Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 15/2020 (384)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
PODORĘDZIE KRZYSZTOF FEUSETTE
10
EDUKACJA TO NIE KORPORACJA DOROTA ŁOSIEWICZ
12
HOMINIDZI KONTRA NANOPOTWORY JAN PIETRZAK
13
O POKORZE BRONISŁAW WILDSTEIN
14
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
16
KOSTUCHA I GEN AUTODESTRUKCJI ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
MAMA MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
ZDJĘCIA Z PODRÓŻY PRZED KORONAWIRUSEM: KRZYSZTOF ZIEMIEC MICHAŁ KORSUN
19
WAŻNIEJSZE OD LUDZKIEGO ŻYCIA DOMINIK ZDORT

WIELKANOC W CZASIE ZARAZY

22
PUSTY PLAC, PŁACZĄCY KRZYŻ GRZEGORZ GÓRNY
26
Z PROF. JACKIEM HOŁÓWKĄ ROZMAWIA MAJA NARBUTT
30
GDY ŚWIAT SIĘ ZATRZYMAŁ JAN ROKITA

KRAJ

34
BYE-BYE MAŁGOSIU! STANISŁAW JANECKI
36
EGZAMIN Z POLITYCZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI MARZENA NYKIEL
38
ZAMROŻENI. NA JAK DŁUGO? KONRAD KOŁODZIEJSKI
42
WIRUSOWA ZAGŁADA LIBERALIZMU JANUSZ SYTNIK-CZETWERTYŃSKI
43
KORONAWIRUS POMOŻE TRUMPOWI? ALEKSANDRA RYBIŃSKA
46
Z MICHAŁEM WOSIEM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK

SMOLEŃSK PAMIĘTAMY

50
10/04 DEKADĘ PÓŹNIEJ. OBRAZY SMOLEŃSKIE MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO
56
RODZINA SMOLEŃSKA TOMASZ ŁYSIAK

NA ŚWIĘTA

58
Z JERZYM MIZIOŁKIEM ROZMAWIA ALEKSANDRA JAKUBOWSKA
62
IDEOLOGIA NA MAPIE KONRAD KOŁODZIEJSKI
65
Z LESZKIEM DŁUGOSZEM ROZMAWIA JAKUB AUGUSTYN MACIEJEWSKI
69
OSPA NAD ODRĄ WOJCIECH LADA
72
Z MACIEJEM RADZIWIŁŁEM ROZMAWIAJĄ MICHAŁ ­KARNOWSKI I ANDRZEJ POTOCKI
76
GDZIE JEST ZŁOTY TRON? PRZEMYSŁAW BARSZCZ
80
INACZEJ NIŻ ZAWSZE ANNA MONICKA
82
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

GOSPODARKA

84
Z TOMASZEM CHRÓSTNYM ROZMAWIA MACIEJ WOŚKO
96
TABLETKI JAK WOJSKO, CZOŁGI I MYŚLIWCE PIOTR FILIPCZYK

PODRÓŻE

98
MOJE SZLAKI: NORBI JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
99
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

100
TO SIĘ NIE UDA WOJCIECH RESZCZYŃSKI
101
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
102
WICEK ALEKSANDER NALASKOWSKI
103
ŚCIEMA NIC NIE DA WIKTOR ŚWIETLIK
104
WIELKANOCNA LITURGIA DOMOWA RYSZARD MAKOWSKI
105
MODLITWA ZA NICH LESZEK DŁUGOSZ
106
PRZERWA W ZABAWIE KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Stabilność cenniejsza niż złoto

„Ukradzione zwycięstwo”, „Wybory przełożone. Czy na zawsze?”, „Koniec polskiej demokracji?”, „Zamach stanu” – tak opozycyjne media tytułowałyby swoje artykuły, gdyby w sondażach prowadziła np. Małgorzata Kidawa-Błońska. Presja na przeprowadzenie elekcji byłaby ogromna. Podkreślano by, że dojrzałe demokracje głosują nawet w czasie wojny, że to jest w istocie święta sprawa. Wskazywano by na udane głosowanie korespondencyjne w Bawarii czy na Koreę Południową, która szykuje się do wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 15 kwietnia (maseczki dla wyborców, sprawdzanie temperatury, dezynfekcja lokali wyborczych). Tak by było, ale nie jest – wyłącznie z tej przyczyny, że stawka kandydatów opozycyjnych nie zachwyciła w tej kampanii. Owszem, notowania Andrzeja Dudy rosną w czasie kryzysu, ale przecież i wcześniej był on zdecydowanym faworytem. Dla kontrastu – kampania Kidawy-Błońskiej zamieniła się w groteskę.

Polskę – i cały świat – czekają bardzo trudne lata. Zapaść gospodarcza może się okazać tak głęboka, że konieczne będą bardzo bolesne decyzje. Kryzys może uruchomić procesy społeczne, które sprawią, że wszystko stanie się możliwe, wręcz wybuchowe. Jak będzie wyglądała kampania wyborcza w takim otoczeniu? Czy Polskę stać na to, by w tak kluczowym momencie, zamiast walki o miejsca pracy, toczyła się walka wyborcza z udziałem totalnej, skrajnie nieodpowiedzialnej opozycji? Wybory należałoby przeprowadzić w terminie konstytucyjnym, przy zachowaniu najdalej idących środków bezpieczeństwa epidemiologicznego. Głosowanie korespondencyjne było tu idealną propozycją. Było też wykonalne – pod warunkiem zgody w obozie rządzącym i pełnej mobilizacji.

Kiedy piszę te słowa, nie wiadomo, czy uda się wprowadzić takie zmiany w Kodeksie wyborczym, które umożliwią przeprowadzenie wyborów w maju. Jeśli okaże się to niemożliwe, trzeba dążyć do wyborów w pierwszym kolejnym możliwym terminie, czyli w wakacje (30 dni stanu klęski żywiołowej, wybory możliwe po 90 kolejnych dniach od jego zakończenia). Miałoby to tę zaletę, że operacja zostałaby przeprowadzona w najcieplejszym okresie roku. To ważne, ponieważ pierwsze ustalenia naukowców brytyjskich i włoskich wskazują, że koronawirus rozprzestrzenia się sezonowo, podobnie jak grypa, a sprzyjają mu szczególnie niskie temperatury. Co ważne – wydaje się, że ewentualne przesunięcie wyborów o kilka miesięcy nie przerwie procedury wyborczej. Będzie to oznaczało, że o prezydenturę tak czy siak powalczy ta sama pula kandydatów. Jedno jest pewne: sprawę wyborów trzeba albo załatwić szybko, albo odłożyć na naprawdę długo. Polska musi się zmierzyć z kryzysem, mając władze, które mocno i pewnie trzymają stery państwa.

Jacek Karnowski

„Sieci”: Zwycięzca śmierci, piekła i szatana

01.01.1970

W najnowszym świątecznym wydaniu „Sieci”: Jeżeli Pan Bóg przemawia przez wydarzenia, to trudno o bardziej wymowne niż obecne. W tygodniku polecamy artykuły o znaczeniu Zmartwychwstania Pańskiego, walce z epidemią koronawirusa, wyborach prezydenckich i 10. rocznicy tragedii smoleńskiej.

Czytaj więcej

Egzamin z politycznej odpowiedzialności

01.01.1970

Strach rośnie. Nie tylko przed zarazą, lecz i przed jej konsekwencjami, które dotkną każdej przestrzeni naszego życia. Wszyscy poddani jesteśmy trudnemu egzaminowi z odpowiedzialności. Zarówno obywatele, jak i politycy. Nie ma lepszego weryfikatora politycznej sprawności niż obserwacja działań rządu i opozycji w czasach pandemii - piszeMarzena Nykiel na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Pusty plac, płaczący krzyż

01.01.1970

Główne przesłanie Świąt Wielkanocnych mówi, że nie ma innej drogi do zbawienia jak tylko przez krzyż. Wielu chrześcijan nawet podczas pandemii nie pamięta o tym, a duchowni o tym nie przypominają – piszeGrzegorz Górny na łamach świątecznego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

10/04 dekadę później. Obrazy smoleńskie

01.01.1970

Tego sobotniego poranka nagle wszystko się zatrzymało. Myśli, najpierw jakby rozedrgane w niepewności, runęły w otchłań, gdy potwierdzono, że zginęli wszyscy pasażerowie lotu do Smoleńska. Polska pękła. I przez 10 lat nie udało się jej skleić. Bo nie udało się wyjaśnić przyczyn tej katastrofy – piszą na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło.

Czytaj więcej

Koronawirus pomoże Trumpowi

01.01.1970

Prawybory amerykańskich demokratów zostały wywrócone do góry nogami przez koronawirusa. Senator Bernie Sanders i były wiceprezydent Joe Biden dalej walczą o głosy wyborców, tyle że przez internet. Wybory prezydenckie w USA odbędą się jednak planowo w listopadzie, bo zwyczajnie nie da się ich przełożyć − o wpływie pandemii koronawirusa na amerykańską politykę w roku wyborczym pisze na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Aleksandra Rybińska.

Czytaj więcej

Filozofia na trudne czasy

01.01.1970

Jesteśmy w stanie wojny. Na wojnie wydaje się i wykonuje rozkazy. Stawką jest nie tylko życie ludzi, ale i przyszłość kraju. W przypadku pandemii nie może to być ciągnąca się wojna hybrydowa, ale szybkie, zdecydowane działanie – z profesorem Jackiem Hołówką, filozofem i etykiem o pandemii z punktu widzenia filozofii rozmawia Maja Narbutt.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła