Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 39/2014 (95)

NA POCZĄTEK

6
PRZEGLĄD TYGODNIA ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
9
TRENDY i OWĘDY RYSZARD MAKOWSKI
9
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
10
TYSIĄCE ZNAKÓW KRZYSZTOF FEUSETTE
11
Z CZEGO SIĘ UCZĄ DZIECI MARTA KACZYŃSKA
12
MISZMASZ DOROTA ŁOSIEWICZ
14
WYCINKI WARZECHY ŁUKASZ WARZECHA
15
TO NIE JEST RZĄD NA AFISZ JAN PIETRZAK

TEMAT TYGODNIA

16
MASONERIA KONTRA DEMOKRACJA GRZEGORZ GÓRNY
20
ROZMOWA Z GRZEGORZEM KUCHARCZYKIEM GRZEGORZ GÓRNY

KRAJ

24
POWSTAŁ RZĄD "WYBORCZEJ" PIOTR ZAREMBA
27
FLET SZCZUROŁAPA ANDRZEJ NOWAK
32
KLUB EWY KRĘTACZ WIKTOR ŚWIETLIK
36
"INKA" ODNALEZIONA? MARCIN WIKŁO
38
Z DARKIEM MALEJONKIEM ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY
42
ZDRADZONE SZEŚCIOLATKI DOROTA ŁOSIEWICZ
46
CO SIĘ STAŁO Z WILGĄ H. MAJA NARBUTT
50
Z MARTĄ MANOWSKĄ ROZMAWIA KAMILA ŁAPICKA
53
KOR: PRAWDZIWA HISTORIA JUSTYNA BŁAŻEJEWSKA

W SIECI KULTURY

64
POWROTY SONI BOHOSIEWICZ JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
64
U2: ODWAGA I GRO TESKA MARCIN FLINT
66
ZE SCENY I ZZA KULIS ADAM CIESIELSKI
66
LITERATURA SPOD LADY WOJCIECH LADA
68
ALTERNATYWY BEZ CENZURY RYSZARD MAKOWSKI
71
CO HEN WCIĄŻ PRZY GŁOSIE ADAM CIESIELSKI
73
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
73
TEST (NIE)SCENICZNY KAMILA ŁAPICKA

OPINIE

76
UKRAINA: ZDUMIENIE ZACHODU JAN ROKITA
79
RUSOFOBIA NIE ISTNIEJE WOJCIECH WENCEL
80
WYGNANIE Z WIECZNOŚCI JAN POLKOWSKI
82
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, PIOTR SKWIECIŃSKI
83
O NOW Y „CUD WISŁY” TOMASZ ŁYSIAK

HISTORIA

82
WALEZY UCIEKA DO EUROPY TOMASZ ŁYSIAK
85
BOMBY W GORSETACH WOJCIECH LADA

ŚWIAT

86
SPRAWA PISTORIUSA TADEUSZ BRZOZOWSKI
88
MERKEL: NRD W WERSJI LIGHT EWA STEFAŃSKA
92
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA

GOSPODARKA

94
SEN O ŁUPKACH WRACA EWA WESOŁOWSKA

NATURA DLA LUDZI

98
ZWIERZĘTA DŹWIGNIĄ HANDLU PRZEMYSŁAW BARSZCZ

DOM

102
POWIDŁA NA TRONIE ANNA MONICKA

NA KONIEC

106
DEFICYT I LANS ALEKSANDER NALASKOWSKI
107
FELIETONY PIOTR CYWIŃSKI, KRZYSZTOF CZABAŃSKI
108
FELIETONY KATARZYNA ŁANIEWSKA, LECH MAKOWIECKI
110
OR DERY NIE POSZŁY W LAS ROBERT MAZUREK
112
RELIKWIE ZE STUHRA WIKTOR ŚWIETLIK
114
KIEPSKI PRZEMYSŁ, LIPNA NAUKA ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Król jest nagi

Zmęczony Donald Tusk wybrał – wzorem milionów rodaków – emigrację zarobkową, choć oczywiście dużo lepiej płatną. Media, niestety, odpocząć nie mogą. Odwrotnie, muszą pracować z jeszcze większą werwą: nowa szefowa rządu nie ma bowiem talentów aktorskich czy oratorskich swojego poprzednika i trzeba nie lada wysiłku, by wykreować ją na postać premierowską. Przy braku pewności, że się uda. Bo owszem, przez jakiś czas można czarować, ale na takim stanowisku wiele ukryć się nie da. Wie to również Donald Tusk, ale widocznie liczy na to, że co najmniej do wyborów nikt nie krzyknie, iż król jest nagi. Albo odwrotnie: wkalkulował spodziewaną porażkę w swój plan, bo przecież on na takim tle będzie wyglądał ładniej niż w rzeczywistości. Zdumiewa ta karuzela nazwisk, która przetaczała się przez media. Naprawdę zapachniało nomenklaturą: każdy mógł zostać każdym. Wicepremierem, ministrem, marszałkiem. Jakaś logika, partyjna zapewne, była wpisana w tę loterię, ale o kryterium merytorycznym nie ma mowy. Po siedmiu latach władzy PO nikt nawet nie udaje, że rząd ma coś kontynuować, że jest jakiś dorobek wart pielęgnacji, są jakieś plany wymagające dokończenia. Nie, po siedmiu latach znowu mamy „nowy start”. Znów od zera. 

Tusk znika z polskiej polityki dużo szybciej, niż ktokolwiek się spodziewał. Trzyma jeszcze sporo sznurków władzy, ale jego mentalne panowanie nad polską polityką słabnie z dnia na dzień. Staje się postacią z przeszłości. Chyba nawet on sam liczył na to, że jako „prezydent Europy” będzie znaczył więcej. Nie zrozumiał jednak, że europejska biurokracja wybrała go na sekretarza spotkań premierów po to, by dobrze wypełniał obowiązki sekretarza, a nie wciąż bawił się w krajową politykę. To dlatego przyspieszono operację wymiany szefa rządu, choć pierwsze zapowiedzi mówiły o trwaniu Tuska do końca listopada. Wiemy, że Tusk myślał o „odseparowaniu się od tego całego syfu” i o „zostaniu dużym misiem” – jak to ujął jeden z bohaterów afery taśmowej – od dawna. Mimo wszystko zdumiewa to, że zgodził się zamienić stanowisko premiera dużego państwa, z realną władzą, na błyszczący duży paciorek.


Zapewne przeważyło pragnienie ucieczki przed aferą taśmową. Emigracja premiera i konstruowanie nowej ekipy nie tylko bowiem zwalniają z wypełnienia obietnicy wyjaśnienia afery, lecz także skutecznie odciągają uwagę, być może na wiele miesięcy. Opozycja ma rację: aferę taśmową powinna wyjaśnić komisja śledcza. Władza, która z dużym prawdopodobieństwem jest skutecznie szantażowana, może Polsce tylko zaszkodzić. Ale nawet po zmianie władzy (jeśli teraz wniosek przepadnie) sprawa będzie aktualna. Bo również opozycja nie może być szantażowana. Opozycja też wpływa na politykę państwa. I też, szantażowana, może szkodzić.


JACEK KARNOWSKI, redaktor naczelny

 

W nowym wydaniu „wSieci”

21.09.2014

Powrót masonów – czy wystawa w Muzeum Narodowym odkrywa prawdę o wpływie wolnomularstwa na historię Polski? Z historykiem, prof. Grzegorzem Kucharczykiem rozmawia Grzegorz Górny. W wydaniu także wstrząsająca opowieść o poszukiwaniach grobu Inki. 

Czytaj więcej

Powrót Masonów

21.09.2014

 - Wystawa w Muzeum Narodowym to jedna wielka laurka na cześć wolnomularstwa, o czym informuje już sam jej tytuł „Pro publico bono” – o  niezwykłej wystawie w Muzeum Narodowym pisze w tygodniku „wSieci” Grzegorz Górny.

Czytaj więcej

Flet szczurołapa

21.09.2014

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” systemem Tuska po siedmiu latach rządów Platformy podsumowuje historyk prof. Andrzej Nowak.

Czytaj więcej

Inka odbita z rąk komunistów

21.09.2014

- Historyczny przekaz jest zaskakująco zgodny z tym, co odkryli archeolodzy na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Aż trudno uwierzyć, że odnalezienie „Inki” może się okazać tak proste -  na łamach „wSieci” wstrząsająca opowieść o poszukiwaniach grobu Danuty Siedzikówny, niezłomnej ofiary komunistów.

Czytaj więcej

Przepis na szczęście

21.09.2014

 - Ludzie, zwłaszcza młodzi, muszą mieć jakąś ideę, muszą mieć jakiś etos. Gdy tego nie ma, to wcześniej czy później pojawia się problem. Rozglądają się i pytają za Talking Heads: co ja zrobiłem, dokąd doszedłem? – mówi w Dariusz Malejonkiem, kompozytorem, wokalistą, gitarzystą, współtwórcą wielu muzycznych formacji, w tym Izraela i Armii, a także projektu „Panny Wyklęte”.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła