Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 12/2017 (225)

NA POCZĄTEK

6
PRZEGLĄD TYGODNIA ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSK
9
TRENDY I OWĘDY RYSZARD MAKOWSKI
9
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
10
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
12
TYSIĄCE ZNAKÓW KRZYSZTOF FEUSETTE
13
WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD... ŁODZI MARTA KACZYŃSKA
14
O KOMPROMITACJI BRONISŁAW WILDSTEIN
15
FUNDUSZE BEZ ZASAD JAN PIETRZAK
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI

TEMAT TYGODNIA

17
MASKI OPADŁY WOJCIECH BIEDROŃ
20
HAKATA DEKANA MACIEJ PAWLICKI

KRAJ

22
ROSYJSKI KURS TUSKA MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO
26
Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM ROZMAWIA JACEK KARNOWSKI
30
PO SPRAWIE UNIJNEJ STANISŁAW JANECKI
33
NIEMĄDRE EMOCJE WOBEC ORBANA PIOTR SKWIECIŃSKI
36
W ŚWIECIE RÓWNOLEGŁYM KONRAD KOŁODZIEJSKI
38
REFERENDUM: POLITYCZNE CZY OBYWATELSKIE DOROTA ŁOSIEWICZ
40
NAGRODA DLA GRZECZNEGO MORDERCY MAJA NARBUTT

WSIECI KULTURY

43
MICHAŁ ŻEBROWSKI: NA DOBRE CZY NA ZŁE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
46
OTWARTE STRONICE: TARGI KSIĄŻKI W LONDYNIE GRZEGORZ GÓRNY
49
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
49
TEKST (NIE)SCENICZNY KAMILA ŁAPICKA
50
WOJCIECH MŁYNARSKI. TYTAN RYMOWANEGO INTELEKTU RYSZARD MAKOWSKI
52
TEATR TV: POWRÓT W WIELKIM STYLU PIOTR ZAREMBA
53
UPADEK HEDONISTY ŁUKASZ ADAMSKI
54
ZE SCENY I ZZA KULIS ADAM CIESIELSKI
55
"PASJA WG ŚW. ŁUKASZA" WYGRYWA W LONDYNIE ADAM CIESIELSKI
56
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

58
NIEDOBRY PRECEDENS JAN ROKITA
61
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI
62
KORPORACJA LASY TERESA HOŁÓWKA
64
RUCH "EUROPA CHRISTI" WOJCIECH RESZCZYŃSKI
65
IMIONA LOSU WOJECIECH WENCEL
66
SZKLANA BANIA DARIUSZ KARŁOWICZ

HISTORIA

67
DOPAŚĆ PENDERECKIEGO CECYLIA KUTA

ŚWIAT

70
LE PEN U WRÓTI ALEKSANDRA RYBIŃSKA
74
TURCJA, ODRODZENIE MOCARSTWA KONRAD KOŁODZIEJSKI
76
KRYM. PÓŁWYSEP STRACHU ROZMOWA MICHAŁA KARNOWSKIEGO
78
DOOKOŁA EUROPY Z KRYSTYNĄ GRZYBOWSKĄ

GOSPODARKA

80
MILIARDOWE ZYSKI SPÓŁEK KAJETAN KUTNOWSKI

KUCHNIA

88
MOJE SMAKI: NATALIA KLIMAS JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
89
SŁODKO-SŁONY/WINNICA MAZURKA ANNA MONICKA, ROBERT MAZUREK

NA KONIEC

90
ALICJA Z ONZ PIOTR SKWIECIŃSKI
91
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
92
MIŁO JUŻ BYŁO WIKTOR ŚWIETLIK
93
O LUDZIACH ALEKSANDER NALASKOWSKI
94
INSTALACJA UŻYCIA PŁUGU ROBERT MAZUREK
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
97
POPKULTURA MARTA LEWANDOWSKA
98
ILE DEMOKRACJI W DEMOKRACJI? ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Ujawnienie przez „Wiadomości” TVP i portal wPolityce.pl listu/instrukcji, którą szef Ringier Axel Springer Mark Dekan skierował do polskich dziennikarzy zatrudnionych tym koncernie, trudno uznać za drobnostkę. To raczej przysłowiowa kropka nad i. Kropka duża i wyraźna. Instrukcja Dekana dowodzi kilku spraw. Po pierwsze, skoro zagraniczny właściciel napisał ten konkretny list, to można podejrzewać, że napisał i inne, podobne (wliście nie ma sugestii, że ma on charakter szczególny, nadzwyczajny). Tym bardziej że teza oregularnym wpływaniu na linię niemiecko- -szwajcarskich mediów wPolsce miała solidne podstawy już wcześniej. Nie brakowało alarmujących sygnałów, mniej lub bardziej potwierdzonych pogłosek, także wyraźnych poszlak. Z wydarzeń w ostatnich miesiącach można wspomnieć np. o konsekwentnym krytykowaniu polskiej dyplomacji za samodzielne, nieuzgodnione z Berlinem działania. Pomijając oczywiście linię ogólną, sprowadzającą się do ostrego atakowania rządu na właściwie każdym polu. Po drugie, Dekan – wbrew jego obrońcom – nie snuje luź- nych rozważań. Wyraziście ocenia konkretne posunięcia rządu PiS, sięgając po słowa bardzo zaangażowane („ideologia i prymitywne manipulacje” – to ocena polityki Warszawy), nawołuje do konkretnych działań („podpowiedzmy czytelnikom…”, „do gry włączają się wolne media”). Można się spodziewać, że te sprawy bywają jeszcze bardziej precyzowane w czasie nieformalnych rozmów. Po trzecie, Dekan nie waha się przed ingerencją w sprawy dotyczące kwestii politycznych najwyższej rangi. Bo taką rangę ma pytanie o polskie stanowisko w sprawie Europy dwóch prędkości. To jest rzeczywiście – jak sam pisze – sprawa dotycząca „wolności ipomyślności przyszłych pokoleń”, ale właśnie z tego powodu powinna zostać rozstrzygnięta ( jeśli – oby nie – rozstrzygać ją będzie trzeba) przez samych Polaków. Ingerowanie przez czynnik zewnętrzny w kwestię tak fundamentalną musi być dla nas wszystkich poważnym sygnałem alarmowym. Na marginesie: list Dekana potwierdza, że decyzja o budowie Europy dwóch prędkości już zapadła. Dowodzą tego słowa o„autostradzie unijnej integracji”, na której obok „pasa szybkiego i wolnego ruchu” pojawi się „parking”. To nie jest spekulacja, to jest pewność. Niemiecka kanclerz zdecydowała, a niemiecka soft power – jak widzimy – już przystąpiła do realizacji tego fatalnego dla Polski i Europy projektu. W każdym szanującym się kraju sytuacja tak oczywistego wpływania na politykę państwa przez czynniki zewnętrzne musi wywołać poważną reakcję. Zwłaszcza że chodzi tu o działania, które na co dzień skrywane są pod parasolem rzekomego obiektywizmu, co jeszcze bardziej zamazuje sytuację. Coś z tym trzeba zrobić, jeśli chcemy poważnie traktować swoje państwo.

Jacek Karnowski

Tygodnik „wSieci” ujawnia – niemieckie media w Polsce dostają instrukcje z zagranicy!

20.03.2017

Na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci” czytamy o opublikowanym przez portal wPolityce.pl i Wiadomości TVP liście Marka Dekana, szefa niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego, w którym w bezpardonowy sposób instruuje on swoich pracowników na temat linii ideologicznej, jaką mają reprezentować w swoich publikacjach.

Czytaj więcej

W nowym numerze „wSieci” ujawnia – instrukcje ataku na polski rząd przychodzą z zagranicy!

20.03.2017

Na łamach nowego numeru tygodnika „wSieci” redakcja ujawnia skandaliczny list Marka Dekana, szefa niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego, w którym w bezpardonowy sposób instruuje dziennikarzy „Faktu”, „Newsweeka” i portalu Onet na temat linii ideologicznej, jaką mają reprezentować w swoich publikacjach.

Czytaj więcej

Le Pen u wrót

20.03.2017

Kandydatka Frontu Narodowego prowadzi w sondażach w niemal wszystkich regionach Francji, z wyjątkiem Île-de-France, Bretanii i Kraju Loary. W 2012 r. zgarnęła 18 proc. głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich, tym razem może liczyć na prawie 27 proc. Ale dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć, kto obejmie urząd po odchodzącym prezydencie Hollandzie – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Aleksandra Rybińska.

Czytaj więcej

„wSieci”: Nagroda dla grzecznego mordercy

20.03.2017

Na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Maja Narbutt porusza bulwersujący temat zwolnień warunkowych w polskich więzieniach. Okazuje się, że praktycznie każdy więzień może opuścić zakład karny, jeśli wystarczająco mocno się postara. Jest to tym bardziej wstrząsające, że nikt tak naprawdę nie weryfikuje, czy taki skazany nie stanowi zagrożenia dla społeczeństwa, nikt go nie bada, ani nie wydaje specjalistycznej opinii – decyduje sąd za podstawie akt więźnia:

Czytaj więcej

Rosyjski kurs Tuska

20.03.2017

Kilka miesięcy po katastrofie smoleńskiej polski kontrwywiad wojskowy prze do zacieśnienia stosunków ze służbami Kremla. Nawet szef ABW stanowczo się temu sprzeciwia. Minister obrony o niczym nie wie. Mimo to premier daje zielone światło. Umowa z Rosjanami zostaje zawarta. Dlaczego poprzedniemu szefostwu SKW i Donaldowi Tuskowi aż tak zależało na współpracy z Rosjanami? – zastanawiają Marek Pyza oraz Marcin Wikło.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła