Nie o taką Polskę walczyłem

opublikowano: 20 października 2013

- Straciliśmy własny potencjał gospodarczy, Polska wymiera i emigruje. Dziś tylko jedno leży mi na sercu: żeby Polacy się przebudzili. Bo nie o taką Polskę walczyłem – mówi profesor Witold Kieżun.

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z prof. Kieżunem, wybitnym ekonomistą, byłym ekspertem ONZ, żołnierzem AK, uczestnikiem powstania warszawskiego, więźniem sowieckich łagrów, który od lat głosi tezę: „Polska jest krajem skolonizowanym dokładnie tak samo jak kraje afrykańskie, mimo że leży w środku Europy i należy do struktur zachodnich”.
W rozmowie z braćmi Karnowskimi, prof. Kieżun wyjaśnia, uważaną przez niektórych Polaków za szokującą, tezę. Twierdzi:  „Moje doświadczenie jest dość unikalne. Na własne oczy, pracując dla ONZ, widziałem ostry atak neokolonizatorów na młode państwa afrykańskie. Widziałem to w Burundi, widziałem w Rwandzie. Widziałem brak jakiejkolwiek etyki, brak skrupułów, niesłychaną brutalność”.

Pytany, jakie wnioski wyciągnął z tej afrykańskiej obserwacji w odniesieniu do przyszłości Polski, Kieżun zaznacza: „Nie ma żadnej etyki biznesu. Ona jest wykładana, ale ona nie obowiązuje. Parafrazując Lenina, etyczne jest to, co służy uzyskaniu większego zysku. O tym się głośno nie mówi, jednak tak jest, dotyczy do zwłaszcza wielkich koncernów, które są świetnie zorganizowane i silniejsze od wielu państw”.

Cała rozmowa z wybitnym ekonomistą, Witoldem Kieżunem, już w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 21 października br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła