Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 30/2018 (295)

NA POCZĄTEK

6
NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA SYGNALISTA
8
POJEDYNEK W SŁOŃCU (PERU) KRZYSZTOF FEUSETTE
10
LATO Z ŻARTEM (2) JAN PIETRZAK
11
ZŁOWIESZCZY UROK ŚWIĘTA PIŁKI? BRONISŁAW WILDSTEIN
14
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE PIOTR SKWIECIŃSKI
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
MATEMATYCZNA PRECYZJA MARTA KACZYŃSKA
18
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
19
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
20
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

22
Z JACKIEM KURSKIM ROZMAWIA MICHAŁ KARNOWSCY

KRAJ

30
ODWRÓT TUSKA STANISŁAW JANECKI
33
TRZASKOWSKI - CZŁOWIEK Z INNEJ RZECZYWISTOŚCI KONRAD KOŁODZIEJSKI
36
DO CZEGO SŁUŻĄ KOŚCIOŁY GRZEGORZ GÓRNY
39
Z JANEM OŁDAKOWSKIM ROZMAWIA MARCIN WIKŁO
44
EPIDEMIA SŁODKA TYLKO Z NAZWY DOROTA ŁOSIEWICZ

SIECI KULTURY

47
MAMMA MIA. ZNÓW TU SĄ JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
50
SERIALE NA LATO ŁUKASZ ADAMSKI
53
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
54
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
56
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

HISTORIA

58
W SKARPETKACH NA WOLNOŚĆ GRZEGORZ MAJCHRZAK

ŚWIAT

60
BURZLIWA ESKAPADA TRUMPA JAN ROKITA
63
"WIELKI SZACHISTA" WYGRAŁ PARTIĘ PIOTR SKWIECIŃSKI
66
POLITYCZNY SPÓR A APOLITYCZNY SĄD ALEKSANDRA RYBIŃSKA

OPINIE

70
CO ZROBIĆ Z "INNYMI"? BRONISŁAW WILDSTEIN

SPORT

78
SPORTOWE UNIESIENIE GORAN ANDRIJANIĆ
81
JAK UPADAŁY MITY CEZARY KOWALSKI

NATURA DLA LUDZI

84
POSZUKIWANY ŻYWY LUB MARTWY PRZEMYSŁAW BARSZCZ

KUCHNIA

86
MOJE SMAKI: TOMASZ JAKUBIAK JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
85
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

88
KONIEC TARYFY ULGOWEJ PIOTR SKWIECIŃSKI
89
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA
90
GERSDORF W KARLSRUHE WOJCIECH RESZCZYŃSKI
91
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
92
ROZWIĄZANIE ALEKSANDER NALASKOWSKI
93
MALINY PO PIERWSZE WIKTOR ŚWIETLIK
94
HUMANAE VITAE - ODRZUCONE PROROCTWO JAN POSPIESZALSKI
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
96
REMINISCENCJE SOPOCKIE RYSZARD MAKOWSKI
97
U PORANKU, U WERANDY LECH DŁUGOSZ
98
"ZASZYTE" W TEMACIE MIGRACJI ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Religia III RP

W złożonych przed komisją ds. Amber Gold zeznaniach Jacka Rostowskiego najciekawsze nie były te momenty, w których eksminister finansów doszlusowywał do sporego już grona ówczesnych oficjeli, którzy dziś zapewniają, że wtedy nic nie wiedzieli i niczego z sobą nie kojarzyli. I w ogóle, by użyć metafory zastosowanej niegdyś przez satyryka kpiącego z zachowania decydentów przesłuchiwanych przez komisję badającą aferę Rywina, zaręczających, że nigdy, przenigdy nie rozmawiali ze swoimi zastępcami na tematy służbowe. Mnie bardziej zainteresowało coś innego.

A mianowicie moment, w którym Rostowski pytany o ocenę ówczesnych działań państwowych urzędów powiedział, iż choć teraz dostrzega zaniedbania, to nie uważa, że gdyby ich nie było, udałoby się Amber Gold ukrócić. Bo „gdyby urzędy działały prawidłowo, to on [Marcin P.], by dostosował swoje przestępcze działania”.

Innymi słowy – nic nie można było zrobić. Przestępstwom i tak nie da rady zapobiec. Wszystkich krępuje niewidzialna sieć. Wszystkich, tylko nie przestępców. Po co się więc trudzić?

I to jest ideologia charakterystyczna dla III RP. Wynikająca z indolencji i wygodnictwa, ale bywająca też doskonałą zasłoną dla kręcenia własnych lodów.

To ostatnie to oczywiście nie o Rostowskim. Na jego temat zaś tylko krótko: nie zetknąłem się dotąd z taką manifestacją imposybilizmu, traktowanego niemal jak religia.

Piotr Skwieciński


Nie stracić wsi

Trzy dni upłynęły, zanim rząd odniósł się na poważnie do ogólnopolskiego protestu rolników i sadowników. Choć od tygodni alarmowali oni w sprawie skandalicznie niskich cen skupu owoców, niepokrywających nawet kosztów produkcji, premier rozkładał ręce. Za jabłka, maliny czy wiśnie skupy płaciły po kilkadziesiąt groszy, by potem sprzedać je z potężną marżą. Zmonopolizowane przez kapitał zagraniczny skupy i przetwórnie paraliżowały polskich rolników przez lata. Trudno się więc dziwić tym dramatycznym protestom.

Początkowo rząd odniósł się do sprawy z dużym dystansem, tłumacząc, że to wina poprzedników. Szef rządu nie wyszedł do uczestników protestu, a „Wiadomości” przemilczały temat. Oburzenie społeczne jednak wzbudziło refleksję. Po kilku dniach Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem Janem Ardanowskim przedstawili rządowy #PlanDlaWsi. Zadeklarowali, że „rolnictwo ma stać się lokomotywą polskiej gospodarki”. Wyznaczyli trzy główne kierunki: ochrona, wsparcie i rozwój, opisując ich szczegółowe rozwiązania.

Ważny zwrot akcji. Dowodzi, że politycy PiS potrafią korygować błędy. Wzmocnienie polskiego rolnictwa, zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego i działania repolonizacyjne były przecież ich mocnymi obietnicami wyborczymi. W porę zrozumieli, że jeśli nie rozwiąże się problemów polskiej wsi, stracą jej głos. Oby „mądrość etapu” działała zawsze na korzyść obywateli i naszego wspólnego interesu narodowego.

Marzena NykielJacek Kurski na łamach „Sieci”: Rozbiliśmy system kłamstwa

22.07.2018

W najnowszym numerze „Sieci” wyjątkowy wywiad z Jackiem Kurskim, w którym prezes Telewizji Polskiej odsłania prawdę, skąd się bierze tak wściekły atak opozycji i mediów jej przychylnych na TVP. W wywiadzie także o tym, jak poprzednicy chcieli zniszczyć telewizję publiczną, dlaczego zmienią się „Wiadomości” i TVP Info oraz kto w Polsce naprawdę jest manipulatorem.

Czytaj więcej

Burzliwa eskapada Trumpa

22.07.2018

Charakterystycznym znakiem polityki Trumpa stały się brutalna szczerość oraz swoista taktyka negocjacyjna, polegająca na wkładaniu kija w mrowisko i rozpętywaniu politycznej draki, jeszcze przed fizycznym pojawieniem się na dyplomatycznych spotkaniach – pisze Jan Rokita na łamach najnowszego numeru „Sieci”.

Czytaj więcej

„Naród odzyskał telewizję publiczną”

22.07.2018

Siła nienawistnej kampanii, z którą spotyka się odrodzona TVP, jest dowodem na to, że projekt budowy medium narodowej tożsamości się powiódł. Co więcej, autorzy tych działań już zrozumieli, że to jest na dłużej – mówi Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej w rozmowie z Michałem Karnowskim na łamach „Sieci”.

Czytaj więcej

Odwrót Tuska

22.07.2018

Ten rozdział polskiej polityki, który nazywa się Donald Tusk, wydaje się właśnie definitywnie zamykać – pisze Stanisław Janecki w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Powstańcza kotwica jest znakiem rycerzy

22.07.2018

Chciałbym, by symbole używane były właściwie i świadomie. Co to znaczy? Gdy młoda dziewczyna będzie szła ciemną ulicą i z mroku wyłoni się postawny mężczyzna w bluzie z kotwicą Polski Walczącej, to chciałbym, by ta kobieta była pewna, że naprzeciwko niej jest człowiek, który nosząc ten znak, niesie też pewien system wartości i prędzej ją obroni, niż jej zagrozi – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, w rozmowie z Marcinem Wikło w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Trzaskowski – człowiek z innej rzeczywistości

22.07.2018

Rafał Trzaskowski pozostaje niewiarygodny dla wielu zwykłych warszawiaków. Jest natomiast bezkonkurencyjnym kandydatem dla zamożniejszych lemingów. Tak jak oni ogląda miasto zza szyb samochodu, a jego mieszkańców zza bezpiecznego ogrodzenia – pisze Konrad Kołodziejski w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła