Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 44/2019 (359)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
SEN BRUTUSA KRZYSZTOF FEUSETTE
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
O MĘDRKACH BRONISŁAW WILDSTEIN
14
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
15
BĘDZIE MNIEJ BIUROKRACJI MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
16
ŚWIAT JEST FASCYNUJĄCY DOROTA ŁOSIEWICZ
17
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
18
FELIETONY TOMASZ ŁYSIAK, PIOTR CYWIŃSKI

TEMAT TYGODNIA

20
ZBRODNIA I BEZKARNOŚĆ MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO
25
Z PROF. KRZYSZTOFEM SZWAGRZYKIEM ROZMAWIAJĄ MICHAŁ KARNOWSKI I MARCIN WIKŁO

KRAJ

30
PLAN DLA RZĄDU STANISŁAW JANECKI
33
Z JÓZEFEM ORŁEM ROZMAWIA JACEK KARNOWSKI
40
GDAŃSK NIE ODPUSZCZA WESTERPLATTE ANDRZEJ POTOCKI

SIECI KULTURY

43
PRZEDE WSZYSTKIM NA DOBRE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
46
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
47
LONDYN POD UROKIEM WAJNBERGA ADAM CIESIELSKI
48
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI
50
POLECA ŁUKASZ ADAMSKI

OPINIE

52
KOŚCIÓŁ Z AMAZOŃSKĄ TWARZĄ I NIEMIECKĄ DUSZĄ GRZEGORZ GÓRNY
55
Z TOMASZEM TERLIKOWSKIM ROZMAWIA MARCIN FIJOŁEK
58
ROK 2020 POD ZNAKIEM ŚW. JANA PAWŁA II LIDIA DUDKIEWICZ
60
NOWY MUR BERLIŃSKI STEFAN MEETSCHEN
64
W ODMĘTACH FEMINISTYCZNEGO SZALEŃSTWA DOROTA ŁOSIEWICZ
66
L JAK LEWICA HANNA KARP

HISTORIA

66
RYCERZE GENERAŁA MACZKA MARCIN WIKŁO

ŚWIAT

72
WSZYSTKIE GRZECHY TRUMPA ALEKSANDRA RYBIŃSKA
75
ROSYJSKIE EKSPERYMENTY Z GENETYKĄ MAREK BUDZISZ
78
IMPAS W DONBASIE JAN ROKITA

GOSPODARKA

80
W POLSCE ROŚNIE SPRZEDAŻ NOWYCH SAMOCHODÓW OSOBOWYCH KRZYSZTOF BAŁĘKOWSKI
82
JAK MINISTER Z PO BRONIŁ PREZESA KAJETAN KUTNOWSKI

PODRÓŻE

88
MOJE SZLAKI: BARBARA GĄSIENICA GIEWONT JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
89
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

90
MAŁGORZATA I KLAUDIA WOJCIECH RESZCZYŃSKI
91
FELIETONY WITOLD GADOWSKI, LECH MAKOWIECKI
92
NA ROGU WIDAJA I GAJEWSKIEGO ALEKSANDER NALASKOWSKI
93
KRADZIEŻ TO WŁASNOŚĆ WIKTOR ŚWIETLIK
94
KRUCHOŚĆ ŻYCIA ALINA CZERNIAKOWSKA
95
FELIETONY JERZY JACHOWICZ, KATARZYNA ŁANIEWSKA
96
SZCZERZY SIĘ RYSZARD MAKOWSKI
97
Z TAMTEJ STRONY... LESZEK DŁUGOSZ
98
OSACZONA PRZEZ KRZYWE ZWIERCIADŁO ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Sprawa burmistrza Włoch,  czyli jak stolicą rządzi ośmiornica

Sprawa zatrzymanego przez CBA Artura W., burmistrza Włoch, jak w soczewce pokazuje wszystkie patologie stolicy, w której szemrani biznesmeni, cwani prawnicy i pospolici przestępcy żyją w symbiozie z ludźmi lokalnej władzy. Politycy Platformy Obywatelskiej tak zżyli się z tym układem, że przestali dbać nawet o pozory uczciwości.

O tym, że Artur W., który za łapówki pomagał tureckiemu biznesmenowi w jego inwestycjach deweloperskich, nie bał się żadnej odpowiedzialności, świadczy forma przestępczego procederu. Bezwstyd przestępczej ustawki poraża. Oto pan burmistrz Włoch spotyka się z biznesmenem w biały dzień, na ruchliwej ulicy i przyjmuje od niego pieniądze. Do takiej sytuacji doszło przynajmniej dwukrotnie. Pierwszy raz Artur W. przyjeżdża wartym nawet milion złotych sportowym samochodem, należącym do jednej z deweloperskich spółek. Rzuca się w oczy, ale to nie przeszkadza mu w przyjęciu wypchanej po brzegi koperty. Z kolei w poniedziałek, 28 października, burmistrz przyjechał na spotkanie służbową škodą, prosto z ratusza we Włochach. Przez otwarte okno samochodu biznesmen podaje mu reklamówkę wypchaną pieniędzmi.

W tych dwóch sytuacjach zadziwia prymitywizm „transakcji”. Nie ma łańcuszka spółek, skomplikowanych przepływów bankowych i szkatułkowej konstrukcji przekrętu. Jest ordynarne wręczenie łapówki. W biały dzień, w środku miasta. Artur W. wręcz afiszuje się swoim „wyczynem”. Po przyjęciu pieniędzy spokojnie jedzie do garażu swojego teścia, by tam ukryć 200 tys. zł, za które biznesmen kupił sobie tego prominentnego polityka warszawskiej PO.

Czego się dowiadujemy, obserwując te sceny, żywcem wyjęte z gangsterskiego filmu z lat 90.? W Warszawie mówi się, że słaby, pozbawiony politycznego i eksperckiego zaplecza Rafał Trzaskowski jest jedynie pionkiem w rękach lokalnych baronów PO, a ci po wygranych przez niego wyborach w stolicy czują się pewnie i bezkarnie. Do tego dochodzi „doktryna Neumanna”, który mówił o nietykalności „swoich” i sądach, które będą stały za politykami Grzegorza Schetyny. Miasto, którym przez lata rządziły reprywatyzacyjne mafie, staje się symbolem korupcji. Podobno „wolny” samorząd to wielkie osiągnięcie III RP. Dziś jego symbolem wydaje się reklamówka pełna pieniędzy w samochodzie burmistrza z Platformy Obywatelskiej.

Wojciech Biedroń

Mroczne tajemnice Stefana Michnika

01.01.1970

W najnowszym wydaniu „Sieci” o konieczności rozliczenia zbrodni komunistycznych. Czy to się uda w przypadku Stefana Michnika? Ma na rękach krew polskich bohaterów. Skazywał ich na śmierć i tortury za sprzeciw wobec komunistycznej władzy. Czerpał też osobistą satysfakcję z obserwowania egzekucji – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło, którzy na łamach nowego numeru tygodnika poruszają temat kolejnej próby ściągnięcia do Polski i osądzenia Stefana Michnika. Czy Szwedzi przestaną wreszcie kryć stalinowskiego zbrodniarza?

Czytaj więcej

Rok Trzaskowskiego

01.01.1970

Kiedyś Agnieszka Holland wzdychała, że chciałaby, aby w Polsce było znów tak, jak było. Ależ proszę bardzo, w rządzonej przez Rafała Trzaskowskiego Warszawie można się dziś poczuć jak w samym środku rządów Donalda Tuska. Stolica jest rozszarpywana przez różne grupy i tylko od ich siły zależy, czyje interesy zostaną zaspokojone. Władze nie mają żadnej wizji i potrafią jedynie administrować miastem, a sam prezydent nie jest jego gospodarzem, lecz kimś na kształt partyjnego namiestnika, którego podstawowym zadaniem jest obrona stołecznej twierdzy przed zakusami pisowskiego wroga – tak rządy Rafała Trzaskowskiego opisuje na łamach tygodnika „Sieci” Konrad Kołodziejski.

Czytaj więcej

Nie można milczeć o komunistycznych zbrodniarzach

01.01.1970

Michał Karnowski i Marcin Wikło rozmawiają z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej, twórcą i szefem Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.Profesor to osoba, która mocno zaangażowała się w godne upamiętnienie podziemia antykomunistycznego. − Żołnierze wyklęci to klęska całego środowiska postkomunistycznego. Dla nich to oznaka, że to co robili przez dekady, się nie powiodło. Przegrali. Młode pokolenie Polaków uznało żołnierzy wyklętych za swoich bohaterów – zaznacza naukowiec.

Czytaj więcej

III RP próbuje skłócić Zjednoczoną Prawicę

01.01.1970

Zjednoczoną Prawicę spajają dwie rzeczy: wspólnota światopoglądowa i lider. Jeśli ten obóz nie będzie spoisty, to przegra następne wybory. A być może nawet wywróci się wcześniej” – analizuje komentator polityczny i szef Klubu Ronina, Józef Orzeł w rozmowie z redaktorem Jackiem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Gdańsk nie odpuszcza Westerplatte

01.01.1970

Na Westerplatte archeolodzy odnajdują szczątki poległych tam polskich bohaterów. Te sensacyjne odkrycia nie robią wrażenia na władzach Gdańska. Wręcz przeciwnie. Magistrat – jak może – rzuca kłody pod nogi prowadzącym tam prace odkrywkowe – pisze na łamach „Sieci” Andrzej Rafał Potocki poruszając sprawę prac archeologicznych prowadzonych na Westerplatte.

Czytaj więcej

Zbrodnia i bezkarność

01.01.1970

Ma na rękach krew polskich bohaterów. Skazywał ich na śmierć i tortury za sprzeciw wobec komunistycznej władzy. Czerpał też osobistą satysfakcję z obserwowania egzekucji. Prokuratorzy IPN podejmują kolejną próbę ściągnięcia do Polski i osądzenia Stefana Michnika. Czy Szwedzi przestaną wreszcie kryć stalinowskiego zbrodniarza? – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule na łamach „Sieci”, którego inspiracją stało się wydanie kolejnego europejskiego nakazu aresztowania Stefana Michnika.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła