Czytasz i klikasz - bądź blisko Polski gdziekolwiek jesteś!

Archiwum

Wydanie nr 45/2015 (154)

NA POCZĄTEK

6
PRZEGLĄD TYGODNIA ROBERT MAZUREK, IGOR ZALEWSKI
9
TRENDY I OWĘDY RYSZARD MAKOWSKI
9
KORSUN CHILI KORSUN MICHAŁ KORSUN, PAWEŁ KORSUN
10
TYSIĄCE ZNAKÓW KRZYSZTOF FEUSETTE
11
NIEZALEŻNIE OD POGLĄDÓW MARTA KACZYŃSKA
12
RĘCE PRZECZ OD POLSKI JAN PIETRZAK
13
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI I POEZJA BRONISŁAW WILDSTEIN
14
WYCINKI WARZECHY ŁUKASZ WARZECHA
15
FELIETONY PIOTR CYWIŃSKI, TOMASZ ŁYSIAK
16
MISZMASZ DOROTA ŁOSIEWICZ

TEMAT TYGODNIA

18
POLSKA TO WIELKA RZECZ ROZMOWA Z RODZICAMI ANDRZEJA DUDY
24
Z ANDRZEJEM NOWAKIEM ROZMAWIAJĄ JACEK I MICHAŁ KARNOWSCY

KRAJ

28
LEKCJA ROSPUDY PIOTR SKWIECIŃSKI
31
PRAWIE JAK NACZELNIK STANISŁAW JANECKI
34
GIMNAZJALNA HISTERIA PIOTR ZAREMBA
38
SĘDZIA NA BAKIER Z PRAWEM MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO
42
PIKANTNE WYJŚCIE Z CIENIA MAJA NARBUTT
46
Z GEN. GRZEGORZEM GIERELAKIEM ROZMAWIA ŁUKASZ WARZECHA

W SIECI KULTURY

69
MULLIGAN: MOCNA DZIEWCZYNA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
72
Z GRZEGORZEM ROMANEM ROZMAWIA JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
75
ZE SCENY I ZZA KULIS ADAM CIESIELSKI
76
JARRE: ŻAL ZAMIAST ŻARU MARCIN FLINT
79
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
79
TEST (NIE)SCENICZNY KAMILA ŁAPICKA
80
POLECA I ODRADZA ŁUKASZ ADAMSKI

HISTORIA

82
PRZYKAZANIA RODZIEWICZÓWNY MARZENA NYKIEL
85
WIĘZIENI ZA NIEPODLEGŁĄ TOMASZ ŁYSIAK

ŚWIAT

88
IGNORANCJA I NAIWNOŚĆ ROZMOWA KRZYSZTOFA MICHA
92
DOOKOŁA EUROPY KRYSTYNA GRZYBOWSKA

GOSPODARKA

94
TANIE TANKOWANIE EWA WESOŁOWSKA

SPORT

100
TRIUMF ROMANTYCZNEGO TENISA CEZARY KOWALSKI

NA KONIEC

104
DWA WIERSZE WOJCIECH WENCEL
105
FELIETONY LECH MAKOWIECKI, PIOTR SKWIECIŃSKI
106
PROBLEM BEZDOMNY DARIUSZ KARŁOWICZ
108
DO CYWILA ALEKSANDER NALASKOWSKI
109
FELIETONY KATARZYNA ŁANIEWSKA, JERZY JACHOWICZ
110
BUDDYJSKIE MAŁPKI PRAWICY ROBERT MAZUREK
111
FELIETONY MAREK KRÓL, WITOLD GADOWSKI
112
PAŁĄ ICH, PANI PREMIER WIKTOR ŚWIETLIK
114
TKANKA CHOREJ KULTURY ANDRZEJ ZYBERTOWICZ
okładka
 
 

Tak, to rząd Kaczyńskiego

Podwójne zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości przyszło po tak długim okresie głębokiej defensywy i było tak zdecydowanym przełamaniem dominacji Platformy, że zaskoczyło także wielu zwolenników zmiany. Stąd wyraźnie widoczna niechęć do publicznego roztrząsania i analizowania kulis tworzenia rządu, jego składu i konstrukcji. Po tylu latach okładania pałkami każdego objawu życia na prawicy to zrozumiałe. Ale niemądre. Bo można przegapić ważne informacje. To przecież rzecz całkowicie normalna, że żywa struktura polityczna, jaką są PiS i jego koalicjanci, ma swoje różne skrzydła, wewnętrzne napięcia i wybory, których już teraz musi dokonać. I dokonała. Najważniejszą decyzją ostatnich dni nie jest bowiem wcale potwierdzenie, że premierem będzie, jak zapowiadano w kampanii, Beata Szydło. Nie są to także te nominacje ministerialne, które potwierdzają twardy kurs w kluczowych obszarach bezpieczeństwa narodowego. Najważniejsze jest jasne stwierdzenie, że nowy rząd będzie de facto gabinetem Jarosława Kaczyńskiego. Wynika to wprost z formuły tworzenia rządu, który był budowany od początku do końca przez lidera PiS. Otwarcie mówią o tym również ważni politycy tej partii, jak Mariusz Błaszczak, który stwierdza: „To nie jest rząd autorski, to rząd PiS”. Można mu wierzyć. Podobnie jak Kaczyńskiemu, który daje do zrozumienia, że nikt — ani premier, ani ministrowie — nie powinien próbować się izolować od formacji, z której wychodzi. W tej wizji wszyscy członkowie rządu są nimi tak długo, jak chcą tego Kaczyński i jego partia. Ani minuty dłużej. Uważam, że to dobry kierunek. Tak to już jest z władzą, że różne złe rzeczy robi z ludźmi. Tak to już jest z ministrami, że czasami zapominają, po co objęli stanowiska. Polacy wybrali w tych wyborach ofertę Kaczyńskiego, przy różnych korektach w istocie niezmienną od lat 90. To on zapłacił za jej zwycięstwo najwyższą wyobrażalną w polityce cenę, to on ponosi przed wyborcami odpowiedzialność za jej realizację. Przy samodzielnej większości, przy przyjaznym prezydencie jakiekolwiek wyjaśnienia, że ktoś zawiódł czy okazał się nieodporny na pokusy, nie będą przyjmowane. A ponieważ na razie Kaczyński sam nie chciał (a raczej nie mógł) objąć funkcji premiera, musiał skonstruować coś, co pozwoli mu możliwie najmocniej trzymać stery władzy z siedziby partii na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Na razie wygląda na to, że mu się udało. Gabinet premiera będzie tam, gdzie był — w Al. Ujazdowskich, ale „centralny ośrodek dyspozycji politycznej”, o którym Kaczyński lubił w przeszłości mówić, przenosi się do jego gabinetu. I nie uważam też, by dostrzeganie tego było czymś złym.

Michał Karnowski

Wydanie specjalne tygodnika „wSieci” z dodatkiem FRONDA na 11 listopada

08.11.2015

Tylko w tygodniku „wSieci” – fragmenty książki – wywiadu rzeki z rodzicami prezydenta Andrzeja Dudy, wywiad braci Karnowskich z prof. Andrzejem Nowakiem, Stanisław Janecki pisze o Jarosławie Kaczyńskim a także  - w dodatku „Fronda” m.in. List węgierskiego patrioty do polskich przyjaciół z okazji Święta 11 Listopada.

Czytaj więcej

Prawie jak naczelnik

08.11.2015

- Nikogo nie powinno dziwić, że prezes PiS będzie miał duży wpływ na kształt oraz funkcjonowanie powstającego rządu. To przecież jeden z najbardziej doświadczonych polskich polityków– pisze na łamach największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce, Stanisław Janecki.

Czytaj więcej

Polska to wielka rzecz

08.11.2015

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Czytelnicy znajdą m.in. obszerne fragmenty książki – wywiadu rzeki z rodzicami prezydenta Andrzeja Dudy. Książka niebawem ukaże się na rynku.

Czytaj więcej

Nie ma wspólnoty bez tożsamości – prof. Andrzej Nowak na łamach tygodnika „wSieci”

08.11.2015

- W ostatnich latach miałem obawę, że grozi nam rozmontowanie łańcucha polskich pokoleń, że próba wmówienia części obywateli, iż już nie trzeba i nie warto być Polakiem, może się powieść. Ale się nie powiodła. Zmobilizowaliśmy się. Na wyborczą zmianę w Polsce patrzę właśnie z tej perspektywy – mówi w  najnowszym numerze tygodnika „wSieci” prof. Andrzej Nowak historyk, publicysta i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

Czytaj więcej

NAPRZÓD, POLACY! NAPRZÓD, WĘGRZY!

08.11.2015

List węgierskiego patrioty do polskich przyjaciół z okazji święta 11 listopada, napisany przez Imre Kovácsa.

Czytaj więcej

Dodatek „Fronda” Grzegorza Górnego na łamach tygodnika „wSieci”

08.11.2015

Z okazji Święta Niepodległości do nowego numeru tygodnika „wSieci” zostały dołączone specjalne strony magazynu „Fronda”. - Święto 11 listopada stanowi okazję nie tylko do refleksji nad przeszłością, lecz także do zadawania sobie pytań o teraźniejszość – pisze we wstępniaku Grzegorz Górny.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła