Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 15/2019 (330)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
ŚWIĘCENIE KREWETEK KRZYSZTOF FEUSETTE
12
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
14
„ROZTRZASKANE LUSTRO” JAN PIETRZAK
15
O SZTUCE, SĄDZIE I INKLUZYWNOŚCI BRONISŁAW WILDSTEIN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
PRAWA TWÓRCÓW A WOLNOŚĆ SŁOWA MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

WIELKANOC

20
CAŁUN TURYŃSKI PRZED TRYBUNAŁEM NAUKI GRZEGORZ GÓRNY
24
TRZY DNI, KTÓRE ZMIENIŁY HISTORIĘ ŚWIATA MILENA KINDZIUK
28
CIAŁA ZMARTWYCHWSTANIE JAN ROKITA
28
Z ROMANEM BIELECKIM OP ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK

KRAJ

36
Z MARKIEM KUCHCIŃSKIM ROZMAWIAJĄ MAREK PYZA I MARCIN WIKŁO
41
DONALD ADAM SCHETYNA STANISŁAW JANECKI
46
ALFABET TYGODNIA HANNA KARP
46
F-35 NA HORYZONCIE KONRAD KOŁODZIEJSKI

NA ŚWIĘTA

49
O LEONARDZIE DA VINCI Z JERZYM MIZIOŁKIEM ROZMAWIA ALEKSANDRA JAKUBOWSKA
55
SEN ADAMA O WELONIE WOJCIECH LADA
60
WOJOWNICY NA GÓRZE STANISŁAW JANECKI
64
CZY TRUMP JEST NOWYM REAGANEM ŁUKASZ ADAMSKI
68
PROROK ZAGŁADY Z SILICON VALLEY ALEKSANDRA RYBIŃSKA
72
MAXI-DŁUŻNIK DOROTA ŁOSIEWICZ
76
PIĄTEK LEPSZY NIŻ RONALDO CEZARY KOWALSKI
80
Z MIŁKĄ RAULIN ROZMAWIA JAROMIR KWIATKOWSKI
84
UWAGA, SMARTFON! DOROTA ŁOSIEWICZ
87
Z ANDRZEJEM ZIÓŁKOWSKIM CM ROZMAWIA PIOTR SŁABEK
90
TOŻSAMOŚĆ JAKSY PRZEMYSŁAW BARSZCZ
94
ŻUR W DOM ANNA MONICKA
97
Z GABRIELĄ MUSKAŁĄ ROZMAWIA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
100
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
102
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
104
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

GOSPODARKA

106
HUAWEI JEST TECHNOLOGICZNYM SMOKIEM MICHAŁ JEDRZEJKOWSKI

KUCHNIA

119
MOJE SMAKI: JAJO W ROLI GŁÓWNEJ JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
120
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

121
UPADEK I POWSTANIE MACIEJ PAWLICKI
122
LIKWIDACJA JAKO PROGRAM WOJCIECH RESZCZYŃSKI
123
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
124
SZKOŁA ROZBITKÓW ALEKSANDER NALASKOWSKI
125
PUSTYNI NA ŚWIĘTA WIKTOR ŚWIETLIK
126
SZKOŁA BEZ KLAMEK I SZKOŁA BEZ KRZYŻA JAN POŚPIESZALSKI
127
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
128
TECHNIKI ŻYCZENIOWE RYSZARD MAKOWSKI
129
POD WIELKANOCNĄ CHORĄGIEWKĄ LESZEK DŁUGOSZ
130
BĄDŹ SOBĄ! KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Na ławie oskarżonych

 

Nasza cywilizacja powstała na dwóch fundamentach: filozofii greckiej i religii chrześcijańskiej. Można powiedzieć, że jej aktami założycielskimi były dwa procesy: Sokratesa w Atenach i Jezusa w Jerozolimie. W obu przypadkach doszło de facto do zbrodni sądowej w majestacie prawa.

Do skazania Sokratesa doprowadzili zwolennicy demokracji, dla których nie liczyło się pojęcie prawdy, lecz przyjemności. Nie bez znaczenia było też to, że ich sprzeciw ideowy wobec ateńskiego mędrca łączył się z silnym urazem osobistym. Jego główni oponenci, czyli napędzani resentymentem sofiści w rodzaju Kritiasa, Pauzaniasza, Kalliklesa, Likona czy Anytosa, byli bowiem – jak to mówiono – paid erastes (miłośnikami chłopców). Nienawidzili filozofa, który uważał homoseksualizm za niegodziwy i sprzeczny z naturą człowieka, a także sprzeciwiał się planom wykorzystywania aktywności homoerotycznej do wychowania ateńskiej młodzieży (dziś powiedzielibyśmy, że był wrogiem edukacji seksualnej). Gdyby żył teraz, to z takimi poglądami również mógłby trafić na ławę oskarżonych.

 

Za śmiercią Jezusa stali z kolei przedstawiciele wszystkich trzech ustrojów: monarchii (namiestnik cesarza Poncjusz Piłat), oligarchii (Sanhedryn) i demokracji (tłum żądający ukrzyżowania). Nauczanie Chrystusa także było niewygodne dla zbyt wielu ludzi – podobnie jak dziś nie do przyjęcia jest postawa tych, którzy odwołują się do Jego przesłania. Dlatego chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie.

 

Tę oczywistą prawdę wypowiedział niedawno abp Marek Jędraszewski, za co runęła na niego zewsząd lawina hejtu. Najwięcej wzburzenia wywołało to, że metropolita krakowski jako przykład współczesnego prześladowania chrześcijan podał przypadek kard. George’a Pella z Sydney, skazanego na sześć lat więzienia za molestowanie nieletnich.

 

Nie ma wątpliwości, że pedofilia wśród duchownych jest zbrodnią, którą należy raz na zawsze bezwzględnie wytępić. Sprawa australijskiego purpurata budzi jednak zbyt wiele zastrzeżeń obrońców praw człowieka, zarówno wierzących, jak i niewierzących, którzy podważają uczciwość przeprowadzonego procesu, by można było przejść nad nią do porządku dziennego (pisałem o tym szerzej na portalu wPolityce.pl). W logikę naszej cywilizacji wpisana jest możliwość fałszywych oskarżeń, pomyłek sądowych i niesprawiedliwych wyroków. Niekiedy są one świadomie używane do niszczenia przeciwników. Dlatego zanim zacznie się ferować wyroki, dobrze jest poznać fakty.

 

Grzegorz Górny

W tygodniku „Sieci”: Trzy dni, które zmieniły historię świata

14.04.2019

W świątecznym wydaniu „Sieci” czytamy o Wielkiej Nocy i poprzedzającym święto Wielkim Tygodniu. W numerze m.in. o śledztwie w sprawie tajemnicy całunu turyńskiego oraz próba odpowiedzi na ważne pytanie: dlaczego tak słabo wierzymy we własne zmartwychwstanie?

Czytaj więcej

Trzy dni, które zmieniły historię świata

14.04.2019

Te trzy dni całkowicie zmieniły świat. Jego historię. I losy człowieka. Odtąd nic już nie było takie samo pisze Milena Kindziuk w najnowszym, świątecznym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Pół minuty przytulenia do krzyża

14.04.2019

Dobra nowina Zmartwychwstania jest taka, że wczoraj byłeś świnią, ale jutro nie musisz nią być. Możemy usłyszeć, że jesteśmy chciani, kochani, wcale nie beznadziejni. Mało? – mówi ojciec Roman Bielecki OP w rozmowie z Marcinem Fijołkiem na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Mówią, że jestem zbyt liberalny

14.04.2019

Jestem w Sejmie od 2001 r. i nie przypominam sobie, by w którejś kadencji opozycja głosowała przeciw niemal wszystkim ustawom zgłaszanym przez rząd. A tak się dziś dzieje z Markiem Kuchcińskim, marszałkiem Sejmu, o oszczerstwach gazety Urbana, najtrudniejszej od lat kadencji Sejmu, granicach wolności i hipisowskiej przeszłości, rozmawiają w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Marcin Wikło i Marek Pyza.

Czytaj więcej

Maxi-dłużnik

14.04.2019

Kiedyś zwany złośliwie Maxi-Kazem, dziś jest maxi-dłużnikiem alimentacyjnym. Historia Kazimierza Marcinkiewicza to historia wielkiego upadku. Gdy już wydaje się, że niżej upaść nie można, były premier udowadnia, że będąc na dnie, można się zapadać w muł – pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Dorota Łosiewicz.

Czytaj więcej

Czy Trump jest nowym Reaganem?

14.04.2019

Łukasz Adamski pyta na łamach tygodnika „Sieci”, czy Donalda Trumpa można porównać do legendarnego przywódcy USA Ronalda Reagana. Dzieci byłego prezydenta się z tym jawnie nie zgadzają. Także wielu komentatorów chce widzieć w Donaldzie Trumpie nowe wcielenie skompromitowanego Richarda Nixona. Czy jednak Reagan w swoim czasie również nie był wyszydzany jako niepoważny celebryta w Białym Domu? – pisze Adamski na łamach świątecznego numeru „Sieci”.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła