem tygodnika „wSieci”. Poniżej prezentujemy zapis tej rozmowy.

Jakich rad udzieliłby Pan młodym ludziom, którzy chcą być dziennikarzami?

Jako młody człowiek nie chciałem być dziennikarzem. I nie wiem co radzić. Przede wszystkim coś przeżyć i obserwować świat.

A jak się wybić?

Tego nie wiem, mnie to zajęło dosyć długi czas. Cierpliwością.

co Pan sadzi o nachalnej, tepej propagandzie w prorzadowych mediach i czy Polska bedzie kiedys normalnym, zdekomunizowanym krajem, a nie postbolszewicka kolonia i wycierakiem dla koncernow ? jest na to szansa ?

Jestem sceptykiem. 25 lat się udawało, czemu ma się nie udawać dalej ogłupiać ten naród.

Jest szansa na reaktywację kabaretu OTTO w starym, czteroosobowym składzie?

Chciałbym. Nawet w zeszłym roku rozmawiałem z kolegami, ale bez wyraźnego odzewu.

Jakie studia Pan skończył? Opłacało się?

Chemię na PW. Jeśli chodzi o życie towarzyskie, to na nic bym nie zamienił.

Co sądzi Pan o najnowszym pomyśle rządu, czyli obowiązkowe alkomaty od 2015 r.?

W Alkoholach 24 niech wprowadzą alkomaty.

Niepokoi mnie wyjątkowo aktywny w Polsce Gender, czy jest aż tak źle z Polakami i ludźmi wykształconymi by akceptować cos tak irracjonalnego? Czym można wytłumaczyć to zjawisko- zmiana mentalności po dziesiątkach lat komunizmu?

Gender jest krzykliwe i ma aprobatę mediów, ale jak każdy idiotyzm długo nie pociągnie. Z tym, że może wyrządzić szkody.

Nie wie Pan kiedy UE zakaże palonej kawy? W końcu zakazała wędzonych wędlin i kiełbasy, przecież dba o nasze zdrowie, a pozwala pić kawę? Paloną? Tyle w tym rakotwórczego węgla, tyle trucizn, a ja się tym truję... Uwielbiam smak kawy, palonej oczywiście, ale unia powinna tego zakazać, a wtedy nasz kochany rząd by to bez dyskusji przyjął i przestałbym się truć, bo byłoby to nielegalne. Ci wszyscy sprzedawcy, palacze kawy, którzy nas nikczemnie trują mogliby stracić pracę, moglibyśmy się dalej uzależniać od importu, a czemu się tego już teraz nie robi?

Lepiej się nie uzależniać, ani od kawy palonej, ani od kiełbasy, a przede wszystkim od Unii.

Panie Ryszardzie zadam Panu sztandarowe pytanie "Jak żyć" ? Co Pan poradzi młodym ludziom bez pracy i perspektyw na życie ?

Trzeba walczyć i nie poddawać się. Osobiście zawsze szukałem własnej drogi, typu wolny zawód czy warsztat rzemieślniczy. Nie być pracownikiem było zawsze moją dewizą. Nie zawsze się udaje, ale tego należy się trzymać.

 

czym różni się gazeta W sieci od kabaretu, Panie Rysiu?

Im mniej się różni tym dla mnie lepiej. Dobry kabaret to niezwykle odpowiedzialne zajęcie.

Nie czuje Pan dyskomfortu pisząc dla tygodnika, który lubi określać się jako niepokorny, wolny i niezależny, a jest finansowany przez przedsiębiorstwo związane z PiS?

Każdy tygodnik musi mieć jakąś podpórkę finansową, a ta mi się wydaje najuczciwsza z możliwych. Tygodnik wydaje Fratria, a nic nie wiem o jej powiązaniach z PiS -em.

A co Pan sądzi o Owsiaku i WOŚP?

Spartolona sprawa. Lewactwo niepotrzebnie się wylało tak nachalnie z przedsięwzięcia.

Z czego PAN się dziś śmieje? Poza Tuskiem, PO i pą Prezidą?

Tematów jest naprawdę dużo Go Go vis a vis kościoła mnie ubawiło, choćby.

A to kto ?

Że niby ja czy Tusk?

Co by Pan radził: w jaki sposób jeszcze( nie tylko przez internet) docierać do ludzi z gazetemi, z programami mówiacymi o prawdziwej sytuacji w Polsce, w jaki sposób udostępniać te wiadomości?

Dziś w przychodni zdrowia byłem z mamą, która sie źle czuła i lekarz zgodził się ją przyjąć, ale musiałem wyciągnąć kartę poza kolejnością. Tłum czekający do okienka rzucił się na mnie słownie. Powiedziałem - Jak się głosowało na Tuska, to nie ma się teraz co tak indyczyć. Ucichli.

Czy wierzy Pan w wygrana PiS-u ?

Biorąc pod uwagę referendum warszawskie, kiedy PiS nie było w stanie wyraźnie wskazać swojego kandydata na prezydenta Warszawy i patrząc na kadry PiS -u, mam spore obawy. Dużo ludzi nienawidzi PiS, a PiS mało robi by ich spróbować przekonać.

Czy PO byłaby w stanie odebrać PiS wieniec zwycięstwa poprzez nagły zwrot w polityce prorodzinnej i jednoznaczne odcięcie sie od zboczeńców z Palikociarni? Duża pomoc rodzinom jak na Węgrzech i na nowo "klękanie przed księdzem"? Co Pan Redaktor na taki obrót spraw?

Lepiej niech Pan nie podpowiada. Na pewno to zrobią. Już Tusk jeździ i to da rezultaty.

Co pan rozumie poprzez hasło "wolne media"?

To takie kiedy wszystkie opcje mają szanse na równy przekaz. Pomiędzy 19:00 a 20:00, u nas są tylko tuby propagandowe sterowane przez wajchowych.

Robi Pan dobrą pracę, tak trzymać.  Jak nie damy rady inaczej, to przynajmniej ich wyśmiejemy

Jest to jakaś koncepcja. Dość mi bliska.

 

Gdzie jest słonko kiedy śpi?

Czeka aż ranne wstaną zorze za wzgórkiem.

Mając do wyboru haszysz lub makowiec, co by pan wybrał ? I czy Pana rodzina nie jest rodziną narkomanów ?

Lubię bardzo mak. Ani moje dzieci, ani ja nie ćpamy.

Czasami wydaje mi się, że przydałby się porządny wstrząs grupie trzymającej władzę w postaci protestów jakie mają miejsca na całym świecie. Czy myśli pan, że taki scenariusz jest możliwy?

Ci, którym się nie podoba dają drapaka za granicę. I trudno im się dziwić. Ale gniew ludu może nastąpić. Ja dwóch lat z tą władzą sobie nie wyobrażam. Horror.

Chciałbym by ktoś w końcu wytłumaczył mi co to te straszne Gender wypromowane przez media (Lewicowe i prawicowe).

Nie jestem niestety obeznany w tym temacie. To takie jasełka by ludzie już zupełnie zgłupieli.

Kiedy pan zawita z koncertem do Sandomierza?

Ja mogę w każdej chwili, ale przydałoby się jakieś zaproszenie.

Niedawno w szkole polonistka uznała, że zrobi lekcje o czasopismach po czym spytała się paru dzieciaków jedna odezwała się nieśmiało "No... wyborcza i... i nie wiem" ktoś się odezwał "No. Wyborcza jest fajna" jak Pan to skomentuje?

Nie czytam "GW" od 1991 r.

Panie Ryszardzie, jakie są Pana prognozy na 2014 rok jeżeli chodzi o sferę polityki? Będzie tak jak w 2013?

Nie jestem optymistą. Obecny układ trzyma się niestety mocno.

Kidawa-Błońska jest oficjalnie nowym rzecznikiem rządu Donalda Tuska choć nieoficjalnie już nim była... (Z tego co pamiętam Błońska zawsze zabierała głos w różnych niewygodnych dla D.T. sprawach)

To ma widać praktykę. Dla Tuska to dobrze.

Witam, jakie ma Pan zdanie o Ruchu Narodowym?

Konkretnie nie mam, ale podchodzę ostrożnie widząc tam niektóre twarze.

Co Pan sądzi o obowiązku wożenia alkomatu w aucie. słuszną linię ma nasza władza?

Kolejny absurd. Dziś taksówkarz tłumaczył, że wozi pijanych klientów i w aucie czuć alkoholem. Co wtedy?

 

Co Pan potrafi? Zreperować suszarkę do włosów? Zawiesić obraz? Przetkać zlew?

W 80. prowadziłem warsztat rzemieślniczy i potrafię dużo różnych rzeczy, ale czasu mało by je wymieniać.

Jak pan ocenia nagonkę prawicowych mediów na plany wprowadzenia edukacji seksualnej w kontekście wypłukiwania przez polskie nastolatki pochwy po seksie colą, by nie zajść w ciążę?

Nie biorę w niej udziału. Żadne przepłukiwania nie leżą w sferze moich zainteresowań.

Czemu cała polska strona partyjna "na prawo" nie może się raz dogadać i wystartować z JEDNEJ listy największej partii opozycyjnej do obecnego salonu i III RP i wygrać, a potem niech się dzielą jak chcą (PiS,SP, Nowa Prawica, Polska Razem to na oko ok.45% a tak wejdzie do sejmu tylko PiS z 30% bo reszta nie przekroczy progu wyborczego 5%) .... ?

Od lat 90. ktoś nad tym wyraźnie czuwa, żeby prawica była podzielona. Teraz i tak jest nieźle. Lansują każdą odnogę prawicy ile mogą, ale to nie daje takich rezultatów. I tak PiS zbiera elektorat.

Czy Ruch Narodowy więcej zabierze PiS-owi czy Nowej Prawicy ? (osobiście myślę, że obu partią zabierze po ok.1,5% głosów czym dla NP oznaczać będzie kolejny raz nie przekroczenie progu wyborczego, a dla PiS-u "marzenia" o zdobyciu większości poprzez tracenie głosów na mniejsze partię typu RN, SP czy Gowina).

Trudno to prognozować do drugiego miejsca po przecinku, gdy się nie wie nawet o cyfrze głównej.

Których publicystów ceni Pan najwyżej (spoza 'W Sieci') ? Czy nie brakuje Panu happeningów Naszości i Piotra Lisiewicza?

Cenię bardzo Rafała Ziemkiewicza i Marcina Wolskiego.

Bardzo wszystkim dziękuję za uczestnictwo i pytania. Trudno w ekspresowym tempie na wszystko odpowiedzieć. Polecam artykuły "wSieci" i mój profil na fb.

Jutro Tusk ma się ślizgać na Narodowym. Będą sprawdzać na bramkach, czy ktoś nie wnosi soli. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła