Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 30/2014 (87)

NA POCZĄTEK

6
PRZEGLĄD TYGODNIA ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
9
TRENDY I OWĘDY RYSZARD MAKOWSKI
9
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
10
TYSIĄCE ZNAKÓW KRZYSZTOF FEUSETTE
11
CZY ZNAJDĄ SIĘ ODWAŻNI MARTA KACZYŃSKA
12
MISZMASZ DOROTA ŁOSIEWICZ
14
WYCINKI WARZECHY ŁUKASZ WARZECHA
15
HONOR POLSKIEGO POSŁA LECH MAKOWIECKI

TEMAT TYGODNIA

16
DLACZEGO WALCZYŁEM WITOLD KIEŻUN
22
Z TADEUSZEM ŻENCZYKOWSKIM ROZMAWIA KRZYSZTOF TUROWSKI
26
POWSTANIE NA EKRANIE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA, URSZULA LIPIŃSKA
[PO ZAMACHU}30
TO BYŁA POMYŁKA? ANDRZEJ NOWAK
34
CZARNY SEN PUTINA JAN ROKITA
36
Z RYSZARDEM BUGAJEM ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY

KRAJ

40
PLATFORMA SZCZĘŚCIA NIE DA WIKTOR ŚWIETLIK
42
NOCNY CIOS "PAŁĄ" TUSKA ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
46
RYSY "NA SZKLE" MARZENA NYKIEL
48
CZY ŚMIERĆ MÓZGOWA TO FIKCJA? GRZEGORZ GÓRNY
50
LEPPER I WĄTPLIWOŚCI MARCIN WIKŁO
52
KUSZĄCY JAPOŃCZYK ŁUKASZ WARZECHA

W SIECI KULTURY

55
ALFABET ANNY KARCZMARCZYK JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
58
Z JANEM ENGLERTEM ROZMAWIA PRZEMYSŁAW SKRZYDELSKI
61
ZE SCENY I ZZA KULIS ADAM CIESIELSKI
61
LITERATURA SPOD LADY WOJCIECH LADA
62
LAIBACH O POWSTANIU WOJCIECH LADA
64
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
64
TEKST (NIE)SCENICZNY KAMILA ŁAPICKA

OPINIE

68
NIE ZBURZONO BASTYLII FRAGMENT KSIĄŻKI "CZAS NA ZMIANY"
71
CZERWONO POD ŚNIEŻKĄ WOJCIECH WENCEL
72
EWA DLACZEGO? ALEKSANDER NALASKOWSKI
73
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, PIOTR SKWIECIŃSKI

HISTORIA

74
POWROTY NA KRESY ZUZANNA KURTYKA

ŚWIAT

78
Z TIBOREM NAVRACSCISEM ROZMAWIA PIOTR SKWIECIŃSKI
80
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA

GOSPODARKA

82
NOWA TWARZ AGROTURYSTYKI EWA WESOŁOWSKA

ZWIERZAKI

86
TWORZONE Z NATURY ANNA WOLF

NA KONIEC

92
FELIETONY KATARZYNA ŁANIEWSKA, LECH MAKOWIECKI
93
ANGIELSKI DLA IDIOMÓW PAWEŁ KORSUN
94
PODKARPACIE VS FASZYZM ROBERT MAZUREK
95
FELIETONY MAREK KRÓL, WITOLD GADOWSKI
96
ŻYCIE SEKSUALNE CZYŚĆCA WIKTOR ŚWIETLIK
98
NIE-WOLA POLITYCZNA ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Niech już sobie idą

Żal naszej władzy po wymuszonej rezygnacji z Roku Polskiego w Rosji mówi więcej niż tysiące deklaracji o wsparciu Ukrainy. W czasie gdy rosyjski niedźwiedź morduje sąsiadów, a jego sprzęt i jego ludzie zestrzeliwują cywilny samolot, główną troską naszych rządów jest „dialog” z Moskwą w celu „deeskalacji”. Widać, że język brukselskiej biurokracji stał się już ich mową, nie są zdolni do normalnej komunikacji i troski o Polskę.

Bo może w Paryżu czy Berlinie można widzieć dramat Ukraińców jako daleki problem i nieznośny kłopot. Polscy przywódcy nie mogą sobie na to pozwolić. Jeśli tam Rosja zwycięży, za chwilę jej agresja skieruje się na nas. Jeśli tam zyska prawo posługiwania się terrorem i szantażem, użyje go wobec nas.

Dziś, teraz trzeba działać. Organizować koalicje, wywierać nacisk, domagać się wsparcia Ukrainy, zastopowania zbrojenia Moskwy. Jasne, to niesie koszty. Za to nie dostaje się medali, za to nikt nie klepie po plecach. Ale to jest obowiązek polskich liderów! Ale nie tych. Ci podziwiają się na zdjęciach i zabiegają o stanowiska. Trzymam kciuki. Niech już sobie z Polski idą, bo w czasie nadchodzącej zawieruchy im dalej będą od kraju,
tym lepiej.

Michał Karnowski, publicysta


Rzeź niewiniątek

Dwa dni. Tyle wystarczyło, by zamienić warszawski Szpital im. Św. Rodziny w miejsce egzekucji. Do pierwszej decyzji o aborcji doszło zaledwie 48 godzin po odwołaniu przez ratusz prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora. Trudno o bardziej jednoznaczną odpowiedź na setki pytań piętrzących się w tej sprawie. Wybitny lekarz i zasłużony menedżer, który przemienił podupadłą lecznicę w nowoczesny szpital, nie miał prawa do obrony. Jego jedyną winą było to, że nie chciał zabijać. Za takie ideały w kraju rządzonym przez PO płaci się utratą pracy.

Zwyciężyło proaborcyjne lobby, które za przyzwoleniem udającej katoliczkę prezydent Warszawy ruszyło z planem rzezi niewiniątek. Lekarzy zastraszono, sumienia zapędzono do krucht, a opinię publiczną przekonano, że katolikom nie wolno powierzać funkcji kierowniczych. I choć wydawać by się mogło, że pierwsza bitwa z cywilizacją życia została wygrana, Gronkiewicz-Waltz zapadła się pod ziemię. Nie znalazła odwagi, by spojrzeć prof. Chazanowi w oczy i wręczyć mu podpisany przez siebie dekret. Czyżby dotarło do niej, że uruchomiła lawinę sprzeciwu, że właśnie rozpoczął się koniec jej nieudolnych rządów w stolicy?

Marzena Nykiel, publicystyka

Nowe wydanie tygodnika „wSieci”

27.07.2014

W nowym wydaniu tygodnika „wSieci”: Manifest Powstańca „Dlaczego walczyliśmy” – pisze prof. Witold Kieżun, Jan Rokita analizuje sytuację Rosji w otwartym konflikcie z Ukrainą, kreśląc scenariusze rozwoju sytuacji po zestrzeleniu pasażerskiego Boeinga 777, Marcin Wikło trzy lata po śmierci Andrzeja Leppera zadaje pytania dotyczące ostatnich chwil życia lidera Samoobrony oraz fragment książki „Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim”.

Czytaj więcej

Wyjątkowa mapa „WARSZAWA 1944-2014”

27.07.2014

Z największym konserwatywnym tygodnikiem opinii – „wSieci”, w tym tygodniu gratis wyjątkowy plan miasta – „WARSZAWA 1944-2014”.

Czytaj więcej

Nie zburzono Bastylii

27.07.2014

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” zaprezentowano fragment książki „Czas na zmiany. Rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim”, która ukazała się w 1993 r., jeszcze przed wyborami, które dały zwycięstwo postkomunistom. Wygłoszona wówczas diagnoza pozostaje w dużej mierze aktualna.

Czytaj więcej

Powiem wam dlaczego walczyliśmy

27.07.2014

- Znajdujemy się w obliczu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Niewątpliwie olbrzymia większość nas, weteranów tego zrywu, nie dożyje już do następnej okrągłej rocznicy. Stąd też konieczność przeciwstawienia się niestety szeroko rozpowszechnianej błędnej, wręcz okrutnej, pełnej dosadnych określeń np. typu „zbrodnia”, opinii o genezie tego największego w historii świata masowego społecznego buntu milionowego miasta przeciwko strasznej niewoli – na łamach „wSieci” poruszający manifest profesora Witolda Kieżuna.

Czytaj więcej

Śmierć i wątpliwości

27.07.2014

- Jego przyjaciele są zgodni: to nie był człowiek, którego do samobójstwa nakłoniłoby byle co. A sam na pewno by się na to nie zdecydował. Miał dla kogo żyć. 5 sierpnia mijają trzy lata od śmierci Andrzeja Leppera - w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Marcin Wikło, zadaje pytania dotyczące ostatnich chwil życia lidera „Samoobrony”.

Czytaj więcej

Czarny sen Putina

27.07.2014

- Nieporadność, a przede wszystkim brak fartu. Tak musi wyglądać najkrótsze podsumowanie polityki prezydenta Rosji wobec trwającego już ponad pół roku kryzysu ukraińskiego - w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Jan Rokita analizuje sytuację Rosji w otwartym konflikcie z Ukrainą, kreśląc scenariusze rozwoju sytuacji po zestrzeleniu pasażerskiego Boeinga 777.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła