Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!
nie pamiętam hasła

Archiwum

Wydanie nr 38/2017 (251)

NA POCZĄTEK

6
PRZEGLĄD TYGODNIA ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
9
TRENDY I OWĘDY RYSZARD MAKOWSKI
9
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
10
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
11
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
12
„TOTALNI” SĄ ZMĘCZENI KRZYSZTOF FEUSETTE
13
PRAWDA SKONKRETYZOWANA MARTA KACZYŃSKA
14
Z PRL-U DO POLSKI JAN PIETRZAK
15
SALONOWA TRZODA BRONISŁAW WILDSTEIN
16
OGNIEM NA WPROST A NDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

18
OPERACJA: DYFAMACJA WOJCIECH BIEDROŃ
23
KONFABULACJE I NONSENSY TOMASZA PIĄTKA PIOTR GONTARCZYK

KRAJ

26
MUŁŁOWIE NADZWYCZAJNEJ KASTY STANISŁAW JANECKI
29
BUTA ADAMOWICZA OBNAŻONA RYSZARD MAKOWSKI
32
Z ARKADIUSZEM MULARCZYKIEM ROZMAWIA EDYTA HOŁDYŃSKA
35
TAJEMNICE ANDRZEJA LEPPERA MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO
38
KOLEJNA WOJENKA BODNARA MARZENA NYKIEL
40
Z ADAMEM BOROWSKIM I MACIEJEM PAWLICKIM ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY
45
PREZESA OBAJTKA WALKA O MILIONY DLA ENERGI PIOTR FILIPCZYK
48
ANTIFA – SIEWCY PRZEMOCY KONRAD KOŁODZIEJSKI
50
Z LITERĄ „W” RÓWNIEŻ NA WIZJI MARCIN FIJOŁEK

SIECI KULTURY

53
EMILIAN KAMIŃSKI: WOLNOŚĆ Z ZASADAMI ROZMOWA PIOTRA ZAREMBY I PRZEMYSŁAWA SKRZYDELSKIEGO
57
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
58
C HOPINOWSKA OFENSYWA ADAM CIESIELSKI
60
C ZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
62
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

64
SZKOŁA NA DŁUGIM DYSTANSIE ALEKSANDER NALASKOWSKI
68
MISTYKA ZAŚCIANKA WOJCIECH WENCEL
69
UNIJNY AUTORYTARYZM WOJCIECH RESZCZYŃSKI

HISTORIA

70
ZAFUNDOWALI NAM II WOJNĘ W PIGUŁCE ROZMOWA ANDRZEJA R. POTOCKIEGO
Z PAWŁEM ROZDŻESTWIEŃSKIM

ŚWIAT

74
C UD NAD WILIĄ JAN ROKITA
77
UKRAINA: MARSZ SAAKASZWILEGO PIOTR SKWIECIŃSKI
80
DOOKOŁA EUROPY Z KRYSTYNĄ GRZYBOWSKĄ

GOSPODARKA

82
SZCZĘŚCIE SPRZYJA LEPSZYM JANUSZ SZEWCZA

KUCHNIA

88
MOJE SMAKI: STASZEK KARPIEL-BUŁECKA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
89
SŁODKO-SŁONY/WINNICA MAZURKA A NNA MONICKA, ROBERT MAZUREK

NA KONIEC

90
P LANETA POLSKA PIOTR SKWIECIŃSKI
91
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
92
SYNDROM NIEMIECKI WIKTOR ŚWIETLIK
93
UMYSŁ ROZMIĘKCZONY ALEKSANDER NALASKOWSKI
94
ERIKA ZAKŁADA SZALIK ROBERT MAZUREK
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
98
EDUKACJA JAKO MANTRA A NDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Niebezpieczna niepodległość?

Przez ćwierć wieku III RP niszczenie bohaterów i jednoczesne wynoszenie na piedestał ludzi marnych było smutnym standardem. Niszczono Annę Walentynowicz, fetowano Henrykę Krzywonos, celebrowano Lecha Wałęsę, przemilczano Andrzeja Gwiazdę czy Kornela Morawieckiego. Chwalono Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, bezwzględnie atakowano Lecha Kaczyńskiego. Nie jest więc niczym nowym próba podważenia dobrego imienia Antoniego Macierewicza. Nawet jeśli ktoś krytycznie ocenia jego dorobek w MON, do czego ma prawo (z czym się osobiście nie zgadzam), musi uznać, że próba uszycia mu „rosyjskich butów” jest wyjątkową nikczemnością, pachnącą z daleka sowieckimi metodami. Bo przecież w tych zarzutach nie ma krzty prawdy. Są czystą manipulacją, wręcz kreacją wzmocnioną zastosowaniem klasycznych technik propagandowych. 

Jedna rzecz jest ciekawa: otóż ludzie, którzy Antoniemu Macierewiczowi (i nie tylko jemu) zarzucają prorosyjskość, obok pseudofaktów często przedstawiają następującą argumentację: każda próba uzyskania podmiotowości w relacjach z Brukselą czy Berlinem musi się skończyć wejściem Polski w rosyjską strefę wpływów. A więc każdy, kto nie chce polityki wasalnej, działa obiektywnie na korzyść Moskwy. 

To rozumowanie nie jest nowe. Jest obecne w naszej historii już od początków XVIII w. Da się je sprowadzić do prostego hasła: niepodległość jest niebezpieczna. Nawet zwiększanie zakresu suwerenności jest groźne. Może się skończyć pogorszeniem naszej sytuacji. Lepiej siedzieć cicho i nic nie robić. Tym bardziej że przecież wielu wiedzie się nieźle. Zwłaszcza tym, którzy zarządzają Polakami i którzy Polaków pilnują, by nie śnili o rzeczach „niemożliwych”.

Teza, że niepodległość Polski niesie z sobą zagrożenia dla Polaków, jest w jakiejś mierze prawdziwa. Okrucieństwo sowieckie i niemieckie z lat 1939–1945 wynikało z tego, że Polska odzyskała niepodległość w roku 1918. Dla Rosjan i Niemców był to czyn wręcz bezczelny. Katyń był również zemstą za rok 1920, podobnie jak Akcja AB za powstania śląskie i wielkopolskie. Czy oznacza to jednak, że odrodzenie Rzeczypospolitej było błędem? Oczywiście nie. Niepodległość jest wartością sama w sobie, jedną z wartości najwyższych. Naród, który do niej nie dąży, wcześniej czy później zejdzie ze sceny historii.

Nie jest też prawdą, że na dłuższą metę potulność gwarantuje nam cokolwiek, choćby święty spokój. Prof. Andrzej Nowak przywołał przykład I wojny światowej, na której frontach w szeregach armii zaborczych zginęło milion Polaków. Często od kul swoich rodaków. Brak państwowości ma swoją wysoką, konkretną cenę.

Mentalność niewolnicza raz przyjęta zatruwa dusze całych pokoleń. Nawet jeśli początkowo towarzyszy jej pragmatyzm („trzeba się najpierw wzmocnić, by później podjąć działania”), finalnie kończy się zwykłym konformizmem i cyniczną służbą obcym. A wówczas pojawia się potrzeba racjonalizacji własnego upadku. Najczęściej jest to wściekły atak na tych, którzy pracują na rzecz niepodległości. Często atak przy użyciu zarzutów, które są prawdziwe, ale w odniesieniu do atakujących.

Jacek Karnowski

W nowym numerze – Operacja: wrobić Macierewicza

01.01.1970

Na łamach najnowszego numeru „Sieci” redakcja demaskuje ustalenia Tomasza Piątka zawarte w głośnej książce „Macierewicz i jego tajemnice”, w której oskarża szefa MON o rzekome powiązania z Rosją. W rzeczywistości jest to prowokacja na rzecz Kremla. Dziennikarze ujawniają, jak produkowane są w Polsce i zagranicą medialne przekazy dyskredytujące ministra obrony narodowej i ile kłamstw ta publikacja zawiera. 

Czytaj więcej

Operacja: dyfamacja

01.01.1970

Zmasowana kampania w zachodnich mediach, które bez żadnej refleksji przekazują manipulacje i półprawdy zawarte w książce Tomasza Piątka pt. „Macierewicz i jego tajemnice”, z dziennikarstwem ma niewiele wspólnego, za to z celowymi działaniami wymierzonymi w wizerunek Polski już całkiem sporo. Sprawą zainteresowały się polskie służby specjalne. Dotarliśmy do kilku analiz i opracowań przez nie przygotowanych. Pokazują one mechanizm tej zorganizowanej akcji dezinformacyjnej – pisze w najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Wojciech Biedroń.

Czytaj więcej

Tajemnice Andrzeja Leppera

01.01.1970

Jak wyglądały ostatnie chwile byłego wicepremiera? Dlaczego przedwcześnie zakończył życie na sznurze od snopowiązałki w łazience biura partii? Na te pytania wciąż nie ma odpowiedzi, a śmierć Andrzeja Leppera pozostaje jedną z największych zagadek III RP. Oficjalna wersja mówi o samobójstwie. Nowe fakty dotyczące wschodnich podróży szefa Samoobrony brzmią sensacyjnie, ale dla prokuratury to za mało, aby wznowić śledztwo – Marek Pyza i Marcin Wikło piszą o nowych ustaleniach dotyczących działań podejmowanych w ostatnim roku życia przez szefa Samoobrony.

Czytaj więcej

Kolejna wojenka Bodnara

01.01.1970

Rzecznik Praw Obywatelskich walczy z Narodowym Instytutem Wolności. Adam Bodnar sięga nawet po OBWE, by uprzywilejowana dotąd grupa organizacji pozarządowych mogła nadal czerpać pełnymi garściami z publicznych środków – pisze Marzena Nykiel, redaktor naczelna portalu wPolityce.pl. 

Czytaj więcej

Prezesa Obajtka walka o miliony dla Energi

01.01.1970

Za 22 umowami, które Energa uznała za skrajnie szkodliwe, stoi w dużej mierze polska grupa kierowana przez ministra środowiska z rządu Marka Belki – takimi słowami sprawę zielonych certyfikatów opisuje na łamach najnowszego wydania „Sieci” Piotr Filipczyk.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła