Niepodległy polityk

opublikowano: 26 października 2013

 - „Polska nie jest własnością tego czy innego Polaka, tego czy innego obozu, ani nawet jednego pokolenia. Należy ona do całego łańcucha pokoleń, wszystkich tych, które były i które będą” – To jedna z myśli przewodnich, które pozwoliły Romanowi Dmowskiemu, Janowi Ludwikowi Popławskiemu i Zygmuntowi Balickiemu – muszkieterom ruchu narodowego – stworzyć na przełomie XIX i XX w. olbrzymi ruch – Ligę Narodową – pisze na łamach „wSieci Historii” prof. Jan Żaryn.

W najnowszym numerze „wSieci Historii” Jan Żaryn przypomina postać wielkiego Polaka - Romana Dmowskiego. „Nie był to łatwy do zaakceptowania polityk; pewnie i człowiek. W jednej ze swoich prac rozprawił się cierpko z romantycznymi marzycielami, którzy – jak pisał – od trzech pokoleń śpiewali: „Powstań Polsko, skrusz kajdany; dziś twój triumf albo skon”. Jak mogli; nie ma albo–albo; i pisał: „Człowiek, który w tym wypadku myśli to, co śpiewa, jest przestępcą. Sama myśl o tym, że Polska może skonać, jest zbrodnią” – podkreśla Żaryn.

Historyk przypomina ponadto, że w 1908 r. Roman Dmowski opublikował głośną książkę „Niemcy, Rosja i kwestia polska”. „Wyłożył w niej swoje poglądy na sprawy międzynarodowe. Zakładał wówczas, że w niedługim czasie dojdzie do konfliktu między Niemcami a Rosją – i stanie się on dla Polski błogosławieństwem. Będzie to owa wymodlona wojna, która spowoduje, że zaborcy nie będą już złączeni wspólnym interesem dławienia polskich aspiracji państwowych. Za największe zagrożenie dla ojczyzny Dmowski uznawał Niemcy”.

Więcej o Romanie Dmowskim, wielkim Polaku i niepodległym polityku – w najnowszym numerze „wSieci Historii”, w sprzedaży od 24 października br. Miesięcznik dostępny jest także w formie e-wydania pod adresem - http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła